Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am ajuns si eu la intocmirea dosarului pt inscrierea masinii, si urmeaza POLITIA. Eu nui am mai luat numere provizorii rosii din Romania, ci am circulat pana acum cu numerele provizorii rosii din Germania. Stiti cumva daca impreuna cu dosarul trebuie si numerele provizorii rosii la POLITIE, pt inmatriculare definitiva?

Multumesc.
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am inmatriculat recent o masina si pe o foita unde scriea toate cele necesare inscrierii era trecut la sfarsit ca trebuie aduse si numerele din germania. Le-am aratat si le-am aruncat eu la gunoi pentru ca nu le opresc.
La alte chiseie am vazut ca le taie si pe urma le da inapoi. Asta e valabil in Bucuresti
Poate ai noroc si nu le cere.
  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
azi am inmatriculat si eu masina in sfarsit si mie mi-au cerut numerele provizorii de germania inapoi deci eu zic sa le duci cu tine ca nu-s grele pt orice eventualitate Wink
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
pentea a scris:azi am inmatriculat si eu masina in sfarsit si mie mi-au cerut numerele provizorii de germania inapoi deci eu zic sa le duci cu tine ca nu-s grele pt orice eventualitate Wink


ok. mersi.
am inteles ca nu trebuie, dar o sa le iau la mine pt orice eventualitate...
Skip ads

  • malagutif10

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
trebuie sigur! ti le cer aia de la inmatriculari! apropo acolo nu e POLITIA sunt doar niste functionari publici care lucreaza la biroul de inmatriculari..................
  • bogdanga

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
astazi mi-am luat si eu numerele provizorii, cele de germania expirau maine. Nu mi le-au cerut pe cele vechi insa... din ce am discutat cu tipul de acolo se pare ca vor trebui predate la inmatricularea definitiva.

Pe 10 am programarea la RAR dupa care voi inmatricula masina si va voi anunta cum au decurs lucrurile.
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bogdanga a scris:astazi mi-am luat si eu numerele provizorii, cele de germania expirau maine. Nu mi le-au cerut pe cele vechi insa... din ce am discutat cu tipul de acolo se pare ca vor trebui predate la inmatricularea definitiva...

Are dreptate, trebuie la inamtricularea definitiva; le vei taia (distruge) in fata functionarului de la ghiseu.
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am fost sa depun dosarul pentru inmatriculare si m-au intrebat de numerele vechi (definitive, de Ungaria in cazul meu) si le-am zis ca nu le am (ramasesera in Ungaria dupa radiere). E drept ca aveam o declaratie pe proprie raspundere cum ca masina a fost adusa pe platforma (fara notari sau legalizari sau mai stiu eu ce...pur si simplu o declaratie tipizata). M-au mai pus sa mentionez pe declaratie ca numerele le-am pierdut si atat.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
declari ca ai adus masina pe platforma(adica fara numere) si apoi mentionezi ca ai pierdut numerele care nu le aveai Question cum vine asta?
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu eu am fost cu ideea. Am incercat sa-i explic ca n-am numere pt ca a fost radiata dar m-a luat cu "mai baiete ..." Very Happy asa ca m-am conformat. Oricum are putina logica. Reiese intr-un fel ca am adus-o pe platforma din cauza ca am pierdut numerele Confused
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ciudate specii garcienii astia Laughing
  • bogdanga

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am un coleg la munca care a primit "cadou" un opel vectra A din Germania. Masina a fost adusa in tir insa fara numere. Proprietarul, fratele colegului meu radiase masina si evident a predat numerele politiei germane. Pt a putea inmatricula masina, a trebuit sa dea o declaratie la notariat pe propria raspundere ca atesta faptul ca numerele vechi de inmatriculare au fost distruse si ca raspunde in caz contrar... in felul acesta l-a mai secat de 60 ron.
Skip ads

  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
fratilor, ma bucur enorm ca gasesc forumuri cu discutii de genul acesta, pentru ca avem cu totii probleme pe care discutand asa, unii cu altii, le mai lamurim...
sa trec la subiect...am luat alaltaieri o masina de la un "samasar" (arde-l-ar focu') din timisoara...de idiot ce sunt am luat-o fara numerele ei cu care fusese adusa (cele temporare nemtesti )...avea doar numere rosii valabile inca vreo 18 zile de timisoara
peste tot pe net gasesc ca imi trebuie la inmatricularea definitiva numerele alea temopare germane, iar nemernicu' de samsar,dupa ce m-a dus cu vorba 2zile ca ma rezolva el intr-un fel...acuma nu mai raspunde la telefon...sunt distrus...chiar nu stiu ce sa fac...sa dau declaratie la notar ca a fost adusa pe platforma?dar trebuie sa inventez un numar de platforma si ala zice ca se fac verificari...mi-a dat totusi o copie a buletinului lui...ma gandeam sa daudecalaratie pe numele lui...caz in care e doar o decalaratie..nelegalizata...sicare nu cred ca are vreo valoare...daca stie cineva ce s-ar putea face in situatia asta de cacat...va rog scrieti...oricum la noapte nu mai dorm(
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cred ca merge sa dai declaratie in locul lui...cel mai bine intrebi la o firma care se ocupa cu inmatriculari.
e una in zona Caraiman, vizavi de biserica
succes!
  • bogdanga

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca ai facut un contract de vanz cump cu samsarul, poti merge cu el la notariat si vei declara pe propria raspundere ca numerele au fost distruse. Nenea politaiul trebuie sa se asigure ca acele numere nu sunt inca in circulatie. Ti le cere la tejghea, ti le taie si ti le da inapoi.
  • bogdanga

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca ai facut un contract de vanz cump cu samsarul, poti merge cu el la notariat si vei declara pe propria raspundere ca numerele au fost distruse. Nenea politaiul trebuie sa se asigure ca acele numere nu sunt inca in circulatie. Ti le cere la tejghea, ti le taie si ti le da inapoi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR