Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut , sunt si eu interesat de procedura de vanzare a masinii , ce acte anume trebuie sa fac , unde trebuie sa ma duc . Stiu ca o sa spuneti ca in aceleasi locuri ca atunci cand am cumparat-o insa am luat masina de la un dealer care s-a ocupat de tot .

Sunt interesat de exemplu daca tre sa platesc impozitul imediat ce vand masina, daca dau TVA ... va rog ajutati-ma .
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
TVA nu se da.
Actele necesare:
-Talonul masinii;
-Certificatul de inmatriculare;
-Buletinul ,copii si original;
-Contract de vanzare – cumparare

1. a. Se completeaza contractul de vanzare – cumparare, asadar aveti nevoie de buletinul vanzatorului, al cumparatorului, cartea de identitate a masinii si de contractul semnat in prealabil (daca cumparatorul nu poate veni cu voi)

b. se completeaza fisa de inmatriculare (se completeaza, din nou, cu datele celor implicati in tranzactie)

2. se merge la Administratia Fiscala de care tine vanzatorul. Aici aveti nevoie de: fisa de inmatriculare, copii dupa buletine, carte de identitate (copie si original) si contract de vanzare cumparare (daca nu ati fost cu cumparatorul la biroul de intermedieri, deci nu aveti semnatura lui pe acel contract, aici aveti neaparata nevoie de contractul despre care vorbeam mai sus, cel semnat in fata avocatului/ notarului)

a. aici o sa fiti indrumati la 2/ 3 ghisee pentru a plati impozitul la zi, o sa vi se stampileze fisa de inmatriculare care o sa ateste ca puteti instraina automobilul si ca nu aveti datorii in ceea ce priveste aceasta masina

3. Predati cumparatorului: masina, cheile, un exemplar al contractului de vanzare – cumparare (cel de la intermedieri acte plus cel al avocatului, daca a fost cazul), fisa de inmatriculare (vizata de Adm. Fiscala), cartea de identitate a masinii (original), talonul (trecut pe verso numele noului proprietar, data si semnatura voastra – apoi faceti o copie pe care o pastrati) plus asigurarea obligatorie si rovinieta (daca e cazul). Evident, acesta e momentul in care primiti banii Smile

Punctul 3 reprezinta tot ceea ce trebuie sa mai faca vanzatorul pentru cumparator. In momentul in care masina va fi inmatriculata pe numele noului proprietar aceasta va fi radiata automat de pe numele vanzatorului.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
mersi , mi-ai fost de ajutor . Discutia poate fi inchisa
  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pentru a trece masina pe numele tatalui este acceasi procedura ?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daps.
Si acum in caz ca nu a fost platita taxa de poluare sau a fost recuperata, se plateste timbrul de poluare.
  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
si daca am recuperat 25% din taxa anul trecut ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se calculeaza si se plateste diferenta in caz ca exista.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
....daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns ..... Acum , azi ...ma rog , saptamana asta , dupa care taxa se transcrie o masina ce este deja inmatriculata in Ro ? ..dupa cea din 2012 sau a intrat in vigoare minunea aia cu timbrul verde ?
Concret , am un vecin care azi vrea sa-si cumpere o Dacie 1410 din 2002 ....face pur si simplu transcrierea cu toate cele necesare sau trebuie sa plateasca si timbru verde ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
plateste timbrul de mediu.
Pentru toate masinile care sufera o schimbare legala de proprietar (indiferent daca proprietarul initial e roman sau strain) se achita timbrul de mediu. Exceptie fac masinile pentru care s-a platit, si nu s-a recuperat, taxa de prima inmatriculare, in unal dintre formele vehiculate din 2007 incoace.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...deci cu alte cuvinte deja a intrat in vigoare timbrul verde ! Ce repede se misca Rovana cu baietzii din subordine .
Macar bine ca am intrebat .....adica da omu pe Dacie vreo 500 e si probabil vreo 5-6 sute e va mai fi timbrul ala verde.
Multumesc @jE .
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E mai mult timbrul.Cam 1200 e daca are motor de 1.4
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...a cumparat in final Dacia ...au facut un contract de v-c si s-au dus la Finante , a trecut masina pe el si atat. Au mai facut un fel de act la notar ca a insistat vanzatorul si masina ramane mai departe in acte pe vechiul proprietar. Pai timbrul depasea valoarea masinii ...dar na , ce sa faci, se descurca fiecare cum poate .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR