Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • sansan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai bine ca m-a avertizat ca lichidul de spalare parbriz e scazut + iarna aproape = trebuie sa pun anti inghet. Am doua intrebari la voi, din experiente anterioare...
1. Pot cumpara orice lichid de spalare + lichid anti inghet ? (benzinarie, hipermarket)
2. Recomandati amestecarea lor ? Si daca da, ce masuri sa folosesc?

Multumiri,
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dar eu stiu ca exista lichid pt spalarea parbrizului destinat sezonului rece( 5-7ron 5 litrii)
eu nu am auzit de "lichid anti inghet" care s-ar pune in lichidul de spalare al parbrizului
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Lichid pentru stropit parbriz ( de iarna) gasesti peste tot, pretul poate sa difere simtitor chiar daca toate sunt de 5 l. si o sa vezi pe ambalaj temperatura de inghet ( - 20, - 30 grade).
  • sansan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cool, deci pot pune fara griji doar de iarna. E prima oara cand imi pun singur, si de aceea am intrebat Smile
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
in carte scrie din ce tin eu minte sa golesti vasul de lichidul de vara inainte sa pui din ala de iarna... dar totusi nu cred ca ar fi o problema. singura problema ar fi calitatea lichidului care poate duce la colmatarea vasului , pompei si a furtunelor.
eu folosesc sonax concentrat pe care il diluez conform indicatiilor de pe eticheta.
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu folositi lichid de parbriz ieftin pentru ca in timp veti avea surprize cu acumularea calcarului in instalatie...asta pe langa faptul ca cele ieftine sunt si foarte proaste. Si sa nu cumva sa folositi apa de la robinet cand vreti sa diluati o solutie concentrata pentru parbriz...folositi doar apa distilata.

Eu personal am folosit doar lichid JetXpert si de vara si de iarna. Este foarte bun chair daca este simtitor mai scump decat acele bidoane de 5L cu zoaie la 6-7 lei. Il gasiti la orice benzinarie, dar va recomand sa-l luati din Carrefour unde cel de 5L este simtitor mai ieftin decat la benzinarii.

Cel de vara: http://www.romtec-sa.ro/auto_jetx_estival.htm

Cel de iarna: http://www.romtec-sa.ro/auto_jetx_iarna.htm
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
daca ai folosit doar Jetexpert cum poti sa spui ca e mai bun ca altele pe care nu le-ai folosit? Very Happy
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu de vre-o 6 ani am pus lichid gasite pe toate drumurile si nu au fost probleme. Am folosit pana si vodca in loc de lichid de parbriz
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In perioada asta, am amestec de vara cu iarna dar pe masura ce se consuma completez cu lichid de iarna. Iarna, cand temperaturile scad spre -10 grade si am de facut drumuri in afara orasului, il mai ajut cu spirt fiindca am patit-o sa inghete la -13 grade si viteze peste 100 km/h.
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pe mine ma distreaza cum la mine lichidul de iarna ingheata aproape instant pe parbriz dupa ce trec stergatoarele (inteleg ca suprafata parbrizului e f. rece, dar nu ma gandeam ca poate ingheta asa de repede lichidul). Pe de alta parte, nici la -20 de grade nu mi-a inghetat (acelasi lichid).
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am folosit si scump si ieftin. Afara de faptul ca unul mai scump are parfum mai placut ori face mai multa spuma, altceva nu am sesizat. Doar ca cele mai scumpe usureaza portofelul mai repede Very Happy
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@tomescu: una e sa fie in vas la -20 si una e sa fie pulverizat la -20 sau pulverizat la -20 grade si 80 km/h vant
@ gabi nu inteleg cum e posibil ca in mers sa se intample asta ? da si mie la dacie in unele zile ingheta lichidul (asta pt ca nu il faceam destul de concentrat) dar dupa 20-30 minute de mers se dezgheta de la caldura generata de motor....si cred ca la dacie prin compartimentul motor batea mai mult vant decat prin opel...
Skip ads

  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Aveti grija cu spirtul, alcoolul tehnic si vodca. Daca ar atinge doar geamul ar fi ok, dar ajunge si pe caroserie si din cate stiu eu dauneaza vopselei si/sau lacului.

In legatura cu lichidul folosit: am folosit si lichid ieftin(cumparat de tata la oferta) pe masina veche cat si lichid de la OMV(nu mai stiu exact cum se cheama). Cel de la OMV este bunicel dar mai sump decat JetXpert, iar cele ieftine sunt varza.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
burtal a scris:@tomescu: una e sa fie in vas la -20 si una e sa fie pulverizat la -20 sau pulverizat la -20 grade si 80 km/h vant
@ gabi nu inteleg cum e posibil ca in mers sa se intample asta ? da si mie la dacie in unele zile ingheta lichidul (asta pt ca nu il faceam destul de concentrat) dar dupa 20-30 minute de mers se dezgheta de la caldura generata de motor....si cred ca la dacie prin compartimentul motor batea mai mult vant decat prin opel...

La opel, (cel putin la al meu, vasul cu lichid este sub aripa si nu in compartimentul motorului asa ca nu primeste decat curent de aer rece. Problema a venit nu atat de la temperatura cat de la viteza. Cand am gasit o farmacie, pana sa cumpar spirtul, s-a dezghetat dar intre timp spalasem o data parbrizul cu zapada de pe marginea drumului.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu folosesc sonax concentrat din ala albastru....zic ei ca ar avea glicerina sau ceva in compozitie care ar ajuta la flexibilitatea lamelei...nu stiu cat de adevarat e dar cei drept la contact cu mana face pielea mai moale asa ca dupa o crema Smile asa ca poate chiar are.
e certificat TUV si am zis ca daca tot am dat multi bani pe masina nu ma apuc sa ma zgarcesc la lichidul de parbriz, pana la urma e vorba de siguanta ta mai ales ca iarna se murdareste geamul foarte repde.
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Si eu tot Sonax ii cumparam. Nu mi s-a parut exagerat pretul si am zis sa merg pe recomandarile Opel din catalogul de accesorii.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu am pus mereu de -20 grade...cel mai ieftin de oriunde gaseam...si ptr vara la fel..tot cel mai ieftin...dar vara mai bagam si un pic de detergent lichid de vase..si facea si spuma si curata si bine.

Iarna asta iar voi pune doar cel mai ieftin lichid...care sa fie garantat pana la -20 grade...in plus iarna dau si parbrizul cu o solutie anti ploaie (lunar) ,sa nu mai stea zapada pe parbriz... aluneca frumos jos Smile
  • edv_ro

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va recomand un lichid de spalat parbrizul care are mentionat pe eticheta: NU CONTINE METANOL. Este mai scump decat un lichid obisnuit, dar protejeaza instalatia de spalat. Exista atat in varianta de vara cat si in cea de iarna. Folosesc acest tip de lichid de multi ani si, intr-adevar, instalatia se prezinta in conditii foarte bune dupa fiecare sezon.
  • bil

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu are legatura metanolul cu protejarea instalatiei de spalat. Solutiile de parbriz si antigelurile se produc din metanol, etanol sau etilenglicol.
Metanolul este un produs chimic...practic cel mai ieftin alcool care se poate obtine.
Etanolul este un produs organic....mult mai scump decat metanolul.
Expunerea prelungita la vaporii de metanol sau etanol prin inhalare poate provoca ameteli, stari de voma, pierderea cunostintei etc, inghitirea unuia din aceste substante poate provoca decesul.
Diferenta dintre solutiile de parbiz (ca la aseta ne referim) este apa cu care sunt diluate (conteaza foarte mult ca apa sa fie distilata...pentru a nu mai lasa depuneri pe instalatie), agentii de curatare (practic detergentii care spala suprafata) si agentii antispumanti (cei care inhiba producerea de spuma pe parbriz....o solutie de parbriz care face multa spuma nu va putea fi capabila sa formeze o pelicula care sa asigure curatarea parbrizului).
Sunt SRLuri din romania care comercializeaza solutii de parbriz ieftine (colaborez cu unul) si calitative (nu sunt prezente in marile centre comerciale pentru ca stim cu totii ca trebuie sa "iti permiti" pentru a intra pe raft). Pretul acestora este putin mai mare decat cel al solutiilor de parbriz din centrele comerciale (daca cea mai ieftina solutie de parbiz pe care scrie ca rezista la -20 de grade costa 5-6 ron....cea care e fabricata de unele SRLuri si chiar rezista la -20 de grade si costa 9-10 ron).
Vorbesc din cunostinta de cauza...pt ca vand asa ceva de cca 4 ani si m-am livit de multe produse de gen.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si nu ne zici si noua cum se numesc sau unde le gasim?

Ontopic: Iarna trecuta am folosit Cartechnic concentrat, diluat cu apa distilata. Extraordinar de bun. Anul asta nu mai gasesc pe nicaieri, asa ca am luat concentrat de la Wolf (se gaseste la Augsburg) pe care inca nu am apucat sa il testez (mai am ceva Cartechnic de anul trecut) insa am primit recomandari bune pentru el.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR