Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Desigur, imi pare rau de el, dar este (pentru mine) exemplul tipic a "ceea ce nu trebuie sa faci", intr-un fel similar cu al capsunarului care isi pune termopane la bordeiul din sat.
In plus, mai am si pretentia sa nu se supere pe mine Twisted Evil
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poate reusim sa ne abtinem la a mai pune sare pe rana,daca citim cu atentie ce spune colegul nostru este inclusiv sa aducem solutii nu acuze,faptul e consumat,invatamintele trase iar banii mancati de escroc,neexistand la noi legislatie clara referitor la vicii ascunse la vanzarea unui bun ....rechinii vor face in continuare ce doresc cu banii necunoscatorilor.
Revenirea la starea initiala a instalatiei de A.C. nu-i mare dificultate daca masina a fost prevazuta din fabrica cu asa ceva ..probabil a fost avariata si la reparatie pentru a nu se mai da bani pe maruntisuri s-au anulat pur si simplu conducte,compresor,radiator....atat. E nevoie de un meserias dotat cu documentatie,aparat incarcare/verificare instalatie,set oringuri ....si cu ceva chef de munca nu japca.
Faptul ca are banuiesc partea de racire din bord cu relee,si butoane aferente inclusiv calculatorul e bine ramane de completat ce lipseste si incarcat /verificat instalatia ....daca se poate oferi si garantie scutim omul de un stres in plus o tine ori nu pana la vara?
Si ca sa nu credeti ca nu se poate pati si mai rau....a venit la mine un Audi A4 in vara ....domne nu baga rece cred ca lipseste freon,pregatesc aparatul deschid capota si surpriza nu erau cuplele,nu compresor,nici macar acea optiune ...doar butoanele din bord Very Happy
  • Dinuro63

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:Sincer imi pare rau pentru ceea ce ai facut, dar nu ai pus masina pe tester sa vezi ce si cum? acolo sigur iti zicea daca mai are s-au nu airbaguri.


Aveti dreptate toti,in viata "domnia si PROSTIA" sunt scumpe ! Asa cum am mai zis,am cumparat-o din targ,de unde tester,de unde stiinta cand eu am avut o dacie pana atunci ? Nu e o scuza,e doar un AVERTISMENT pt. eventuali creduli.... Idea
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
flores parca se ocupa cu dastea.
Skip ads

  • Dinuro63

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Poate reusim sa ne abtinem la a mai pune sare pe rana,daca citim cu atentie ce spune colegul nostru este inclusiv sa aducem solutii nu acuze,faptul e consumat,invatamintele trase iar banii mancati de escroc,neexistand la noi legislatie clara referitor la vicii ascunse la vanzarea unui bun ....rechinii vor face in continuare ce doresc cu banii necunoscatorilor.
Revenirea la starea initiala a instalatiei de A.C. nu-i mare dificultate daca masina a fost prevazuta din fabrica cu asa ceva ..probabil a fost avariata si la reparatie pentru a nu se mai da bani pe maruntisuri s-au anulat pur si simplu conducte,compresor,radiator....atat. E nevoie de un meserias dotat cu documentatie,aparat incarcare/verificare instalatie,set oringuri ....si cu ceva chef de munca nu japca.
Faptul ca are banuiesc partea de racire din bord cu relee,si butoane aferente inclusiv calculatorul e bine ramane de completat ce lipseste si incarcat /verificat instalatia ....daca se poate oferi si garantie scutim omul de un stres in plus o tine ori nu pana la vara?
Si ca sa nu credeti ca nu se poate pati si mai rau....a venit la mine un Audi A4 in vara ....domne nu baga rece cred ca lipseste freon,pregatesc aparatul deschid capota si surpriza nu erau cuplele,nu compresor,nici macar acea optiune ...doar butoanele din bord Very Happy


Multumesc de incurajare,masina nu are radiatorul,conductele sunt ciupite,in rest are tot ce trebuie,problema e ca nu gasesc un meserias bun,toti cauta sa te "traga'si ca o paranteza,am fost la reprezentanta in Bacau,e un electrician tinerel dar se vede ca cunoaste meserie,dar e smecheras,pe langa faptul ca a primit si dreptul,a raportat la receptie ca nu am avut o siguranta la frane si deci prin urmare mergeam cu stopurile aprinse mereu (asta timp de aproape 9 luni ),am cerut sa se verifice dupa camerele de supraveghere si mi-au ras in nas,de fapt era o harmalaie de nedescris pe acolo,erau vreo 7 clienti si toti cu nemultumiri cam de acelas gen......Unul a iesit cu parbrizul crapat,si i s-a spus ca asa a adus-o.........jecmaneala pe fata ! Si nu vreau sa o iau ca pe o scuza,dar daca o sa priviti cu atentie pe parbriz e un insemn,"persoana cu handicap",deci prin urmare .................nu am facut banii nici ca ,capsunar nici nu-i castig la ruleta ,nu vreau mila nimanui,le multumesc celor care mi-au dat detalii si m-au incurajat,sper sa o rezolv odata.......
  • Dinuro63

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Poate reusim sa ne abtinem la a mai pune sare pe rana,daca citim cu atentie ce spune colegul nostru este inclusiv sa aducem solutii nu acuze,faptul e consumat,invatamintele trase iar banii mancati de escroc,neexistand la noi legislatie clara referitor la vicii ascunse la vanzarea unui bun ....rechinii vor face in continuare ce doresc cu banii necunoscatorilor.
Revenirea la starea initiala a instalatiei de A.C. nu-i mare dificultate daca masina a fost prevazuta din fabrica cu asa ceva ..probabil a fost avariata si la reparatie pentru a nu se mai da bani pe maruntisuri s-au anulat pur si simplu conducte,compresor,radiator....atat. E nevoie de un meserias dotat cu documentatie,aparat incarcare/verificare instalatie,set oringuri ....si cu ceva chef de munca nu japca.
Faptul ca are banuiesc partea de racire din bord cu relee,si butoane aferente inclusiv calculatorul e bine ramane de completat ce lipseste si incarcat /verificat instalatia ....daca se poate oferi si garantie scutim omul de un stres in plus o tine ori nu pana la vara?
Si ca sa nu credeti ca nu se poate pati si mai rau....a venit la mine un Audi A4 in vara ....domne nu baga rece cred ca lipseste freon,pregatesc aparatul deschid capota si surpriza nu erau cuplele,nu compresor,nici macar acea optiune ...doar butoanele din bord Very Happy


Cunosti vreun service prin zona moldovei de buna calitate ? Adica sa nu-si bata joc de lucrare si sa fie si meseriasi ?Spun asta deoarece am fost la cineva care avea cea mai moderna aparatura,(era ceva cu caritasul)dar nu stia sa umble cu ea,el tot cu lampa de control si cu atinsul firelor........Eu sunt din Roman jud Neamt,stii ceva prin Bacau,Iasi........Multumesc mult ! Sad


Ultima modificare facuta de Dinuro63 la Dum 16 Oct, 2011 6:45 pm
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu imi pare rau .... lucrarea este ceva mai dificila,nu imposibila ..si nici sa coste o caruta de bani,sfatul meu este sa incepi cu o constatare cat mai amanuntita facut necesarul de piese si purces la treaba ca sa fiu si mai exact se scrie de catre cel care va executa lucrarea pe hartie ce are nevoie ,radiator,suporti(eventual)furtune,compresor,curea,Oring-uri etc ....si poti avea surpriza ca dupa umplere sa mai apara scurgeri poate pe la tevile indoite...dar se remediaza ,mai greu era sa fie evoie de demontat bord sau altele,ce merge lucrat pe la compartimentul motor e floare la ureche,lasa pe mana meseriasului sa faca necesarul sa-l poti trage la raspundere in cazul in care mai vrea una alta dupa ce se apuca de lucru.
Despre service in zona Iasi gasesti aici pe forum multe informatii...e activa si valoroasa zona aia la capitolul meseriasi.
  • Dinuro63

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Nu imi pare rau .... lucrarea este ceva mai dificila,nu imposibila ..si nici sa coste o caruta de bani,sfatul meu este sa incepi cu o constatare cat mai amanuntita facut necesarul de piese si purces la treaba ca sa fiu si mai exact se scrie de catre cel care va executa lucrarea pe hartie ce are nevoie ,radiator,suporti(eventual)furtune,compresor,curea,Oring-uri etc ....si poti avea surpriza ca dupa umplere sa mai apara scurgeri poate pe la tevile indoite...dar se remediaza ,mai greu era sa fie evoie de demontat bord sau altele,ce merge lucrat pe la compartimentul motor e floare la ureche,lasa pe mana meseriasului sa faca necesarul sa-l poti trage la raspundere in cazul in care mai vrea una alta dupa ce se apuca de lucru.
Despre service in zona Iasi gasesti aici pe forum multe informatii...e activa si valoroasa zona aia la capitolul meseriasi.


Crede-ma,am fost la "N"meseriasi (de aici si angoasa fata de ei) si nu au fost 2 pareri identice,fiecare avea varianta lui......Eu vreu pe cineva care sa-mi spuna,atat costa,vii in 2,3 zile si-ti ridici masina,sa nu ma mai intereseze de restul. Iti spun asta deoarece si eu la randul meu sunt tot pe meserie ,e adevarat alta,dar cand am luat o lucrare,chit ca am gasit si alte probleme ,datorita faptului ca nu le-am constatat,pe client nu l-a mai costat nimic,a ramas asa cum ne-am inteles. Si ca sa nu fii in dubii iti spun si meseria pe care am practicat-o si o mai practic,ceasornicar,specializat pe ceasuri mecanice si in special automate !
Skip ads

  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt colegi in Iasi care ar putea sa te indrume spre un service bun. Arunca o privire aici : Discutii libere ClubOpel Iasi (2) si aici Service Iasi
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu iti zic atat....chiar daca ai luat masina din targ...ai dreptul legal sa il dai in judecata..si avand in vedere ca e samsar o sa si castigi, am caz concret...totul e sa te misti repede si sa nu fu trecut mai mult de 6 luni sau un an de cand ai luat-o, repet, cunosc caz in care unu a fost tepuit...in sensul ca la 0 saptamana ia cazut calculatorul motor si la service autorizat sa constatat ca a fost carpit inainte de vanzare, omul a dat samsarul in judecata, a primit banii inapoi si daune morale... era vorba de un peugeot 307.

Eu zic sa aduni probe si dai bice. Daca scoti hartie de la service ca nu are ac si altele ce apareau in dotarile originale...o sa castigi.

ps: am un seiko automat...o ia inainte c-am 5 minute pe saptamana...mi sa zis ca e normal....se poate face ceva sa fie precis? raspuns prin pm te rog.
  • Dinuro63

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
mumus a scris:Eu iti zic atat....chiar daca ai luat masina din targ...ai dreptul legal sa il dai in judecata..si avand in vedere ca e samsar o sa si castigi, am caz concret...totul e sa te misti repede si sa nu fu trecut mai mult de 6 luni sau un an de cand ai luat-o, repet, cunosc caz in care unu a fost tepuit...in sensul ca la 0 saptamana ia cazut calculatorul motor si la service autorizat sa constatat ca a fost carpit inainte de vanzare, omul a dat samsarul in judecata, a primit banii inapoi si daune morale... era vorba de un peugeot 307.

Eu zic sa aduni probe si dai bice. Daca scoti hartie de la service ca nu are ac si altele ce apareau in dotarile originale...o sa castigi.

ps: am un seiko automat...o ia inainte c-am 5 minute pe saptamana...mi sa zis ca e normal....se poate face ceva sa fie precis? raspuns prin pm te rog.

Am masina de peste 3 ani,e modificata conform handicapului de care sufar,deci.......si sa stii ca sunt foarte multumit de ea,mai putin vara cand te coci in ea.
5 min. pe saptamana ? De regula spiralul balansorului reactioneaza ca orisice metal la influienta vremii,la caldura se dilata la frig se contracta,de aici si diferenta,dar se poate rezolva,daca mai gasesti pe cineva care sa aiba un atelier de reparat ceasuri si sa fie si dotat cu un regloscop,atunci se poate !
  • Dinuro63

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Raport de diagnosticare:
OP-COM 100219a

hkj

**********************început de identificare ECU**********************
Adresã sursã: CIM
Adresa sursã: 0x00000245
Identificare:0x010A
Numãr ºasiu: W0L0AHL3552041204
Denumire sistem: VALEO A3300 CIM
Numãr hard:13197721
Numãr piesã:13197721
Nr.versiune soft: M:70.42 S:01.00A
Denumire sistem: VALEO0400
Hardware key number: 58FAVG
Programming Date: FFFFFFFF
Cod Alpha: ÿÿÿ
Data de fabricare: 20041007
Code Index and version: ÿÿÿ ÿÿ

Numãrul codurilor:1

B3055 - Problemã la transponderul cheii
(00) - Nu e prezent

**********************sfârºit identificare ECU**********************

**********************început de identificare ECU**********************
Adresã sursã: ECM
Adresa sursã: 0x000007E0
Identificare:0x0221
Denumire sistem: Z18XE
Numãr ºasiu: W0L0AHL3552041204
Numãr hard:2001000
Numãr piesã:55557472
Nr.versiune soft: 6577465108
Denumire sistem: SIEM 0100
Nr.aprobare: S05010
Hardware key number: ÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿ
Programming Date: FFFFFFFF
Cod Alpha:
Software version: O465301C
ECU variant coding: 0x000014C5

Numãrul codurilor:8

P0100 - Circuit pentru masã-/debit aer - semnal prea mic
(06) - Prezent

P0530 - <cod necunoscut>
(06) - Prezent

P1110 - <cod necunoscut>
(06) - Prezent

P0135 - Circuitul înc&atilde;lzitorului senzorului O2 este deschis (B1 S1)
(04) - Prezent

P0141 - Tenisune mic&atilde; pe circuitul înc&atilde;lzire senzorului O2 (B1 S2)
(02) - Prezent

P0130 - Interval/performan&thorn;&atilde; a circuitului senzorului O2 (B1 S1)
(04) - Prezent

U2103 - CAN-Bus - nu este comunicare
(70) - Nu e prezent

P0460 - Datele primite de la REC sunt nevalide (centrul electric din spate)
(71) - Nu e prezent

**********************sfâr&ordm;it identificare ECU**********************

**********************început de identificare ECU**********************
Adres&atilde; surs&atilde;: ABS/TC/ESP
Adresa surs&atilde;: 0x00000243
Identificare:0x0488
Num&atilde;r &ordm;asiu: W0L0AHL3552041204
Denumire sistem: ESP MK60
Num&atilde;r hard:16010000
Num&atilde;r pies&atilde;:13157577
Nr.versiune soft: D4_REL00329
Denumire sistem: TEVES0300
Hardware key number:
Programming Date: 00000000
Cod Alpha:
Data de fabricare: 00000000
ECU variant coding: 0x00004243

Num&atilde;rul codurilor:2

C0244 - <cod necunoscut>
(71) - Prezent

U2105 - <cod necunoscut>
(00) - Prezent

**********************sfâr&ordm;it identificare ECU**********************

**********************început de identificare ECU**********************
Adres&atilde; surs&atilde;: IPC
Adresa surs&atilde;: 0x00000255
Identificare:0x1000
Num&atilde;r &ordm;asiu: W0L0AHL3552041204
Denumire sistem: BCM/KOMBI-A3300
Num&atilde;r pies&atilde;:13172018
Nr.versiune soft: 4.405 11/04
Denumire sistem: SIEM 0400
Hardware key number: 0000000000
Programming Date: 00000000
Cod Alpha: RJ
Data de fabricare: 20041007
Code Index and version: 002 02

Num&atilde;rul codurilor:1

B0670 - Eroare circuit martor airbag
(00) - Prezent

**********************sfâr&ordm;it identificare ECU**********************

**********************început de identificare ECU**********************
Adres&atilde; surs&atilde;: AIRBAG SDM
Adresa surs&atilde;: 0x00000257
Identificare:0x0202
Num&atilde;r &ordm;asiu: W0L0AHL3552041204
Denumire sistem: MRSZ-Temic
Num&atilde;r pies&atilde;:13137906
Nr.versiune soft: OPEL3300 V 3.3.0
Hardware key number: &yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;
Cod Alpha: FU
Data de fabricare: 20040A05

Num&atilde;rul codurilor:6

B0051 - Airbag explodat
(00) - Prezent

B0019 - Circuit dispozitiv pirotehnic airbag pasager (faza 1) deschis
(04) - Prezent

B0012 - Circuit dispozitiv pirotehnic airbag &ordm;ofer (faza 1) deschis
(04) - Prezent

B0022 - Circuitul pretensioner de centur&atilde; pasasger - deschis
(04) - Prezent

B0015 - Circuit deschis dispozitiv pretensioner centur&atilde; &ordm;ofer
(04) - Prezent

B0670 - Eroare circuit martor airbag
(00) - Prezent

**********************sfâr&ordm;it identificare ECU**********************

**********************început de identificare ECU**********************
Adres&atilde; surs&atilde;: UEC
Adresa surs&atilde;: 0x00000250
Identificare:0x0103
Num&atilde;r &ordm;asiu: W0L0AHL3552041204
Denumire sistem: FZM INTEDIS
Num&atilde;r pies&atilde;:13191126
Nr.versiune soft: FZM 7.14
Hardware key number: &yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;
Cod Alpha: FC
Data de fabricare: 20041007

Nu sunt coduri memorate

**********************sfâr&ordm;it identificare ECU**********************

**********************început de identificare ECU**********************
Adres&atilde; surs&atilde;: REC
Adresa surs&atilde;: 0x00000251
Identificare:0x0104
Num&atilde;r &ordm;asiu: W0L0AHL3552041204
Denumire sistem: RZM INTEDIS
Num&atilde;r pies&atilde;:13180772
Nr.versiune soft: RZM 7.27/
Hardware key number: &yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;&yuml;
Cod Alpha: DH
Data de fabricare: 20040708

Num&atilde;rul codurilor:3

B0525 - Defec&thorn;iune semnal lamp&atilde; de semnalizare din dreapta spate
(00) - Nu e prezent

B0530 - Defec&thorn;iune semnal lamp&atilde; de semnalizare din stânga spate
(00) - Nu e prezent

U2139 - CAN bus nu comunic&atilde; cu CIM (modul coloan&atilde; de direc&thorn;ie)
(00) - Nu e prezent

**********************sfâr&ordm;it identificare ECU**********************

**********************început de identificare ECU**********************
Adres&atilde; surs&atilde;: EHU
Adresa surs&atilde;: 0x00000241
Identificare:0x0201
Denumire sistem: CD 30 MP3
Num&atilde;r hard:13153533
Num&atilde;r pies&atilde;:13154304
Nr.versiune soft: 03.36/-----
Denumire sistem: BOSCH0400
Cod Alpha: AZ
Data de fabricare: 20040831
Code Index and version: 002 04
Audio Index and version: 024 01

Nu sunt coduri memorate

**********************sfâr&ordm;it identificare ECU**********************

**********************început de identificare ECU**********************
Adres&atilde; surs&atilde;: DIS
Adresa surs&atilde;: 0x00000246
Identificare:0x1101
Denumire sistem: BID Delta
Num&atilde;r hard:13111165
Num&atilde;r pies&atilde;:13111165
Nr.versiune soft: 3339a/-----
Denumire sistem: BORG 0400
Cod Alpha: K&yuml;
Code Index and version: 002 02

Num&atilde;rul codurilor:1

U2201 - <cod necunoscut>
(00) - Nu e prezent

**********************sfâr&ordm;it identificare ECU**********************

Astea sunt datele de pe tester,poate cineva sa ma ajute ,sa-mi spuna ce inseamna NR. codurilor,si ce se poate rezolva ?
Multumesc mult !
Skip ads

  • Mihai Andrei Dan

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Prietene stai linistit ca nu esti singurul care a muscato asa, cunosc multe cazuri de masini aduse jumatati de afara si facute aici din 3 rupte una aproape intreaga, calculatoare carpite, martori stinsi in bord fara a se remedia problema (asa cum a fost si in cazul tau unde de fapt ti-a legat sigurante in locul in care trebuiau montate si legate airbagurile) si vandute ca masini cu fosti proprietari varstnici, femei etc in stare impecabila!
Nu ai ce face, se intampla si celor mai priceputi sa ia cate o plasa, pana si samsarii raman pe cap cu masini care nu se mai pot repara sau odata aduse in tara constata ca e mai grav decat credeau si o dau in dezmembrari sub pretul de achizitie. Atata timp cat masina a fost reparata corespunzator, merge drept pe drum, nu are lufturi si cel mai important functioneaza motorul bine si reusesti sa-i rezolvi problema cu radiatorul de clima e ok, lasa desteptii sa vorbeasca ca la noi asa e moda.. "eroi dupa razboi"
Si inca ceva, 90% dintre masinile de la samsari vin in tara lovite, rasturnate sau cu motorul defect pt ca nu se mai multumesc cu 100-200 de euro profit la o masina si nu au cum sa faca profit mai mare decat aducand masini care ajung in tara la 2000 de euro, mai investesc 1000-1500 si le vand cu 5000.. toate tipla si cu carte service facuta in vecini
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi daca masina mere bine poti sa fii multumit... Am prieten care a luat Ford Focus din Germania de la persoane cunoscute si e tot prin service cu el...ba computerul , ba chiuloasa...
AC este foarte bun vara.. da nu e capatul lumii daca n-ai.. Eu am luat o masina SH si mergea f. bine pana o lovit-o frontal fratele... cu 2500 ROn am schimbat toata fata: radiatoare, ventilatoare, capota, trager, bare... plus manopera si vopsit.. numai incarcarea cu freon a costat 180.. AC folosesc numai cand e f. cald prin oras sau cand merg pe autostrada.. cam 10% din tot parcursul. Daca lipseste numai compresorul si radiatorul cu ventilatorul de AC scapi ieftin.. si se pot monta si intr-un garaj
Cu Airbagurile e chestie de siguranta... Gasesti airbag de volan din dezmembrari foarte eftin ... dar trebuie sa vezi daca mai sunt senzorii in lonjeroane si daca mai este dispozitivul de tensionare a centurii in scaune..
poate fara airbag ciculi si mai atent.. lucru bun dealtminteri
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
dupa erorile pe care le ai postat se pare ca lipsesc airbagurile iar dispozitivele de pretensionare a centurilor sunt decuplate, la fel si senzorii de impact... uita-te sub scaune lateral spre schimbatorul de viteza daca sunt dispozitivele acolo... arata ca niste cilindrii lunguieti.. Senzorii de impact sunt cu siguranta .. nu cred ca s-ai chinuit atat de mult sa-i scoata din lonjeroane
  • Dinuro63

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
luciraica a scris:dupa erorile pe care le ai postat se pare ca lipsesc airbagurile iar dispozitivele de pretensionare a centurilor sunt decuplate, la fel si senzorii de impact... uita-te sub scaune lateral spre schimbatorul de viteza daca sunt dispozitivele acolo... arata ca niste cilindrii lunguieti.. Senzorii de impact sunt cu siguranta .. nu cred ca s-ai chinuit atat de mult sa-i scoata din lonjeroane

Multumesc mult !
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Ai mai reusit sa faci ceva la instalatia de AC ?
Ce piese iti mai lipsesc ?
  • Dinuro63

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:Salut,

Ai mai reusit sa faci ceva la instalatia de AC ?
Ce piese iti mai lipsesc ?



Nu,din pacate.....lipsa radiator,compresor si conducte care sunt ciupite si cica trebuie altele.....cine mai stie.........am gasit ceva la sh,dar vor niste preturi de te doare capul,asta e !
Multumesc oricum de intrebare ! Confused
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Crezi ca ti se potrivesc de cielo? Am eu ceva pe acasa de la un cielo lovit. Masina e din 2000 1.5 benzina.
  • leo24

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2011

  • Mesaj Privat
.da


Ultima modificare facuta de leo24 la Joi 19 Jan, 2012 5:49 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR