Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Alex123

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut

Trepidatul nare cum sa fie de la simplu fapt ca ii motorul in 3 pistoane,fiindca masina este facuta sa traga si sa mearga in 3 pistoane din fabrica,motorul este vechi si este normal sa mai aiba unele dereglari,dak nu se umbla la motor si schimbat cate ceva...si eu am aceasi problema cu motorul,doar ca mie imi mai manca si ulei....consumul este foarte bun 5% mediu,nush dc voi il aveti asa mare:-?.....

Bafta tuturor..
Skip ads

  • djuac

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
la mine problema s-a rezolvat prin schimbarea motorasului pas cu pas(cel de relanti) si a senzorului declapeta de acceleratie.
  • dragoselu_1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2012

  • Mesaj Privat
eu am curatat EGR-ul si clapeta de acceleratie si tot lafel face....opel corsa b din '98 x10xe....
mai ramane sa incerc cu debitmetru si bujii...
pe testar mi-a dat egr si debitmetru si dupa ce il curatasem....ma dispera
rog cineva care e din Pitesti sa ma contacteze sa vad daca e debitmetru...
mutumesc tuturor celor care au postat despre aceste motoare si problemele lor... Respect!
  • dragoselu_1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic....lafel face si mai consuma si 10%......va rog mult care are corsa b motor 1.0 sa ne vedem sa-si de si alti posesori de motorul asta cu parerea....nu o sa-mi mai iau motor in 3 in viata mea, sunt disperat ma terminat psihic.... Sad
Skip ads

  • luuc1an

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2011

  • Mesaj Privat
si eu am o terpidatie la relanti destul de simtita, si imi consuma 5 jumate 5,7.... nu stiu care ar fi cauza terpidatiei....
  • cardozo

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut am un opel corsa b din 97 motor x14sz lam luat cam de 3 luni de zile si a inceput sami tremure volanul la relanti stie cineva care ar fi problema.Am fost la servis si miau spus ca tampoanele de la motor sant bune schimbatorul nu vibreaza doar volanul?
  • cardozo

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
chiar nu ma poate ajuta nimeni
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi bobina sau mai ales cauciucul izolator care vine la bujie, daca e crapat scapa scanteie pe acolo
Skip ads

  • cardozo

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dar la mine nu da semn ca ar merge in 3 pistoane ca daca scot fiecare fisa afara pe rand imi arat ca lucra bujia .Dar se poate sa scape din scanteie si de aia sa trepideze volanul la relanti ca in mers merge bine
  • andruu1987

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
am un opel corsa B din 98 de 1.0 acu vreo 3 ore am plecat in apropiere sa las pe cineva si am constatat ca masina cand acceleram trepideaza, m am uitat sub capota apa e ok uleiul e ok dar cand acceleram si pe loc la fel imi face plus ca se aude mai tare pe toba daca accelerez treptat face la fel trepideaza sub forma unor mici intreruperi are cineva vreo idee ce ar putea sa fie, un mester mi a zis ca e posibil sa mi se fi dus garnitura de chiuloasa dar ma gandesc ca poate is numa bujiile de fapt sper, si plus nu stiu sigur ca era noapte si nu se vede bine si mai ales ca i frig nu imi dadeam seama dar mi s a parut si ca scoate ceva fum alb nu foarte mult sau asa dar ma gandesc ca e doar in capu meu si de fapt era abur. multumesc
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
bujii sau bobina!
  • andruu1987

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
aa deci garnitura de chiuloasa nu are cum sa fie nu?



Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

27-Dec-12 11:23:18 PM
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Antigel in vas mai aveti sau ati observat sa scada nivelul ?

Distributia o aveti schimbata ?

Ati curatat EGR-ul ?

Ati curatat TB-ul ?
  • andruu1987

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
andruu1987 a scris:am un opel corsa B din 98 de 1.0 acu vreo 3 ore am plecat in apropiere sa las pe cineva si am constatat ca masina cand acceleram trepideaza, m am uitat sub capota apa e ok uleiul e ok dar cand acceleram si pe loc la fel imi face plus ca se aude mai tare pe toba daca accelerez treptat face la fel trepideaza sub forma unor mici intreruperi are cineva vreo idee ce ar putea sa fie, un mester mi a zis ca e posibil sa mi se fi dus garnitura de chiuloasa dar ma gandesc ca poate is numa bujiile de fapt sper, si plus nu stiu sigur ca era noapte si nu se vede bine si mai ales ca i frig nu imi dadeam seama dar mi s a parut si ca scoate ceva fum alb nu foarte mult sau asa dar ma gandesc ca e doar in capu meu si de fapt era abur. multumesc
am rezolvat era o bujie care nu mai era buna era praf multumesc de raspunsuri
  • narcotic21

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1994 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Am un corsa b din 94, am dat jos alternatorul deoarece s-a dus rulmentul. Pentru acest lucru am dat jos filtrul de aer, compartimentul unde sta filtrul de aer si furtunul acela prins cu 2 coliere. Ca sa fiu sigur ca este de la alternator si ca nu este de la vreo rola de la distributie, am mers cu masina vreo 5 min fara filtru de aer. Problema este urmatoarea : acum la relanti si cand accelerez imi vibreaza motorul, eu cred ca a tras aer deoarece nu am avut pus filtrul si compartimentul unde sta filtrul de aer. Exista posibilitatea sa fie din cauza asta ?
  • motortdi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2000 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
acelasi motor il am si eu,acceeasi trepidatie la relanti,plus smucitura la schimbarea vitezelor.. nu am fost cu ea la service inca,dar banuiesc ca este tamponul echilibror(sper)....
  • cocio

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Am o corsa 1.2 16 v ( cod motor x12xe) si am aceeasi problema ca mai toti de aici: trepidatii nejustificate la relanti. Motorul nu bate ci doar trepideaza de simt in volan si in schimbator. Nu am verificat bujiile sau altceva. Ce imi recomandati?Eu ma gandeam sa schimb bujiile ca oricum nu cred ca au fost schimbate de ceva timp.
  • cocio

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Vreo parere?Eu deja am schimbat cele 4 buji. Ciudat ca acum parca nu mai merge rotund.Ni mai trepideaza dar parca scad turatiile(nu am turometru)Oara sa fie necesara curatarea egr-ului?
  • maddyx15

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu problema asemanatoare ca toti ceilalti(motor x12sz): imi tremura motorul la relanti si imi da rateuri, nu mai trage lafel de bine ca acum cateva luni,cateodata se ingatuie cand iau picioarul de pe acceleratie sau cand accelerez si o crestere in consum cu 1,5-2l/100km. Problemele acestea au aparut dupa ce am schimbat axul cu came si vreo 3 tacheti deoarece tzacanea motorul si se dusese destul de mult axul; am vrut sa schimb axul cu unul sh original opel de la dezmembrari,dar mecanicul mi-a zis sa iau unul nou de cielo ca este mai iefin si se potriveste, am zis ok,ca doar e mecanic si nu e prima data cand se confrunta cu aceste probleme.De atunci motorul merge cum am descris mai sus,am mai fost la el sa vada problema,a zis sa schimb bujiile,le-am schimbat,apoi fisele si tot degeaba, merge lafel de prost.Cand era axul vechi si avea tzacanitul mercea de 2 ori mai bine,mentionez ca i-am facut si revizia complet(schimbat filtre,distributie,pompa,bujii,fise,etc). Aveti idee ce sa ii fac? Trebuie schimbat iar axul sau s-a dereglat ceva cand l-a shimbat?
  • vanilla24ice

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2011

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am si eu...cu trepidatul,am fost in service si m-i s-a spus la fel,este in 3 pistoane si nu merge rotund
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR