Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rubiniodj

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea, intampin si eu o problema si as vrea sa stiu daca cineva a mai dat peste asa ceva....
Sa va zic despre ce este vorba..... mie la RANGE imi arata ca mai pot face 323 de km in cazul in care indicatorul de la rezervoe era pe zero si becul cliparea.....acum am alimentat 10 litri RANGE imi arata 722 iar rezervorul indica peste putin de linia de un sfert de rezervor... va salut si astept pareri
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
fa-i un plin
  • rubiniodj

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca ar fi necer si cred ca se si reseteaza... eu i.am activat BC.ul cand rezervorul era mai mult de jumãtate si de atunci nu i.am mai facut plinul. Am alimentat asa cate 10-20 de litri. Dar acum ast sa consum ce mai am in rezervor si cand o fi pe zero sa.i fac plinul sa vedem ce rezultate primesc. Smile multumesc JE
  • porto91

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2013

  • Mesaj Privat
E putin cam ciudat RANGE-ul asta de la Astra H, oscileaza foarte mult in functie de cum mergi, daca trag mai tare de masina imi arata 120km range, de exemplu, iar daca merg la consum, cativa km, imi arata range 160km Smile..sincer nu prea ma iau dupa el, folosesc metoda batraneasca, resetez odometerul, stiu cam cati km pot face de cata motorina am pus si cam aia e Very Happy
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu alimentati de 30-40lei
range este influentat de stilul de mers din ultimii 10km.
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Scoate bornele de la baterie 5 minute si se rezolva.
  • rubiniodj

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Sailas am scos bornele le-am lasat decuplte 5 min si dupa ce le.am pus la loc am avut marea surprindere ca indicatorul de la combustibil sa-mi arate zero.......plus becul sa palpaie ca si cum n-as avea motorina deloc, avand in vedere ca am alimentat de dimneata 10 litri....acul sa ridicat incet incet cam in circa 2-3 min indica un sfert si range a scazut de la 720 cat imi arata de dimi la 520 acum avand in vedere ca nu am parcurs azi decat 10 km.... Pareri?
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da ... , dupa parerea mea , ar trebui rescris Code INDEX-ul display-ului ... ( am mai rezolvat aceiasi problema in acest mod )

Cauta pe cineva cu un OP-COM - sau Tech2 si se rezolva in 2 min. Daca erai din Bucuresti ti-l rescriam eu cu cea mai mare placere.
Skip ads

  • PoC

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ce Code index trebuie selectat pentru un astra h 1.7 74 kw din 2005 cu clima.L-am activat singur. Am incercat mai multe variante de acolo si nu reusesc cu nici una. Cand intru in meniul secret, dupa un plin, imi arata ca am 51l dupa vreo 400 km imi arata ca mai am ~ 5 l si un range de 100 de km. Dupa 30,40 de km imi arata range 0 si merg asa pana alimentez Smile
Am facut plinul de muulte ori cu coduri diferite. Mentionez ca nu am gasit code index 7

P.S. consumul il calculeaza ok. Daca imi arata ca am consumat 30 l motorina pun in rezervor 31l maxim 32l.
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca ai GID ... iti trebuie 002 sau 007.

Dupa programare scoate bornee de la baterie pentru 1 min. Dupa montarea lor se va reseta RANGE-ul - trebuiesc resetate geamurile.

Ce tip de led-uri are displa-ul ? Standard sau Super Bright ? ( scrie la Info cand scanezi cu OP-COM ) daca sunt standard iti trebuie 007 - daca sunt Super iti trebuie 002.
  • PoC

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Sincer nu stiu daca am incercat cu 002, dar 007 nu era cand am verificat.
In weekend am timp si pun putin op-comul pe masina si ma mai joc cu el


Revin cu un raspuns
Multumesc
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
app ... , daca ai GID - nu stiu sigur si la BID - vezi ca : cand il bagi in modu de test ( ti apasat pe setting ) o sa iti afiseze versiunea de Code Index.

E bine sa verifici dupa programare si resetare ( borne jos 1 min )
Skip ads

  • PoC

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am jumatate de rezervor si imi arata ca mai am 4 litri de motorina si un range de 59 km


Code index este 005, am incercat atunci mai multe. Am sa revin dupa ce fac modificarea cu 002 ca 007 nu apare pe Op-com

  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
005 mi se pare ca este pentru Zafira. Incearca sa rescrii si code Indexul din IPC - Pentru astra H din 2005 iti trebuie 001 la IPC

001 - pana in 2007
002 - pentru Zafira
005 - dupa 2007.

Eu am rezolvat problema cu acul prin rescrierea Code Index-ului de la IPC.

Vezi ca ... exista posibilitatea ca acul sa arate bine si BC-ul NU. Din cauza asta am spus ca trebuie sa scoti bornele de la baterie.

P.S. - Din cate vad eu ai acelasi display pe care il am si eu. Iti trebuie sigur Code Index 007. Problema este ca OP-Com versiunea 08/2010 nu are acel Code Index.

Eu am reusit sa il scriu cu o versiune Pro de OP-COM din 2013. Versiune care nu merge pe interfata pe care o ai tu.

Iti sugerez - recomand - sfatuiesc - sa te duci la cineva cu un Tech2 , eventual o reprezentanta Opel pentru ca nu vei reusi cu acea versiune de OP-Com pe care o ai tu.

Chiar daca vei gasi Code Index 007 sa il scrii in display tot nu v-a arata cum trebuie , de exemplu cu OP-Com-ul meu versiune 2013 am configurat display-ul corespunzator si mi se aprinde rezerva cand range-ul imi arata 100KM si fac pana prostului cand ajunge Range-ul la 45 KM.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@POC dupa anul masinii banuiesc ca ai soda de carburant tip A. Codul index care corespunde tipului tau de display pentru BC activ este 002 ice active.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu-l intrebati si dimensiunile de la cauciucuri? Sau nu conteaza, chiar daca le-o fi schimbat careva cu orice altceva decat in fabrica?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu conteaza.
  • PoC

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Sambata am timp sa pun laptopul pe masina si sa incerc cu 002 Codul 007 nu il am sigur.

Revin cu un mesaj dupa ce testez. Am sa scot si borna de la baterie si am sa ii fac si un plin.


P.S. cand fac plinul imi arata corect pana fac cel putin 100 de km, dupa incepe sa arate eronat

P.S.2 cand scot borna de la baterie nu se reseteaza CD playerul si imi cere cod? Eu nu am codul de securitate
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
PS2 - nu, la masinile full CAN sistemul antifurt la unitatea audio nu se mai bazeaza pe cod, ci pe imperecherea acestuia cu display-ul
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu cere cod dar or sa se reseteze geamurile daca ai functie "auto".

Trebuie sa faci o cursa jos, ti apasat pe buton 10 sec - o cursa sus, ti apasat 10 sec.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR