Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • roby200487

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Cauciucuri pt Forntera Sport 2.0I 116 cp, sa le si duca!

Eu am avut 235/75/15,

un 265/75/15 ar merge? ce spuneti?
Skip ads

  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
si pe mine ma intereseaza subiectul asta....care ar fi marimea maxima care intra?dar si care este marimea "optima"(un comprimis intre inaltimea cauciucurilor si motor/transmisie-sper sa intelegeti la ce ma refer)Smile
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
A avut frate-meu fix 265/75 R15 pe un Sport de 2.0i( model dupa 96) si le ducea ok.
Pe namol si zapada se comporta ok, le invartea bine, nu am simtit niciodata, nici macar pe 4x4h ca nu le poate invarti.
Eu sincer nu sunt multumit de 31x10.50 R15(echivalent 267/76 R15), cat am eu pe a mea. De ce? Pai merge prost pe gheata in primul rand, zapada si namol alunecos, fuge destul de rau, nu faci treaba cu ele in teren mai dificil, adica nu cum ma asteptam eu, e clar ca sunt prea late... DAR te ajuta intr-adevar pe strada, eu merg cu 2.1 in ele si nu am probleme sa simt gropile sau sa simt lipsa de stabilitate in curbe, singura problema de care trebuie sa iei aminte este franarea, aici Frontera A nu sta prea bine, sau asa mi se pare mie, acum nu intelegeti ca e dezastros, nu e. Eu pentru a mea ma gandesc serios la un set de 235/85 R15 MT luand in considerare ca diferentele de diametru, circumferinta si inaltime a flancului sunt foarte mici.
  • roby200487

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
cred ca am primit raspunsul ... Smile voi cauta 235/85..-mam gandit la varinta asta 265 ul fiind prea lat zic eu si automat caucicul este mai greu!

de aceea am intrebat daca duce motorasul asta Smile azi am ridicat fata Smile din bari , are 90 cm de jos pna la aripa, gumele fiind 235/75 la 2.3 bari
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si in teren poti lasa mai jos presiunea, chiar pe la 1.8. Dar eu ca sa nu schimb mereu, merg la 2.2( in viitor probabil la 2.1) peste tot! E o presiune ok.
Deci mai asteptam pareri, si eu astept, ma intereseaza.
  • roby200487

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
momentan am gume de iarna si am 2.3 in ele pe fata si 2.5 pe spate, ca am fost la un drum de munte si eram 4 in masina + bagaje garla
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
E mult 2.5 parerea mea... eu merg foarte mult pe goluri alpine cand ies la munte, acolo in place... si e mult bolovanis, daca as baga 2.4 de ex. cum scrie la carte cred ca as avea uzura prematura mare la componentele directiei in primu rand si suspensiei, mai ales ca si asa la Frontera A e boala cu jocu in volan... Acum na fiecare se cunoaste si isi cunoaste masina mai bine, e ok cum te simti tu bine in ea. Eu nici nu am cum sa bag atat ca ar insemna sa fac balet pe zone alunecoase cu 31"-rile mele Mr. Green
A, acum am citit pe pagina ta ca ai jante pe 16 iar aici scrie pe 15, deci pe cat sunt? Laughing
  • gligan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna, am doua cauciucuri 245/75/16 si vreau sa le pun pe spate, iar pe fata am 235/70/16 poate fi o problema ca difera dimensiunile pe cele doua punti? nu sunt oare prea mari?
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
E o FOARTE MARE PROBLEMA, o sa distrugi TRANSMISIA atunci cand vei cupla 4x4!
Nu se face asa ceva, nu este recomandat nici sa pui 2 anvelope diferite ca marca( deoarece pot aparea diferente (mici dar cu efecte mari) de dimensiune) dar sa pui 2 anvelope diferite ca marime... si ce diferenta...
Nu fa asa ceva, o sa iti bati joc de masina si de buzunar!
Mai sunt pe aici ceva topicuri in care se discuta asa ceva.
Vinde-le pe toate 4 si cumpara-ti 4 de aceeasi dimensiune si aceeasi marca. E cea mai buna solutie parerea mea...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gligan a scris:Buna, am doua cauciucuri 245/75/16 si vreau sa le pun pe spate, iar pe fata am 235/70/16 poate fi o problema ca difera dimensiunile pe cele doua punti? nu sunt oare prea mari?


Poti sa mergi cu ele, dar SA NU CUPLEZI FATA!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
atentie la dimensiuni, acum 2 zile am fost la itp si m-a intrebat daca sunt ca in talon. aveam 31x10,5x15 dar nu s-a uitat. am trecut fara probleme si ieri am si inmatriculat-o pe numele meu.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pai daca nu cuplezi 4x4 la Frontera insemneste ca nu e masina care iti trebe Mr. Green
Si mai e partea a2a, daca ramai undeva si ai nevoie de 4x4... Iti asumi un risc mare.
Skip ads

  • gligan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru clarificari, voi vedea ce perechi gasesc si voi pune aceeasi dimensiune pe ambele punti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR