Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare colegi ! Acum aproximativ 3 ore am avut un accident cu masina un Opel Astra G , pe Iuliu Maniu langa gura de metrou Gorjului .. un tip a venit pe contrasens pe bulevard vroia sa faca dreapta sa intre pe sensul de mers inspre cora , si sa gandit sa scurteze drumul sa nu mai ocoleasca .. in fine , cert e ca el a fost de vina . Am hotarat sa facem "intelegere amiabila " . Am fost la un centru de asigurari am luat acele foi de completat , precum ca el a fost de vina .. eu pagubitul bla bla . Acum intrebarea e urmatoarea . Eu am asigurare la SC Carpatica ASIG , el la Generali .. eu unde trebuie sa ma duc cu foaia de Constatare Amiabila .. ? E prima oara cand sunt implicat intr-un accident si nu stiu incotro s-o apuc . Ce fac cu foaia ? Si inca ceva , jos pe foaia de constatare scrie pagube vizibile la care eu am notat asa : Spoiler fata , far stanga fata , proiector fata .. dar daca o fi si ceva in interior si eu nu am scris , mi le vor repara ? Multumesc astept raspuns ca nu stiu unde sa ma duc ..
L.E. : Am facut copie dupa urmatoarele acte ale vinovatului : Buletin , permis de conducere , talon , asigurare . Asigurarea trebuia si originalul sau e buna si copia ?
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mergi la asiguratorul vinovatului. nu conteaza ce scriu tu la daune, inspectorul de daune va constata ce ai tu lovit la masina. sper sa nu fie cazul, dar asiguratorul are dreptul conform legii sa faca cercetari 3 luni si sa te despagubeasca conform acestora. atentie ca o gramada au primit refuz de plata pt ca avariile nu s-au produs in circumstantele descrise de voi.

LE: daca aveati asigurari invers, adica tu la generali si el la carpatica, puteai sa iti cauti de pe acum avocat. ar trebui schimbata legea astfel incat fiecare sa isi repare masina la asiguratorul sau, in cazul acesta tzeparii carpatica si euroins ar fi disparut de pe piata.


Ultima modificare facuta de sever iulian la Sam 15 Oct, 2011 11:04 pm
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns . Asta inseamna ca trebuie sa ma duc la un service care apartine de Generali , sau cum ?
  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sper sa nu supar prea multa lume dar.......... nu trebuia sa faci amiabila, trebuia sa mergi la politie ( tot pe Iuliu Maniu pana in iesirea pe autostrada pe partea dreapta ).
Ala daca scapa asa usor, data viitoare tot asa va face.
Nu sunt sigur dar, trebuie sa mergi la centrul lui de asigurare cu constatarile ( vezi sa fie identice si la fel, altfel iti gaseste nod in papura ), copiile dupa toate actele lui ( talon, permis, asigurare, buletin ), si acolo te indruma aia mai departe.
Skip ads

  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai constatarea presupun ca te referi la foaia aceea de constatare amiabila .. si nu am decat exemplarul original , celalalt la pastrat el , asa ne-a zis baiatul care ne-a ajutat sa completam foaia ..
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cecenia a scris:Multumesc de raspuns . Asta inseamna ca trebuie sa ma duc la un service care apartine de Generali , sau cum ?


nu mergi la service fara accept de plata de la asigurator doar daca vrei sa achiti tu reparatiile. inspectoul de daune iti va recomanda un service agreat de ei, dar nu esti obligat conform legii sa mergi acolo.

le: politia se implica doar daca sunt victime sau nu va intelegeti la stabilirea vinovatiei.


Ultima modificare facuta de sever iulian la Sam 15 Oct, 2011 11:10 pm
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sper sa nu par prea .. prost Smile) dar aici trebuie sa ma duc ? http://www.generali.ro/serv...nitati-constatare , el avand asigurarea la generali ..
  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cecenia, nu mai tin minte, constatarile sau declaratiile sa fie identice.
sever,,,,, nu e chiar asa, daca eu nu doresc amiabila si merg la politie, unde e problema ?


Ultima modificare facuta de george geo la Sam 15 Oct, 2011 11:13 pm
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cecenia a scris:Sper sa nu par prea .. prost Smile) dar aici trebuie sa ma duc ? http://www.generali.ro/serv...nitati-constatare , el avand asigurarea la generali ..


exact. va trebui sa dati declaratii amandoi , se vor fotografia masinile, eventual se va merge la locul accidentului, etc. ti se va deschide un dosar de dauna cu nr unic care va trebui sa primeasca acceptul de plata dupa ce trece pe la toate departamentele lor.


Ultima modificare facuta de sever iulian la Sam 15 Oct, 2011 11:15 pm
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc am inteles . Off si eu care credeam ca scap de alte declaratii si alte zeci de drumuri .. Pai el are casco daca intre timp o repara .. ce sa mai fotografieze in fine , asa e in romania , foi peste foi , sper sa iasa bine ! Multumesc mult
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
"nu e chiar asa, daca eu nu doresc amiabila si merg la politie, unde e problema ? "

constitutional ai dreptul sa ceri si audienta la presedinte, ti se va raspunde politicos ca trebuie sa faceti constatare amniabila conform normativelor CSA din mai 2009. pv facut la politie e usor de combatut in justitie pt ca nu aveti cercetari la fata locului. ce valoare are o hartie facuta pe masa de un agent de politie? el cum poate sa stie cum a fost accidentul?
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc , luni sunt prezent la ei la poarta la constatari ..sper sa nu intampin probleme .
Skip ads

  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
probabil ai dreptate, dar, ex. chiar eu..... o femeie nu mi-a acordat prioritate, am facut accident, am mers la politie, acolo gaboru'' a facut proces verbal doar dupa declaratiile noastre, fara a mai merge la locul accidentului.
bineinteles ca vinovata a fost gasita femeia aceea, eu primind o copie dupa PV., deviz reparatie auto, asigurare ( femeii i-a fost retinut permisul+amenda ).
chiar crezi ca e mai importanta o constatare amiabila decat un PV facut de politie ?
eu spun ca nu esti obligat sa mergi la amiabila daca nu vrei lucrul asta.
odata mers la politie si dat declaratii si intocmit PV, amiabila nu mai are nicio valoare dupa aceea, chiar daca vrei nu o mai poti face, eu asa stiu, daca gresesc imi cer scuze de informatiile astea daca sunt eronate.
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Dai click aici pentru lamurire: http://www.generali.ro/serv...to/asigurarea-rca
Cu mentinunea ca devizul initial la inspectorului de daune posibil sa nu fie acelasi cu devizul realizat de catre service (avarii ascunse) .Este bine sa se consulte iar asiguratorul daca este sau nu de acord cu devizul service-ului.
Asta asa ca nu inceapa reparatia si cand sa iei masina acasa asiguratorul sa zica "aaa.. pai noi nu platim decat 70% din deviz".
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
te duci la generali!
mare noroc ai avut ca e asigurat la generali.
daca era asigurat ca tine la carpatica o incurcai. cei de la carpatica de obicei nu platesc, aproape toate daunele le considera "frauda".
centrul de daune e pe calea plevnei.
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:Dai click aici pentru lamurire: http://www.generali.ro/serv...to/asigurarea-rca
Cu mentinunea ca devizul initial la inspectorului de daune posibil sa nu fie acelasi cu devizul realizat de catre service (avarii ascunse) .Este bine sa se consulte iar asiguratorul daca este sau nu de acord cu devizul service-ului.
Asta asa ca nu inceapa reparatia si cand sa iei masina acasa asiguratorul sa zica "aaa.. pai noi nu platim decat 70% din deviz".

Deci sa inteleg urmatoarele : Ma duc la constatator , imi face poze si scrie daunele pe un proces verbal .. dupa care ma duc la service , constata si ei si in caz ca cei de la service mai gasesc undele defecte "ascunse" din urma impactului , trebuie sa ma duc sa anunt iar constatatorul de la asigurare ?
LE : De ce nu ar fi de acord cu devizul service-ului , ca practic ei sunt cei in masura sa zica ce pagube am , nu un nenea fotograf ..
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cand te duci la inspectorul de daune la care te trimite firma de asigurari sa-l iei si pe vinovat cu tine, trebuie sa dea si el o declaratie, asa ca stai de vorba cu celalalt sa va intalniti amandoi la inspectorul de daune.
inspectorul de daune face o constatare iar serviceul agreat de ei face o reconstatare, reconstatare care se face in urma demontarii partilor exterioare deteriorate, reconstatare care ajunge tot la dosarul intocmit de inspector.
nu-i treaba ta sa trimiti reconstatarea la dosar.
serviceul incepe repararatia masinii cand au acceptul firmei de asigurari ca deconteaza reparatia plus piesele.
poti vorbii cu cei de la service sa te anunte daca firma accepta intreaga paguba sau nu, dar daca e firma serioasa n-au cum sa nu accepte.
si inca ceva, trebuie sa aiba la el asigurarea in original.
bafta!
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu este nevoie sa te duci cu cel implicat in accident la constatare!
te duci doar cu constatarea amiabila, copie dupa asigurarea respectivului, dupa cartea de identitate, copia talonului in care sa se vada cand se expira ITP-ul si copia permisului de conducere.
intr-o jumatate de ora ai scapat de la constatare, probabil cei de la "generali" te vor trimite la un service cu decontare directa.
deci stai linistit!
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cel vinovat trebuie sa dea o declaratie prin care-si recunoaste vina si asta in fata inspectorului de daune, cel putin asa stiu eu, ramane sa vedem ce spune cel implicat
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am trecut si eu prin constatare amiabila (eu vinovat). Hai sa-ti spun ce am facut.
1. Constatare amiabila: exemplarul 1 la pagubit insotit de copie talon, copie RCA si copie permis de la mine, exemplarul 2 la vinovat.
2. Amandoi soferii tb sa se duca la un punct de constatare daune la societatea de asigurari la care vinovatul are polita RCA. Este preferabil ca ambii sa mearga impreuna, dar se poate si separat. Ideea e ca ambele exemplare ale constatarii amiabile tb introduse in sistemul societatii de asigurari pentru a te putea duce la service.
3. Dupa ce primesti acordul asiguratorului, te duci cu masina intr-un service care are decontare directa cu el (eviti asteptarea platii reparatiei). Daca ai si alte defecte inafara de cele declarate, service-ul va face singur nota de reconstatare, iti va repara masina si va informa asiguratorul.
4. Dupa ce masina e reparata, suna la asigurator ca sa urgenteze plata.

Bafta multa!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR