Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pana una alta mut discutia aici:
ce a fost: https://www.clubopel.com/vie...=877&start=15

cred ca e mai degraba noi chiar traim paradoxurile vietii romanesti, tu ai o viziune romantica asupra ei (gen. razboiul din golf - il vedem, ne dam cu parerea sfatul, mai facem o gluma - dar acolo chiar mor oameni).

Pai tie ti se pare normal si vine ministrul de finante (nu asta curent) si sa sa-ti spuna ca inflatie/deficit comercial avem pt ca am cumparat banane la copii ? Si culmea nesimtirii e imbracat din import ... Question

Apoi vii tu si ne spui in sus/jos cu mioritica ca toate sunt scumpe, ca poate place regimul Crying or Very sad


Ultima modificare facuta de chiciuc la Joi 11 Aug, 2005 8:08 am
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
bai dar si copiii astia, vor banane dar nu se gandesc deloc la deficitul comercial. Rolling Eyes
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca aici nu puteti sa va exprimati... decat bagati batul printre alte posturi
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Vad ca nimeni nu a spus nimic despre subiectul asta si cum aici se discuta detoate, ce parere aveti despre noul presedinte al Romaniei ?

Eu am auzit de la niste prieteni ca PSD a oferit mita pentru voturi exemplu:

O colega a spus ca la maica-sa la servici au venit cu buletine de vot stampilate (pe PSD) si li se oferea 300.000 daca veneau cu buletinele de vot goale de la sectia de votare... Aceeasi colega a spus ca la bunica-sa la tzara in turul 1 au venit autobuze si i-au luat din sat in sat sa voteze de mai multe ori in satele vecine.

Un prieten a spus ca la tatal lui in sat membri PSD au taiat o vaca, au facut gratare au dat la oameni sa manance dupa care i-au trimis la vot...

Daca auzeam astea la televizor sau pe net sau in orice alta parte nu credeam dar venind de la prieteni de-ai mei... Rolling Eyes
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
tot onestiul a votat psd pt. ca li sa promis ca nu se va inchide rafo (si ei chiar au crezut)
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
acum nu prea cred ca are importanta ca a iesit ...escu. Sa vedem daca e pe masura asteptarilor Confused
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
[quote="arthurro"]tot onestiul a votat psd pt. ca li sa promis ca nu se va inchide rafo (si ei chiar au crezut)[/quote]
semnatura ta ilustreaza clar situatia politica Smile
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ca nu am stiu unde sa bag si sa deschid o discutie nou nu se merita.
legat de spaniolul ala ratacit pe la noi link-ul asta ar putea fi o explicatie: http://groups.msn.com/clubopel
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ma sincer mie pustiu mi-a placut....a aterizat din senin de am zis ca am nimerit pe telenovela_enamorada.com si ma speriai otara...Mr. Green....apoi a bagat un post de genu ce sa mananc daca tin post....a sa inteleg ca nu am voie carne, oua, lapte... Shocked ....si apoi pleca.....la fel de bou precum venii....Laughing...

Vba reclamei..."Uffff...ce vaca sunt"... Cool Laughing
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
daca l-ati haituit in ultimul hal Evil or Very Mad, cred ca s-a prins ca a nimerit in alta parte Very Happy
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ca tot suntem la taifas sa stii ca nu la haituit nimeni a sters/modificat al doilea post in care scria ca el are de fapt un R 19 si ca lucrurile nu sunt similare cu Corsa...ce ar fi sa postam noi pe un forum in Spania/Mexic sa vedem daca se baga cineva...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Hmmm...nu cred......sau in cel mai fericit caz ne alegem cu linkul catre melodia lui dj Syta ala si cu vreo 2 dalea....puta de madre si alea alea...Wink
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu sunt convins ca o sa traduca si in romana sa fie siguri ca intelegem tot...
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
are rost sa deschid o discutie cu un chestionar care sa fie mai detaliat modelul de Opel detinut (ex. Astra F, G etc) ?
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ideea de sus nu a avut succes Sad
Exclamation am alta, cum impartim stickerele. Solutii:
- le trimitem la fiecare in plic - cea mai simpla
- punem cate un reprezentant in marile orase -
sau mai puneti si voi,
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pentru a continua o discutie interesanta (cel putin pentru mine), evitand off-topicul, m-am gandit sa ne mutam de aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=4042
la.. taifas. Si poate ar trebui sa facem la fel cu mai multe discutii care deviaza total de la subiect, fara a deveni neinteresante.
radzxx a scris:Chiar daca observatia ta este corecta in ceea ce priveste termenul "locatie", este la fel de corect sa-l folosim si cu acest inteles, mai ales ca in ultimul timp acesta este intelesul uzual, intrebuintat si de catre jurnalisti, politicieni, alte clase sociale... Mai degraba academicienii care se ocupa de partea lingvistica ar trebui sa-l explice in DEX si in aceasta versiune...ca si neologism sau adaptat, asa cum s-a intamplat cu multe alte cuvinte aparute de curand in limbajul cotidian.... din punctul meu de vedere este echivalentul cutumei in drept....ca atare ar trebui asimilat si sensul folosit in acest site.

Parerea mea e cu totul alta. Eu consider ca existand deja un termen corect nu este cazul sa se "legalizeze" o greseala. Analogia cu cutuma din drept mi se pare putin fortata, eu as asimila asta cu furtul. Daca toata lumea fura (mai mult sau mai putin) nu trebuie sa scoatem hotia din codul penal.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ce ziceti voi, despre cum ar trebui sa arate un avatar?
In ultima vreme citesc posturile de aici de pe forum si ma apuca oftatul... sa fie din cauza varstei oare? Rolling Eyes
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
DA Kapix ai dreptate, insa ce ne facem daca intelesul cuvantului (gresit) este atat de generalizat in vorbirea curenta????????? Uita-te la Tv si o sa vezi ca majoritatea folosesc cuvantul "locatie" in sens gresit.....asta este....n-avem ce face .....si daca aici se foloseste locatie pentru a stabili domiciliul membrului nu cred ca e o mare problema...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Aici chiar nu e o problema foarte mare, e un forum de Opelisti nu de lingvisti. Daca totusi s-a sesizat greseala ar fi frumos sa fie corectata (recunosc ca eu nu am sesizat-o cu toate ca mi-am completat acea rubrica a profilului).
Dar ca sa modifici o regula doar pentru ca este des incalcata de ziaristi mi se pare prea mult. Asta dovedeste calitatea oamenilor de presa din Romania, oameni in fata carora Academia Romana nu are nici un motiv sa se inchine introducand in dictionar cuvinte folosite aiurea, oricat de des ar face ei asta. Din contra, trebuie atrasa atentia asupra acestor greseli. Nu vreau sa fiu carcotas, dar pentru asta exista... Cronica Carcotasilor. Very Happy
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Acum ca sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu tine, n-ar fi exclus ca si carcotasii sa-l foloseasca cu acelasi inteles...chiar daca, poate, cunosc sensul corect.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR