Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Eu_SiLvIu_yo

  • Mesaje scrise: 269
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua! va rog sa ma iertati daca sa mai discutat pe subiectul asta, dar eu nu am gasit altundeva.
Asa sa va povestec despre ce este vorba. In urma cu 5-6 luni am comandat un telefon de pe okazii (sper sa nu se considere reclama) cu suma de 100 ron. Telefonul a venit l-am achitat prin ramburs si am plecat. Toata bune si frumoase pana cand dupa 2 zile cei de la posta m-au chemat si mi-au dat banii inapoi si asa o ramas, iar acuma dupa aproape jumatate de an se trezeste aia de la posta sa ma sune sa imi spuna ca nu trebuia sa primesc banii aia si ca trebuie sa-i aduc inapoi. Eu momentan am probleme cu masina si nu am bani nici sa trec strada numai pentru posta nu pot plati.. intrebarea mea este: ar putea sa-mi faca ceva daca nu platesc? Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Embarassed

Stima!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai, in primul rand, persoana care ti-a trimis telefonul nu si-a primit banii, binenteles ca dupa o vreme a facut reclamatie la Posta. Posta a luat firul sa vada unde-i problema si asta a fost tot.
  • Eu_SiLvIu_yo

  • Mesaje scrise: 269
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Omul a primit banii l-am contactat a primit banii cam dupa 2 saptamani de la posta, el nu mai are treaba de mult in cazul asta. Si nu stiu de ce sau trezit abia dupa jumate de an sa-mi zica si nu atunci imediat.

Stima!
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dar cand te-au chemat sa iit dea banii, tu nu le-ai spus ca nu ai ce bani sa primesti, ca de fapt undeva este o greseala?
Skip ads

  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca persoana a primit banii pe telefon, iar cei de la posta au gresit si dupa 6 luni abia au constat , e problema lor, daca problema era invers pusa fiti convins ca ii durea in cot, cine este vinovat de la posta sa raspunda asa ca nu va mai bateti capul cu asta.
  • Eu_SiLvIu_yo

  • Mesaje scrise: 269
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:dar cand te-au chemat sa iit dea banii, tu nu le-ai spus ca nu ai ce bani sa primesti, ca de fapt undeva este o greseala?


Sincer sa fiu in momentul ala chiar m-am bucurat de bani si nu mi-am mai pus problema ce si cum si mai ales ca a trecut atata timp si nu a zis nimeni nimic, omul isi primise banii si acuma deodata so trezit asta sa ma streseze cu telefoane peste telefoane sa-i aduc banii. Nici nu ma gandesc sa ii dau banii! a fost greseala lor ei sa plateasca nu ma intereseaza si asa au cele mai de r***t servicii posibile Evil or Very Mad eu vroiam doar sa stiu daca ar putea sa-mi faca ceva.

Stima!
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
grav daca gandesti asa sa iti retin usernameul sa nu ma incurc la afaceri cu tine
nu fac pe lupu' moralist dar gandeste-te ca puteai sa fii tu in locul lu' ,,ala'' de care zici tu ca a gresit si spui ca sa plateasca si ca nu te intereseaza
sa stii ca banii in felul asta castigati nu iti aduc spor nicidecum ci mai rau
acum poate o sa te deranjeze comentariul mei dar maine poimaine cand o sa pierzi ceva mai valoros o sa iti aduci aminte ca te-ai bucurat la bani nemunciti
sanatate si Doamne ajuta
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca ai cumparat un telefon cu ramburs 100 lei. Ai primit telefonul, ai achitat 100 lei, bani ce au plecat spre cel ce a trimis telefonul, urmand ca el sa primeaca banii dupa 2-10 zile(da, atata dureaza intoarcerea rambursului, si la Posta, si la Nemo, si la FAN). In 2 zile cum au ajuns banii inapoi la tine? De la cine?
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu_SiLvIu_yo a scris:Buna ziua! va rog sa ma iertati daca sa mai discutat pe subiectul asta, dar eu nu am gasit altundeva.
Asa sa va povestec despre ce este vorba. In urma cu 5-6 luni am comandat un telefon de pe okazii (sper sa nu se considere reclama) cu suma de 100 ron. Telefonul a venit l-am achitat prin ramburs si am plecat. Toata bune si frumoase pana cand dupa 2 zile cei de la posta m-au chemat si mi-au dat banii inapoi si asa o ramas, iar acuma dupa aproape jumatate de an se trezeste aia de la posta sa ma sune sa imi spuna ca nu trebuia sa primesc banii aia si ca trebuie sa-i aduc inapoi. Eu momentan am probleme cu masina si nu am bani nici sa trec strada numai pentru posta nu pot plati.. intrebarea mea este: ar putea sa-mi faca ceva daca nu platesc? Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Embarassed

Stima!


Bineinteles ca au ce sa iti faca! Banii necuveniti i-ai primit in baza unei semnaturi si a unei C.I.
Cred ca te pot forta sa ii dai inapoi doar in baza unei hotarari judecatoresti, iar pentru suma asta nu cred ca vor incepe un proces [pe care in mod sigur il vor castiga].
Moral trebuie sa dai banii inapoi, daca te consoleaza il poti considera ca un imprumut fara dobinda ce a ajuns la scadenta.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Acu sa nu fiu moralist, dar in viata, chiar daca nu am nu stiu ce ani in spate, am invatat ca orice rau facut altora se intoarce inapoi, iar banii necinstiti sunt bani de pe urma carora nu ramane nimic. Orice vei cumpara cu ei va ajunge gunoi. Poate va suna a superstitie, dar eu cel putin asa vad viata. Banii aia pe care i-ai primit fara sa trebuiasca i-ai primit din cauza unui lucrator care a incurcat ceva date. Daca nu iti e greu, incearca sa ii restitui banii, deoarece altfel va trebui sa ii plateasca din buzunarul propriu. Banui ca nici tie nu ti-ar place sa iti ia cineva painea de la gura...
  • Eu_SiLvIu_yo

  • Mesaje scrise: 269
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Acu sa nu fiu moralist, dar in viata, chiar daca nu am nu stiu ce ani in spate, am invatat ca orice rau facut altora se intoarce inapoi, iar banii necinstiti sunt bani de pe urma carora nu ramane nimic. Orice vei cumpara cu ei va ajunge gunoi. Poate va suna a superstitie, dar eu cel putin asa vad viata. Banii aia pe care i-ai primit fara sa trebuiasca i-ai primit din cauza unui lucrator care a incurcat ceva date. Daca nu iti e greu, incearca sa ii restitui banii, deoarece altfel va trebui sa ii plateasca din buzunarul propriu. Banui ca nici tie nu ti-ar place sa iti ia cineva painea de la gura...


Banii i-as da cu cea mai mare placere inapoi numai sa nu ma mai streseze atata, dar credeti-ma ca nu am de unde, nu am nici bani sa trec strada, mai ales ca tata a botit masina si acuma trebuie sa punem banut pe banut sa reparam masina, pana atunci abia avem ce manca.

O zi buna!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cum am spus : "daca nu iti e greu". Deci daca treaba sta nasol, asta e. Wink
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Banii i-as da cu cea mai mare placere inapoi numai sa nu ma mai streseze atata, dar credeti-ma ca nu am de unde, nu am nici bani sa trec strada, mai ales ca tata a botit masina si acuma trebuie sa punem banut pe banut sa reparam masina, pana atunci abia avem ce manca.

O zi buna![/quote]

ehhh ce iti spuneam eu mai sus
sa stii ca tot ce ti-am povestit eu mai sus nu tine nici de morala nici de constiinta ci in cea mai mare parte tine de Dumnezeu si de o porunca ce a dat-o omului de cand lumea si pamantul din ziua 1 sa nu iei ceva ce nu ti se cuvine nici macar bani gasiti pe jos pe strada pot sa fie ei si 10 bani si 10 miliarde nu ni se cuvin daca ii gasim pentru ca cel ce i-a pierdut se gandeste ce am facut cum i-am pierdut si blesteama si spune sa n-aiba parte cel ce-i gaseste etc acei bani nu sunt lucru curat , se spune ca daca gasesti o suma de bani pe strada sa-i dai la saraci pentru ca cersetorii chiar au nevoie de acei bani mai mult ca se pot face farmece dar deja astea sunt prea mult esential este sa nu ne insusim ceva ce nu ni se cuvine asa a spus Dumnezeu de cand a lasat poruncile omului
imi cer scuze nu vreau sa par mare stiutor spun doar ce stiu si eu si nu vreau sa jignesc in niciun fel pe nimeni
parerea mea este sa ajungi la o intelegere cu posta si sa returnezi acea suma
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
O intamplare legata de Posta Romana care m-a impresionat placut, nu credeam sa apuc asa ceva:
Am comandat de la Cluj ceva cu expediere prin Posta cu plata ramburs. Dupa 3 zile primesc telefon de la o functionara a Postei - Oficiul unde trebuia sa ajunga coletul. Pe un ton foarte amabil si impaciuitor, m-a tinut 10 minute sa isi ceara scuze si sa imi explice ca din cauza unei incurcaturi coletul meu a ajuns la un alt oficiu decat cel la care il asteptam dar ca in maxim 2 zile va fi disponibil. Apoi dupa 2 zile m-a sunat sa imi spuna ca am coletul disponibil, sa vin sa il ridic.
Mi-a lasat un gust si o amintire placuta. Mai rar asa ceva In Romania. O fi fost oare din cauza valorii mari de la ramburs? desi nu cred, ca nu beneficiau ei doar...
Deh, se mai intampla...
La mai multe...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR