Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua!
gasesc in ultimul timp pe net tot mai multe filmulete facute cu telefonul mobil care ii au ca protagonisti pe "dragii" de la politia romana,(prinsi cu mata in sac) si ma intrebam daca avem voie sa facem acest lucru. nu demult un prieten a avut o astfel de tentativa dar a renuntat sub amenintarile celor de la politie.
intrebarea mea este: in situatia in care sunt oprit dintr-un motiv sau altul si constat o nedreptate din partea organului, pot filma/inregistra discutia mea cu acesta? am acest drept, pentru a ma folosi de material ulterior in instanta sau stiu eu?


P.S. rog un moderator sa stearga postul daca sa mai discutat lucrul asta, eu nu am gasit nimic care sa ma lamureasca
Skip ads

  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
1- nici eu nu cred ca am mai citit un post similar
2- cred ca esti indreptatit sa faci ce vrei atata timp cat esti oprit de prost pe un drum public din nu stiu ce motiv mai mult sau mai putin intemeiat; problema este ca nu vei putea folosi aceste inregistrari in instanta sau in politie pentru a-l sanctiona pe prostul respectiv, deoarece nu se considera probe, asa e legea la noi (o bariera la care boii stau si asteapta iar porcii trec pe dedesubt Smile)
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. nu cred ca mai exista exact asta.
2. ai voie sa-l filmezi, e perfect legal atat timp cat esti pe domeniul public (in sediul politie nu e consider domeniu public) insa pe strada, in masina si oriunde vrei tu, nu au ce sa-ti faca, iar daca iti interzic e abuz de putere si tentativa de furt (daca iti iau mobilul).
Partea cu legea, e cu dute vino.
legea aia merge interpretata. iar din punctul meu si al altor avocati cu care am mai discutat.
Nu mai tin minte exact legea stiu ca e in codul penal (parca).

si tin minte ca zicea ca camerele facute pentru filmare (in cazul asta) trebuie sa fie "autorizate" de un judecator (parca) si verificate/etalonate (iarasi un mare parca).
aici e pus asta pentru a preveni trucajele sau cazul in care marii ziaristi filmeaza pe unu cum fuge pe autostrada si apoi filmeaza bordul lor. Acolo se poate foarte usor truca viteza, si din asta singurele probe primite de tribunal sunt cele de radar.
insa tot in acelasi cod scrie putin mai jos ca un judecator este obligat sa ia in considerenta orice marturie relevanta (film/audio/martori/scrisoare/etc) care il poate ajuta in determinarea faptelor. si aici e zona gri, caci desi judecatorul nu va trebui sa tina cont de ele caci sunt filmate cu o camera neautorizata, ele sunt totusi o marturie video si trebuie sa tina cont de ele. si chiar daca ti le va asculta doar si nu le va pune la dosar, isi va face o idee ca tu ai dreptate.

Prin urmare, daca tu filmezi un accident, acel filmulet poate fi folosit in tribunal in cazul in care un alt martor spune ca totul a fost pe dos.
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am citit tot aici pe forum undeva ca se accepta ca proba "filmuletul" doar daca judecatorul decide asta, pe mine ma "roade" mai tare daca am dreptul sa filmez/inregistrez discutie mea cu politistul care ma trage pe dreapta.

off topic: un prieten si-a montat o camera video pe balcon pentru a-si filma masina din parcare care se zgaria "singura" peste noapte, doar ca s-au gasit niste dragalasi de domni care sa ii zica ca masina e pe spatiul public si nu poate filma.
cei drept asta a fost acu vreo 3 ani, poate sau mai schimbat legile
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am voie sa filmez pe domeniu public cat vrea muschiul meu. sa inteleg ca tu nu ai voie sa iti pui o camera in jurul casei. sau si mai rau, sa te filmezi cu prietenii in vacanta? sau cand pleaca in vacanta?

judecatoru alege ce vrea, nu e inregistrare video autorizata si nu e proba. Insa marturia video din ea ar putea fi primita, caci e marturie. Oricum, el trebuie sa se uite la ea ca sa stabileasca unde.

Insa pe filmat de nea castravete, ai voie sa o faci cand si unde vrei tu atat timp cat nu esti intr-o cladire (gen sediul politiei).
ce faci tu e problema ta atat timp cat nu ma lezezi pe mine sau altcineva. Filmatul nu e lezat decat daca ma filmei gol Razz
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ok, multumesc mult de lamurire, seara frumoasa va doresc Smile
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ai dreptul sa filmezi, nu mai gasesc eu videoclipu pe youtube dar era unu care a luat o amenda cu o dacie, si cand a vazut amenda 650 de lei a inceput cu o ploaie de injuraturi asupra politistului Smile)
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O asemenea marturie video va fi cu siguranta acceptata de instanta. Judecatorii accepta cu destul de multa usurinta probele video cand e vorba de o contestatie.
Poti sa filmezi orice in masina ta si pe domeniul public. Atentie insa sa nu ii obstructionezi. De exemplu, daca ei sunt cu radarul, tu sa nu te duci sa te pui in fata lor sa ii filmezi sa nu mai vada nimic.
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
dar de asta ce va zice judecatoru?

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In Germania sau alta tara civilizata era incatusat imediat.
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
judecatoru alege ce vrea, nu e inregistrare video autorizata si nu e proba. Insa marturia video din ea ar putea fi primita, caci e marturie. Oricum, el trebuie sa se uite la ea ca sa stabileasca unde.


fara suparare , dar de unde le scoti ?


P.S. Spatiul din masina ta , este considerat spatiu privat , fiindca este proprietatea ta , iar daca ai si geamuri fumurii poate tine si locul unui dormitor....

P.S. Ii puteti filma cat vreti voi fara nici-o grija din punct de vedere legal , atat timp cat si ei sunt pe domeniul public.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
matei, din copul penal parca. Masina ta e bun, nu e spatiu privat. cezi ca confunzi romania cu america Wink
Skip ads

  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:matei, din copul penal parca. Masina ta e bun, nu e spatiu privat. cezi ca confunzi romania cu america Wink



iar ai spus o "rusinica", cum din codul penal ? Smile poate din codul de procedura penala, art 6 si 64 eventual.


si crede-ma , spatiul din interiorul masinii este spatiu privat asa cum spune si o hotarare CEDO in acest sens , iar noi suntem in UE ... vezi Tratat...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
maitei, din pacate sunt inginer, si nu prea ma pricep atat de bine la legile romane. atat timp cat stiu ca exista pe undeva sunt multumit. cand voi avea nevoie, voi consulta avocatul, pana atunci incerc sa-mi cunosc drepturile... din ce stiu eu prin cele cateva tari in care am calatorit, politia are voie sa sa-ti perchezitioneze masina fara mandat, si prin urmare nu prea vad cum ar putea sa fie spatiu privat. dar ma rog, nu ma prea intereseaza. cum ziceam, cand am nevoie am la cine apela.
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pai daca esti inginer de ce te implici intr-o discutie cu tema juridica fara acoperire... fara suparare ,dar poate unii iau de buna ce spui tu si poate au de pierdut pe viitor....

este spatiu privat , cautati in jurisprudenta CEDO , doi europeni au facut sex in masina , fiind amendati au facut contestatie...si au castigat iar curtea a declarat habitaclul autoturismului spatiu privat.

perchezitia se face doar la locuinta unui infractor sau presupus infractor... (vezi definitia termenului "perchezitie")
controlul autoturismului e alta , politistul il poate face fara a avea nevoie de mandat (autorizatie de la procuror sau judecator)

multi fac confuzia , dar autoturismul nu se poate perchezitiona , se poate doar controla.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
stai putin, eu am zis ca ai voie sa-l filmezi, am gresit?

sa inteleg ca tu esti mecanic daca esit pe forum si vorbesti despre motoare?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mateivn, scorpio, aveti grija, va indreptati intr-o directie gresita. Puneti voi STOP pana nu va pun eu....
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu am tinut sa corectez cateva chestiuni...in ideea in care cineva ar citi si ar avea de pierdut pe viitor adaugand niste chestii interesante si de putini stiute.... (poate cine stie ...vreun membru s-ar feri sa filmeze abuzul unui politist citind pe aici "ca" filmarea nu e proba in instanta)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
invata sa combati ideea, nu persoana, si ramanem prieteni.
Atacurile la persoana se sanctioneaza!
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
arata-mi atacul la persoana cu " " de rigoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR