Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • 64xgeo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y17DIT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor!
ieri, in urma operatiei de inlocuire a setului de roti de vara cu unul de iarna, am observat o chestie care m-a surprins, anume lipsa splintului de siguranta de la piulita din capul planetarelor. Deasemenea lipsesc si capacelele de protectie a locasului piulitelor. Mentionez ca piulitele au degajari pentru splint insa nu am vazut nicio gaura in axul planetarei iar acesta e destul de ruginit in zona filetului. Sad
Masina e din 2008, nu o am de noua insa nu cred ca s-a umblat pana in prezent la reperele respective.
A mai observat cineva chestia asta? La astra g stiu sigur ca exista si splint si capacele.
Oare se gasesc de cumparat capacele separat?
  • 64xgeo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y17DIT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca n-a mai umblat nimeni la roti/planetare la astra h !?... toti mergeti in service cu ele?...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Capacele despre care vorbesti se gasesc de cumparat separat - 5 lei bucata am dat eu pe unul de zafira 2002 cu ocazia schimbarii capului de planetara stg.Capacul a fost nou si mi l-au adus a doua zi.
Splinturile acelea si eu stiu ca ar trebui sa existe. Cel putin la mine l-am vazut pe cel de pe partea stg (unde am schimbat capul). Probabil la tine a mai fost umblat pe acolo si au uitat sa le puna la loc iar gaura de splint o fi obturata de mizerie sau de piulita.
  • 64xgeo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y17DIT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns. o sa caut sa le cumpar. despre splinturi...asa cum am zis, n-am nici pe stanga nici pe dreapta. de umblat nu cred ca s-a umblat. masina e septembrie 2008, piulitele sunt intacte, doar ca au ruginit, atat ele cat si filetul.
oricum mi se pare ciudat...de-aia am si intrebat aici!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR