Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor, vin la voi cu cerinte de sfaturi si pareri. Am gasit o calibra Last Edition `97 ecotec. Nu stiu mai nimic despre aceste motoare. Va rog, niste pareri, niste sfaturi pentru achizitie. Adica cei care aveti ecotec pe masina ce parere aveti despre acest motor; pretentios, fiabil, scump la intretinere etc etc...
Skip ads

  • florin66

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Calibra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am aceeasi calibra *97,ecotec de 1an si 3luni,pot sa-ti spun caz sunt foarte multumit de ea.am avut o problema la pompa secundara de aer.am facut de atunci peste 20000mile,fara probleme,
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles ca sunt pretentioase. E adevarat? Ce cade cel mai des sau repede la acest motor? Precizez ca masina are 187000 km.
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Va rog sa-mi spuneti la ce ar trebui sa fiu atent(in legatura cu motorul). Ce ar trebui sa verific la el, la ce sa ma uit? Testul cu agrafa il voi face pentru erori, dar in rest? Nu stiu nimic despre aceasta motorizare. Masina este provenienta anglia.
Skip ads

  • florin66

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Calibra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18792
  • florin66

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Calibra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
florin66 a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18792

citeste aici pana iti raspund cei care cunosc acest motor.nu stiu daca sunt asa de pretentioase ,eu am tras de a mea la maxim ,nu are nimic.am schimbat uleiul la 10000 de mile,filtre si benzina
  • tonu_adrian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Galati
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
probleme cu senzorul de turatie si cel de la arborele cu came...sunt scumpi si merge bn doar cu cei originali.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am vectra b cu x20xev.acelasi motor.vezi semnatura. fata de ne e mai pretentios, parca nu trage de toti caii( cuplu la 3600 fata de 2600 la ne),posibil consum de ulei, 7 mil debitmetru original, 3,5 mil un iac, senzori axe si arbore 4 mil bucata si doar originali.lambda wide band( lucreaza in 5 v). toti senzorii sunt siemens. prosti si scumpi.

consuma mai putin ca ne-ul.
teoretic cai mai multi, cuplu e la fel ca la ne(170 nm)

ce ai gasit tu se merita luata daca e pret bun si in stare buna. macar tabla cred ca sta mai bine decat la a ta.
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mda...La ce am vrut sa fac, ma ajungea o gramada de bani. Mai pun ceva si iau o calibra la fel ca aia numai ca inmatriculata. Problema este ca m-am despartit de calibruta mea Sad(. Acuma se bucura altcineva de ea si urmatoare masina e...CALIBRA Very Happy. Am gasit una reconditionata de la A la Z, motor 16v 4x4(fara turbo). Ceva informatii? Consum, putere, pareri?
  • tonu_adrian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Galati
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
4x4 lasa de dorit..in sensul ca cutia de transfer crapa si e scumpa..crapa si daca nu ai toate cauciucurile uzate uniform..Eu m-am interesat pe cateva forumuri de a o face pe a mea 4x4...costurile nu erau chiar asa mari dar la ce bun sa o modific daca o sa-mi aduca mai multe belele decat beneficii?
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da...deci, in concluzie, nu are rost sa-mi aprind singur paie in cap. Cred ca o sa ma axez pe un sfi. Va multumesc pentru ajutor. O zi frumoasa ! Se poate inchide.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR