Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • pcristi55

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
salutari !am cumparat un opel vectra de la un prieten(neinmatriculata) ..acum vre-o 4-5 ani .si-a platit rarul ..si a lasat brifful pentru a-i face aia carte(talon etc)...si nu s-a mai dus sa o ridice...ce am eu (sau el )de facut in cazul asta...multumesc!


Ultima modificare facuta de pcristi55 la Joi 18 Apr, 2013 12:36 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • yochanan85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2000 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Te duci la RAR si iti face inlocuire la carte. Dar trebuie sa fii prezent cu masina. Trebuie platit RAR-ul
  • pcristi55

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
scz nu e vb de carte am gresit eu e vorba de briff,asta l-a lasat acolo pentru sa-si scoata cartea..!se mai poate recupera ?sau ce fac daca nu?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
briful nu se mai recupereaza cand se da cartea RAR. DAca a fost facuta cartea de identitate si nu a ridicat-o atunci mergi si o ridici si platesti o taxa sau asa ceva... sper ca am inteles bine ca ai explicat cam alambicat
Skip ads

  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu care e procedura de recuperare, dar brief-urile iti trebuie ulterior la inmatriculare, deci trebuie ca RAR-ul sa ti le dea inapoi. Nu au ei de ce sa ti le tina. Cel putin la mine asa au facut acum 2 zile cand am fost la identificare RAR pt. inmatriculat.

O sa scriu un post (maine sau poimaine) despre toata procedura prin care am trecut eu, poate te va ajuta
  • pcristi55

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
am inteles...dar e perioada asta mare de timp(aproape 5 ani)deasta stau pe ganduri
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai problema e, daca ti le-au retinut cu buna stiinta (si asta inseamna ca se afla intr-o arhiva de documente) sau din greseala si asta ar insemna dupa aprerea mea ca ar fi undeva la acte pierdute (ca si cum ti-ai uita buletinul la banca). Oricare din variante ar fi, du-te pana acolo (sau suna inainte la un nr de informatii care il gasesti pe www.rarom.ro ) si vezi in care situatie te gasesti.
Eu nu stiu cum era procedura de inmatriculare de acum 5 ani cand ai incercat tu (poate ca atunci RAR le retinea totusi), dar acum brief-urile (atat mic cat si mare) iti trebuie la dosarul de inmatriculare pe care il depui la Politie (serveste ca dovada a identitatii anterioare), cel putin in Cluj asa e. Aici poate ti le va retine eventual dar asta iti voi confirma maine cand imi voi ridica si eu numerele si actele ca sa vad daca mi-au mai dat brief-urile inapoi.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am auzit ca acum ti le da inapoi de la RAR si mergi cu el in dosarul de inmatriculare dar il taie brief-ul cei de la RAR
Skip ads

  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Deci mi-e mi le-au retinut cei de la inmatriculari. Din tot dosarul care il dai la inmatriculari (inclusiv brief-urile originale) ei iti mai dau inapoi doar cartea de identitate.
Mie nu mi le-au taiat la RAR.
Ai sunat sa vezi ce zic cei de acolo? Doar te au in evidenta lor din moment ce ai facut identificarea.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pcristi55 a scris:salutari !am cumparat un opel vectra de la un prieten(neinmatriculata) ..acum vre-o 4-5 ani .si-a platit rarul ..si a lasat brifful pentru a-i face aia carte(talon etc)...si nu s-a mai dus sa o ridice...ce am eu (sau el )de facut in cazul asta...multumesc!
Acum poate sunt nesimtit dar.....Ce a-ti asteptat 5 ani?????? bate la ochi rau de tot Evil or Very Mad
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
dupa asa perioada lunga de timp,in romania nu mai gasesti nimic! nici angajatii nu mai sant aceeasi!
  • pcristi55

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am sunat si mi s-s spus sa merg cu seria de sasiu si cu o copie de buletin a proprietarului masini (in momentul de fata a orietenului meu)actele sunt la rar...pentru ca el a facut toate hartoagele sa isi inmatriculeze masina ,..urma doar sa isi plateasca taxa...a doua zi dupa rar a sifonat-o putin pe o parte...... imediat a plecat pe dincolo si nu l-a mai interesat de masina...
Skip ads

  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu unul nu prea mai inteleg exact situatia pt. ca ai zis ca ai cumparat masina (asta inseamna ca ai contract de vanz-cump.), deci tu esti proprietarul masinii. Apoi ai zis ca nu ai scos CIV de la RAR, dar mai aveai doar de platit taxa auto (pai la taxa iti trebuie CIV-ul).
In oricecaz esti la mana celor de la RAR zic eu, trebuie sa astepti raspunsurile lor.

Bafta
  • pcristi55

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat masina de la un prieten...intre noi nu am facut inca nici un contract de vanzare cumparare (absolut nimic)eu i-am dat cv bani am luat masina...si mi-a dat ceva acte pe care le avea adica(cartea tehnica,contractul de vanzare cumparare din germania TUV-urile,prima autorizatie de nr rosi )urmand sa scoata el cartea de la rar si sa facem contract de vanzare cumparare.....cam asta e situatia...Cam asa eu acum sunt la mana celor de la RAR!
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai revino cu rasounsul celor de la RAR. Poate a mami trecut cineva prin situatia asta
  • pcristi55

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat...tre s merg cu masina la rar...iaras ...sa imi citeasca seriile si imi dau aia cartea...simplu...naspa e ca tre sa o duc cu platforma...ca numere rosii nu pot sa iau ca nu am pe ce acte:((
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
bine, de dus duci masina iar la RAR. intrebarea e daca mai au aia sa iti dea brief-urile, pt ca tu trebuie sa faci dovada provenientei masinii atat la ANAF (pt. a plati timbrul de mediu), cat si la inmatriculari.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR