Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • MIHAI-IONUT

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut.
vreau sa imi pun si eu becuri pe faza scurta cu xenon pe un opel astra g 2001, trebuie sa imi cumpar si kit? sau merge si fara?
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu merge fara instalatie! Tre sa cumperi kitul complet! Ai faruri cu lupa - ce nu cred - atunci cauta o instalatie cu bec H7r! Si da-le cu nasu in pamant sa nu orbesti pe toti, ca oricum se vede bine! Bafta!
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Adevarat. Cumperi kit xenon de 6000k, H7. Gasesti cu tot cu montaj la ~250 - 300 RON. Ideal e sa ai lupe. Daca totusi nu ai, sa reglezi farurile corect si nu vei avea probleme...
  • jidanu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Mi-am pus eu si pe lunga si pe scurta....sa vezi ce ,,saluturi'' Mad primesc dimineata cand plec la munca...dar se vede super. Faza scurta H7 cu adaptoare,faza lunga H11
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jidane, si te miri? tu vezi super, dar ii orbesti pe cei care vin de pe contrasens.
Da' tu tine-o tot asa, arata-le ca tu poti fi mai cocalar decat pot ei sa te injure....
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Personal detest xenoanele.Mai ales cand imi apar in oglinzi si ma orbesc...Daca tot vrei ceva, poti sa pui becuri albastre.Eu am avut puse pe proiectoare.Si mi`era placerea mai mare sa merg pe pozitii cu proiectoarele aprinse.
  • jidanu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
DeejayB a scris:Personal detest xenoanele.Mai ales cand imi apar in oglinzi si ma orbesc...Daca tot vrei ceva, poti sa pui becuri albastre.Eu am avut puse pe proiectoare.Si mi`era placerea mai mare sa merg pe pozitii cu proiectoarele aprinse.

Proiectoarele se aprind numai atunci cand e ceata sau ploaie etc nu tot timpul
  • jidanu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:jidane, si te miri? tu vezi super, dar ii orbesti pe cei care vin de pe contrasens.
Da' tu tine-o tot asa, arata-le ca tu poti fi mai cocalar decat pot ei sa te injure....

Multumesc pt ,,cocalar''. Atata timp cat nu folosesc becuri mai puternice decat cele standard nu stiu de ce trebuie sa ma jignesti,dar asta e,unii sunt mai catolici decat Papa
Skip ads

  • MIHAI-IONUT

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ok am sa imi cumpar si kit, multumesc pentru ajutor
  • MIHAI-IONUT

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
spuneti`mi si mie care este cea mai buna marca? st bune becurile cu kit de la philips?
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
jidanu a scris:
DeejayB a scris:Personal detest xenoanele.Mai ales cand imi apar in oglinzi si ma orbesc...Daca tot vrei ceva, poti sa pui becuri albastre.Eu am avut puse pe proiectoare.Si mi`era placerea mai mare sa merg pe pozitii cu proiectoarele aprinse.

Proiectoarele se aprind numai atunci cand e ceata sau ploaie etc nu tot timpul


Da?Ciudat in carte scrie doar pozitiile de ceata.Si din cate-mi aduc aminte proiectoarele sunt proiectoare, pozitiile de ceata sunt de ceata.Adica chestiile din spate care te orbesc cand sunt aprinse.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mihai, csenoanele care le gasesti la 2-300 lei NU SUNT PHILIPS, SIEMENS, HELLA sau alte marci consacrate!
Sunt chinezarii. Au scris chinejii pe ele ca ar fi licenta filips, etc, da' nu-s, la un moment dat chiar gasisem un comunicat pe net, Philips declara ca ei nu produc kituri de csenon

jidane, avantajul tehnologiei HID e ca produce o lumina la mai puternica decat tehnologia cu filament, cu un consum mai mic de energie. Adica e mai eficienta. Csenoanele tale de 35w au o lumina mult mai puternica decat halogenele de 55w. Combinat cu o pereche de faruri cu oglinda, care nu "taie" complet lumina peste un anumit nivel, asa cum fac niste lupe (care au un limitator, o tablita intre bec si lupa) produc un efect psihedelic, combinat cu fracturi de retina, pentru cei de pe contrasens. Ca sa intelegi mai bine cum vine treaba, du-te joi la intalnire, si stai in fata la o masina cu halogene. La, sa zicem, 10 m de ea, in picioare. Stai asa 1 minut, uitandu-te la parbrizul ei, apoi intoarce privirea spre o zona intunecata, si cronometreaza timpul in care ochiul ti se acomodeaza ca sa vezi in intuneric. Repeta experimentul cu masina ta. Vei intelege de ce esti considerat un pericol, pentru ca efectul de orbire de la csenoanele tale are o durata mai mare, deci posibilitatea ca cel de pe contrasens sa faca un accident (franeaza cel din fata lui, si el nu vede) e mai mare.

Cu placere. Intentia mea nu era sa te jignesc. Un cocalar e prin definitie jmeker. Si un jmeker care se respecta nu da doi bani pe cei din jur, confortul lui primeaza, chiar daca si-l asigura in detrimentul confortului celor din jur. Dusa la extrem, atitudinea se manifesta prin crearea unui disconfort cat mai mare celor din jur, satisfactia pentru aceasta reusita asigurand un confort mental jmekerului. Din moment ce iti manifesti indignarea a propos de "saluturile" pe care le primesti dimineata, te incadrezi la comportamentul descris mai sus (cel putin varianta a). Deci...
Skip ads

  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
fratilor! omul intreaba daca poate sa-si monteze xenon.

Raspuns: cu un kit special - DA. pret undeva de la 300ron in sus

Recomandari: farurile trebuie reglate bine pentru ca produc lumina puternica si au efect de orbire. personal ti-as recomanda niste becuri halogen cu lumina mai alba. astra g are farurile destul de bune ca lumina fata de alte marci.
  • MIHAI-IONUT

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
mai o singura intrebare: voi aveti xenon pe masina? daca da spuneti-mi si mie ce marca sa imi cumpar.
  • jidanu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:Cu placere. Intentia mea nu era sa te jignesc. Un cocalar e prin definitie jmeker. Si un jmeker care se respecta nu da doi bani pe cei din jur, confortul lui primeaza, chiar daca si-l asigura in detrimentul confortului celor din jur. Dusa la extrem, atitudinea se manifesta prin crearea unui disconfort cat mai mare celor din jur, satisfactia pentru aceasta reusita asigurand un confort mental jmekerului. Din moment ce iti manifesti indignarea a propos de "saluturile" pe care le primesti dimineata, te incadrezi la comportamentul descris mai sus (cel putin varianta a). Deci...

Vad acum ca esti din Cluj d-le moderator si stiu parerea voastra, a ardelenilor despre cei din sud deci nu are rost sa-ti mai spun ca am faruri cu lupa,reglate bine sa nu deranjeze dar, sa nu mai poluam topicul colegului si sa incheiem aici.
Multumesc,o seara buna si scuze daca am suparat pe cineva.
P.S Cocalar,jmeker sau cum vrei sa spui sa nu mai faci pe nimeni pana nu-l cunosti personal(poate ne vom intalni vreodata si o sa-ti dau ocazia sa ma cunosti...dar dai tu palinca)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jidane, daca ai lupe si farurile ti-s reglate cum trebuie, nimeni nu te "saluta"
Daca imi confirma un coleg de la Bucuresti (superdragos, flores_astra, jojo, etc) ca ai lupe, imi cer scuze in public. Si dau si palinca, numa' sa fii tu in stare sa bei chestii grele Smile
  • MIHAI-IONUT

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut ! mi`am montat xenon de o saptamana de 6000 k h7 , fara lupa, fara sapalator dar mi le`am reglat in jos de tot si nu am avut nici un fles de pe sensul celalalt.
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
mi am montat si eu kit xenon H7 cu becuri de 8000k insa am o problema imi bat prea aproape , prea aproape de botul masinii desi le am reglat la maxim in sus ... ce poate sa fie , tata mi a zis ca e mai lung becul si da un efect ca la cel de la lanterna lumineaza imprastiat si aproape ... ce pot face ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sa iti iei faruri cu lupa.
si sa treci pe becuri de 4300k, alea de 8000 is bune doar de decorat pomul, noaptea te ajuta doar sa iti umpli frigiderul...
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
inteleg ce zici si ai dreptate , dar am auzit tot pe aici pe forum ca le reglat in jos " de bot in jos" , de ce bat aproape.. se poate face ceva ca solutie temp , macar pana imi iau alte faruri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR