Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Masina mea e cablata din fabrica, am buton TC in bord dar degeaba. Nu se aprinde nimic in bord. Deci nu poti pune TC pe o masina care nu a avut asa ceva din fabrica decat daca inlocuiesti modulul ABS cu unul care stie de TC, deci mai mare deranjul. Asa ca va pierdeti timpul aiurea cu "firul minune".
S-a mai discutat pe forum chestia asta, mai exact colegul keopsss a pus pe o vectra b TC, iar din ce am citit prin posturile lui a trebuit sa schimbe modulul abs + niste senzori pe la roti(in legatura cu astia am ceva dubi...)+cablaj.

@cangri - Am o masina cu 4 ROATE. Laughing
Skip ads

  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu totusi o sa incerc sa-mi pun. Sper sa nu tocesc cauciucurile cu scarturile si apoi sa constat ca nu merge Smile
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
testo a scris:Eu totusi o sa incerc sa-mi pun. Sper sa nu tocesc cauciucurile cu scarturile si apoi sa constat ca nu merge Smile


Rolling Eyes nu ai cum sa le tocesti, cat timp ai TC activ nu te v-a lasa sa plej cu demaraj in veci

Si mai am o rugaminte, sa posteze doar pentru vectra B pentru ca pentru vectra B este creat topicul, ne amestecm in masinii si difera foarte mult chiar daca este tot opel...deci doar pentru opel vectra B

Din ce am intrebat si la opel, da trebui schimbata si unitatea ABS, daca avem noroc din dezmembrari cu atat mai tine, acum daca se merita deranjul sau nu fiecare stie ce si cum, pentru mine unu merita.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca masina nu ii cablata deja....cred ca stii raspunsul Very Happy
Skip ads

  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu KEOPSSS in PM despre lucu asta si uitati ce mi-a spus "Pai am pus pe 2.0 dti,intr-adevar sunt singurul care a cam reusit...la aceasta motorizare.
Mai intai trebuie sa vezi daca ecu stie de TC,apoi cauti la dezmembrari tot modulul Abs+Tc,tu la momentul actual ai simplu!
Plus senzorii de la fiecare roata etc!
Sincer am mai spus nu prea recomand la nimeni sa faca lucrarea asta doar daca gaseste piesele la un pret rezonabil,si sa ai ceva zile libere!
Spor la treaba"
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
totusi daca ai TC , si zici de senzori la toate 4 roti , automat , masina va stie si de ESP ? sau sunt 2 lucruri diferite?

La ce pret ar fi un calculator care sa stie TC ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Senzorii sunt la roata sunt aceeasi cu cei de ABS.
Deci daca aveti ABS v-ati scos.
Din cate am inteles,daca unitatea stie TC atunci are pin`ul ala unde se baga firul.Altfel nu-l are.
Aceeasi pasi i-am gasit si aici:http://www.vvon.co.uk/downloads/Vectra_manuals_and_tech_info/vectra_b_how_to/How_to_fit_traction_control_Z22SE.pdf
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu exista vectra b fara abs.
Skip ads

  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
FRATILOR!
Ca si voi cred ca sunt si eu , ma tot informez de pe net, sun un prieten vopsitor care lucreaza in servis si intreaba si el pe alti mai priceputi sau nu;... dar ca sa o lungim asa pe pagini intregi ,nu vad rostul, eu am postat din experieta ce am postat...
dar acum nu va suparati pe mine haideti sa venim cu raspunsuri concrete!
SE POATE MONTA TC PE VECTRA B?
si daca da
CUM?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Fie incerci metoda gasita de mine.
Fie cealalta metoda:senzori,cablaj,calculator ABS,si buton.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mersi
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In functie de model si de dotari,automobilul poate fi dotat cu TC(sistem de control al tractiunii), acesta impiedica patinarea rotilor anterioare la accelerare mai puternica(carosabil umed,zapada,etc), deoarece o roata patineaza si nu are puterea necesara sa adere pe aceste suprafete.
''Comandarea TC-ului este integrata in atributiile modulului de comanda al ABS-ului. Modulul de comanda primeste de la senzorii rotilor valorile actuale de turatie ale acestora, valori pe care le utilizeaza pentru sistemul antiblocare. Daca o roata tinde sa patineze, modulul de comanda ABS/TC informeaza sistemul Motronic(sistem de comanda al motorului) in aceasta privinta. In acest caz sistemul Motronic reduce puterea motorului, prin modificarea timpilor de deschidere a injectoarelor, fiind posibila in mod suplimentar si modificarea avansului la scanteie. Puterea motorului este redusa temporar astfel incat roata care nu are aderenta sa primeasaca puterea necesara pentru a avea aceasta aderenta pe carosabil umed. Interventia TC-ului este data de clipirea martorului din bord.''
Cum se simte acest lucru?...Simplu...Este ca si cum ati lua brusc piciorul de pe acceleratie si intra frana de motor(este un exemplu). Scade imediat puterea motorului, doar temporara pana cand roata care nu are aderenta sa ''intre in contact'' cu solul mai bine.
Si...Da, se poate monta TC pe Vectra B numai daca ai toate componentele necesare.
-Modul ABS/TC
-senzori ABS
-inele zimtate pe capul planetarelor
-buton TC in bord
-bec in martorul din bord
-cabluri suplimentare(in caz ca nu are instalatia deja trasa in consola)
Skip ads

  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
In concluzie a montat cineva TC la vectra b ? Am facut rost de buton si as vrea sa ma apuc de treaba . Din tutorialul respectiv nu se intelege clar unde se duc firele de la buton (firul cel nou, fir lumina).
  • bandeanlori

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Ma intereseaza si pe mine treba cu tc-ul, insa nu am gasit raspuns clar pe forum daca se poate monta pe vectra b sau nu. Am verificat cu op com-ul si calculatorul masini stie tc(apare in lista lanaga abs.)
Intrebarea este ca ajunge daca schiumb pompa abs si calculator abs + buton. De unde stiu daca are firul ala special?
Am citit pdf-ul ala cu montatul tcului, insa acolo este vorba de un model care are tot (trebuie buton), numa trebuie activat. Cum am vazut este vorba de modelelel 2.2 benzina si 2.5 v6. Aceste modele au alta pompa si alt calculator decat modelele cu motorizare mai slaba.

Stiti cumva codul de la pompa si calculator?
  • geo1

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
In seara asta dupa ce am ajutat un vecin, vreme de vreo ora sa isi scoata masina din zapada, m-am hotarat sa montez si eu tc pe vectra mea ( vectra b, z18xe). M-ar interesa si pe mine:
1) daca se poate monta pe aceasta motorizare si daca da, ce piese sunt necesare
2) daca ecu recunoaste functia TC
3 )daca se pot lua piesele de pe vectra b x20xev.
Am citit pe forum dar nu am gasit un raspuns concret.
Multumesc
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
geo1 a scris:Salutare tuturor.
In seara asta dupa ce am ajutat un vecin, vreme de vreo ora sa isi scoata masina din zapada, m-am hotarat sa montez si eu tc pe vectra mea ( vectra b, z18xe). M-ar interesa si pe mine:
1) daca se poate monta pe aceasta motorizare si daca da, ce piese sunt necesare
2) daca ecu recunoaste functia TC
3 )daca se pot lua piesele de pe vectra b x20xev.
Am citit pe forum dar nu am gasit un raspuns concret.
Multumesc


Ca piese modul abs care steie TC, senzori abs care stiu de TC, cablaraia care o tragi tu, buton in bord , activare tech2. Ideal ar fi sa cauti modul de z18xe.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca merge montat TC pe modulul ABS Kelsey Hayes, ori acesta merge numai cu modulul ABS BOSCH ? Este cineva care are montat de fabrica TC cu modul ABS KH ?

Acesta poate lucra pe o masina fara management motor ? Adica sa actioneze imperecheat electric doar cu modulul de ABS si doar sa franeze mecanic roata care patineaza ?
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai oricum modulul abs ce il cumperi cu TC va inlocui modulul existent pe masina, deci ce ai tu pe masina nu o sa iti mai foloseasca.
  • bandeanlori

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu stie careva daca, trebuie schimbat si pompa de abs? Adica calculatorul de tc se potriveste pe pompa de abs cu ce e dotat masina. (Y16Xe).
  • geo1

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2011

  • Mesaj Privat
kallyo a scris:
geo1 a scris:Salutare tuturor.
In seara asta dupa ce am ajutat un vecin, vreme de vreo ora sa isi scoata masina din zapada, m-am hotarat sa montez si eu tc pe vectra mea ( vectra b, z18xe). M-ar interesa si pe mine:
1) daca se poate monta pe aceasta motorizare si daca da, ce piese sunt necesare
2) daca ecu recunoaste functia TC
3 )daca se pot lua piesele de pe vectra b x20xev.
Am citit pe forum dar nu am gasit un raspuns concret.
Multumesc


Ca piese modul abs care steie TC, senzori abs care stiu de TC, cablaraia care o tragi tu, buton in bord , activare tech2. Ideal ar fi sa cauti modul de z18xe.


ideea este ca eu am masina cu motor x20xev in curte...a fost busita si o am la dezmembrat deaia intreb daca pot lua dupa ea...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR