Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De unde ai luat sonax asta?
Skip ads

  • sisi2000

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am gasit la norauto
  • florin_ag

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Oare sa fie asta devina? :http://www.pieseauto.ro/regulator-presiune/opel/astra/senzor-sonda-opel-astra-h-1517714786.html

Pentru banii astia ne facem atatea griji si atatia nervi?
  • algabone20

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu are treaba cu regulatorul de presiune. E clar ca e zgomot de rola, fulie , ceva in miscare. Regulatorul de presine are treaba cu mersul balbait al relantiului. Trebuie cumparat cu cap piesa defecta, sa nu se ia ceva ce nu e stricat si nici nu se rezolva probllema.
Bafta
Skip ads

  • sisi2000

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Eu totusi nu cred ca e o chestiune de rolã sau ceva de genul asta, pentru ca nu face constant.
  • florin_ag

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu sunt de aceasi parere cu sisi2000. Daca ar fi fost o rola, ex de la distributie...trebuia sa se auda altfel, mai ales ca distributia este acoperita de acel capac de plastic. Eu am constatat ca acel sunet se aude in spatele motorului si de acea se aude si in habitaclu!
Colegul a probat si a mers cu mufa scoasa si nu s-a mai auzit deloc. Cum a cuplat mufa a inceput sa faca iarasi! Deci nu are cum sa fie de la distributie!

EU PERSONAL imi mentin ideea ca acel sunet este asemanator cu cel hidraulic!
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pe partea hidraulica nu exista decat pompa de ulei si pompa de servodirectie. Avand in vedere ca zgomotul e oarecum dependent de sarcina si turatia motorului (dar nu mereu), pompa de ulei ar fi o ipoteza.

Aaa.. ar mai fi si pompa de apa. Asta se poate verifica dand cureaua de accesorii jos, dar zgomotul nu apare mereu si e destul de greu de testat.
  • florin_ag

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Da...ar fi si asta o ipoteza.....cine stie....pe parcurs mai descoperim noi ceva!
Dar daca la tine nu a mai facut deloc cand ai scos mufa aceea.....cum iti explici?
Hai mai explica o data detaliat care mufa ai scos si in ce regim ai probat-o.

aaaa.....ca sa nu uit......de la serviceul ala mai de doamne ajuta mi-au spus ca probabil este pompa de apa!
si ca nu are niciun rost sa o mai probeze....o schimba si gata...
Asta m-ar fi costat cam 144 euro pompa plus manopera....Ce mai, astia nu mai stau sa se uite daca e asta sau asta...au schimbat si gata! Eu unul nu imi permit asa ceva! Am cumparat masina asta ca sa pot sa fac naveta dintre locuinta si locul de munca si concediile in romania! estimat cam 35.000 km pe an...Am facut cam 4000 km si deja au aparut probleme Sad
Skip ads

  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In momentul in care am scos mufa regulatorului de debit, motorul a mers in regim de avarie (limp mode) si intradevar nu am mai auzit zgomotul, dar nici motorul nu mergea cum trebuie. Deci nu este relevant, pentru ca poate fi doar o coincidenta. Regulatorul acela l-am demontat si l-am reconditionat si merge perfect de atunci, la modul ca relantiul e foarte stabil, nu s-a mai balbait nici macar o data, cand te opresti la semafor scade lent si frumos de la 900 la 850 rpm. De aceea l-am exclus din ipoteza.

Nu prea sunt adeptul service-urilor. Sunt la a patra masina si toate mi le-am reparat singur. In acest moment vremea de afara nu e prielnica reparatiilor.
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am mai citit pe mai multe forumuri, si din afara, si se pare ca exista o problema cu surubul fuliei de la pompa de ulei. Acesta se slabeste, pinionul se misca si apar niste zgomote. Sau poate fi si un joc axial al pompei de ulei datorat uzurii. Doar o ipoteza..
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Crede-ma, daca ai joc in pompa de ulei iti vei da seama, nu dupa sunet. Am patit-o.
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cultura mea generala, ce se intampla? Presupun ca se aprinde becul de presiune si exista niste vibratii?
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Zgomot urat la relanti, vibratii ale motorului in frana de motor, astea ca simptome de inceput. Cand se agraveaza treaba se rupe cureaua si faci motorul praf. Eu am avut un noroc fantastic, exact cand a aparut jocul in pompa m-am dus sa schimb distributia si a iesit defectul la iveala. Am schimbat si pompa cu ocazia aia.
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si ai schimbat pompa de ulei? Cat te-a costat reparatia?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat pompa cu totul, adica si carcasa si fulie si ax. Vreo 1000 lei pompa daca nu ma insel.
Totusi nu te gandi la ce e mai rau. Poate la tine nu e cazul.
  • florin_ag

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2012

  • Mesaj Privat
A reusit careva sa mai descopere ceva?

Eu am schimbat uleiul de aprox. 3 sapt si am auzit-o sa mai faca asa de 2 ori! Sunetul s-a diminuat considerabil!

Astept pana in iulie cand am concediu si o sa merg cu ea in service sa-i schimbe distributia! Am hotarat sa o schimb in RO ca aici sunt preturile la manopera cu muuuult mai scupme!
  • sisi2000

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
incearca totusi cu Sonax sau cu ceva care unge motorul. Maiandrei mi-a spus ca ar fi bun si Winns (sau asa ceva)
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat uleiul si am pus si sonax si se aude mai tare si mai des ca inainte. O sa schimb distributia cand imi va permite vremea.
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai pot edita. Ce ulei ati pus voi? Poate are legatura cu vascozitatea. Eu am pus GM 5W30.
  • florin_ag

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2012

  • Mesaj Privat
De la service s-au uitat pe un program (nu stiu care) si mi-au spus ca e recomandat Castrol 5W30 longlife. Dinala am si pus in ea! Nu stiu de care a avut inainte (ma refer la marca) dar era foarte subtire si era foarte negru, cu toate ca mai aveam (dupa cartea tehnica) inca vreo 10.000 km de facut cu el!
Am intrebat aici ( in Germania) de sonax si au spus ca nu au si nici nu au avut dar daca doresc neaparat o sa comande. Mi-au recomandat sa nu bag niciun fel de aditiv in motor doar daca imi recomanda de la service-ul Opel! Eu au experienta in acest domeniu si stiu exact ce fel de aditiv sau la nevoie vreo solutie de curatare care trebuie folosita! Asa ca m-am lasat pe mana lor si mi-am propus ca urmatorul schimb de ulei sa il fac chiar la opel si o sa ii intreb si despre acesti aditivi!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR