Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
In urma impactului cu un biet caine, mi s-a spart bara fatza partea stanga si proiectorul aferent.
Acum va intreb pe voi, in special cei care v-ati montat pe masina o bara fatza after-market, se potriveste perfect ca cea originala? Calitatea cum e?
Se merita sa cumpar una after-market, sau sa caut una second originala cu eventuale defectiuni?
Am gasit pretz bun pentru after-market, aprox 150 noua (primerizata). Vopsitul la ce pretz m-ar ajunge (Star silver 3 -metalizata)?
Va multzumesc.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cauta una SH fara defecte ,daca ai si putin noroc o gasesti si pe culoare.Din ce stiu eu cam 150 de lei ar trebui sa coste vopsitul barii,cauta pe stalpul din dreapta codul de culoare incepe cu Z,cred ca z157 ar fi dupa avatarul tau
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Intradevar...asta e culoarea 2AU-157, star silver 3.
Zici ca nu se merita una noua after market? De ce?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
plasticul prost spre foarte prost. cauta una originala sh
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
FLV a scris:Zici ca nu se merita una noua after market? De ce?


In afara de plastic, care e prost (dar asta nu ar fi o mare nenorocire decat in cazul impactului), mai sunt doua probleme:
1. Sunt groase, ca sa reziste cat de cat (tocmai din cazuza plasticului de proasta calitate) si se potrivesc prost pe masina (raman lufturi urate);
2. Cel mai naspa, nu sunt pregatite 100% pentru vopsit. Trebuie avuta mare grija ca vopsitorul, sa aplice toate materialele necesare inainte de a aplica vopseaua si lacul, si chiar si asa, la prima ciupitura, se exfoliaza...
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sincer nu prea gasesc una originala sh fara sa aiba anumite defecte, ba e crapata, ba are prinderi rupte, m-am interesat de niste preturi pentru produse noi:
1. BARA FATA BENZINA CU LOC PROIECTOARE GRUNDUITA KLOKKERHOLM = 136 LEI
2. BARA FATA BENZINA CU PREDECUPAJ PROIECTOARE GRUNDUITA ORIGINALA = 1319 LEI
Diferenta e imensa Shocked
  • Andrei46

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Cu siguranta mai bine mergi pe sh, chiar daca are mici defecte. Orice e after-market sunt niste mizerii. Am luat o oglinda stanga si dupa 1 an s-a rupt suportul(pt ca era de plastic), de trepidatii nu mai spun...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
flv, la elementele de caroserie nu iti recomand sa mergi pe aftermarket-uri. De ce? piesele sunt mari, o toleranta de 1% se vede. Daca esti carcotas, o sa iti stea pe creier.
Skip ads

  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru pareri!
Cam greu de gasit o bara SH originala buna, de obicei pe la dezmembrai toate-s sparte...e zona cea mai expusa la accidente. Inca tind sa merg pe after-market (noua).
Cineva care si-a montat o bara after-market este? eventual o poza sa vad cum se aseaza.
Mc.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu vei vedea din poze foarte multe, poate doar daca sunt facute de aproape si cu un aparat performant. Nu iti imagina ca bara sta stramb, sau cracanata. Noi ti-am spus doar ca la lufturi nu se nimereste 1005 ca aia originala fiind mai groasa, ca se sparge mult mai repede decat cea originala si ca sare vopseaua de pe ea mai usor. Nu ti-a zis nimnei ca e urata Smile
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pai sincer gandeam ca, daca plasticul e asa de prost incat nici vopseaua nu se prinde bine; plus ca e mai groasa decat una originala, o sa se cunoasca bine in poze.
Avand in vedere ca nu e de metal..ca sa rugineasca f repede in timp, cred ca pot sa trec cu vederea acel 1-2 % de nepotrivire. Daca e sh originala cu prinderi rupte, crapta sau stiu eu ce...nu cred ca e mai bine.
Multumesc


Ultima modificare facuta de FLV la Mar 25 Oct, 2011 10:24 am
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Plasticul e mai prost (casant) si nu e pregatit cum trebuie pentru vopsit (sau deloc). Daca insa, cine ti-l vopseste il trateaza asa cum ar trebui, n-o sa sara vopseaua ca de pe gard. In ce priveste grosimea, ti-am zis de la inceput ca o sa se cunoasca la lufturi. Dar nu la modul la care te gandesti tu.
Skip ads

  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am schimbat bara acum 2 ani. am cumparat aftermarket si ca defecte e ca nu a picat exact pe gauri dar cu putina pricepere a iesit. de vopsit m-a costat 300 ron la un atelier particular la opel focsani cereau 400-600 ron (fara factura/cu factura). a fost premerizata iar vopseau e ok si dupa 2 ani. cred ca e si faza cum e pregatita, vopsita si am intels ca o baga la cuptor.
la sh e greu sa gasesti ceva ok dar poti cauta una pe alta culoare si o vopsesti(asa a facut cineva la un megane si e super multumit)
daca masina e diesel vezi ca trebuie trei guri de grila. (eu am luat de benzina cu 2 guri, asa a venit dar masina e ok)
bafta la cumparaturi!
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ia bara sh ca eu am luat(asigurarea lu ala) oglinda aftermarket si e mai mare decat capacul,cu cel putin 3 mm.Acum vezis si tu ca se gasesc la dfezmembrari destule.Si app de vopsit,am bara tot aftermarket si se exfoliaza k naiba.O zi buna.Bft
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
La mine de la atatea impacturi s-a format pe partea stanga o gaura cat sa bagi un deget pe acolo.Ma gandesc ca daca o incalzesc la o temperatura destul de potrivita poate isi revine nu?
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
DeejayB a scris:La mine de la atatea impacturi s-a format pe partea stanga o gaura cat sa bagi un deget pe acolo.Ma gandesc ca daca o incalzesc la o temperatura destul de potrivita poate isi revine nu?


Smile aia se face cu chit... Dar daca o tii numai in impacturi, o repari degeaba. Las-o si tu mai usor Smile
  • Rapcore

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu am lovit masina acum 6 luni si mi-am pus bara aftermarket. Este adevarat, plasticul este mai prost, insa dupa ce am vopsit-o, nu se cunoaste ca a fost lovita.
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
adware_man a scris:
DeejayB a scris:La mine de la atatea impacturi s-a format pe partea stanga o gaura cat sa bagi un deget pe acolo.Ma gandesc ca daca o incalzesc la o temperatura destul de potrivita poate isi revine nu?


Smile aia se face cu chit... Dar daca o tii numai in impacturi, o repari degeaba. Las-o si tu mai usor Smile


Are vreo 3 impacturi in decursul a 3 ani.Ea nu are nimic doar ca s-a crapat putin vopseaua si s-au format spatii la imbinarea cu aripile.Cel mai mare spatiu fiind pe partea stanga.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Asta e pentru cel ce-a deschis topicul, poate o sa-ti bagi mintile in cap si o sa-ti iei spoiler original...
Azi dimineata, in urma unui impact cu curu' unui Logan (a carui bara e doar zgariata).


  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
adware, la cum arata, bara si far Smile ca la cum sta farul, urechile sunt rupte...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR