Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am un astra h 1.3 cdti cu peste 160 000 km .nu am avut probleme cu ea pana acum.Este recomandat sa ii cureti egr-ul?(nu prea am incredere in mecanici...se apuca de o treaba si pleci cu masina mai stricata de cat era). distributia pe lant se schmba? injectoarele cum sa le curat? cu aditivi(sunt eficienti sau nu) sau cu ultrasunete?
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
egr e recomandat sa il cureti (daaaa are destule impuritati ). Injectoarele le cureti cu ultrasunete , sau picior de lemn (motoru Cald >80 grade +talpaaaaaaaaa) se curata tot ce-i de curatat (turbina , injectoare , egr , etc etc).cel mai bun tratament.
  • alladyn88

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Brook a scris:egr e recomandat sa il cureti (daaaa are destule impuritati ). Injectoarele le cureti cu ultrasunete , sau picior de lemn (motoru Cald >80 grade +talpaaaaaaaaa) se curata tot ce-i de curatat (turbina , injectoare , egr , etc etc).cel mai bun tratament.

Pai treaba asta cu injectoarele e valabila si pt benzina?eu am un vectra b x16xel din 96,injectoarele le pot curata la fel?
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
teoretic da. eventual pui benzina cu cifra octanica mare (alto 101) si da-i ture.numai ca la tine s-ar putea sa pape ulei si de acolo injectoarele sa fie "infundate" . e mai rar la benzinare problemele cu injectoarele dar sunt.
Skip ads

  • alladyn88

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Brook a scris:teoretic da. eventual pui benzina cu cifra octanica mare (alto 101) si da-i ture.numai ca la tine s-ar putea sa pape ulei si de acolo injectoarele sa fie "infundate" . e mai rar la benzinare problemele cu injectoarele dar sunt.


Deci nu stiu cum sa iti zic,dar m-ai ghicit,imi si haleste ulei,la 7000 km facuti in 5 luni mi-a halit cam 1,4 l de ulei.Ce naiba sa ii fac?Ca mai am o pb,la relanti imi fluctueaza,nu imi sta la 800Rpm,scade ba la 700,ba urca la 900,si cand urca ca si cum as accelerao.Oare dak rezolv treaba cu injectoarele,tot asa o sa faca?
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
99% nu-s injectoarele. curata EGR (e blocat 100%) , Clapeta de acceleratie (ai sa te sperii ce-i acolo) , si vezi daca da vre-un rezultat.
  • alladyn88

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Brook a scris:99% nu-s injectoarele. curata EGR (e blocat 100%) , Clapeta de acceleratie (ai sa te sperii ce-i acolo) , si vezi daca da vre-un rezultat.


Ok,ms mult de sfaturi,cum ajung acasa asta fac prima data,sunt cam departe acum,poate daca sunteti amabil,imi dati add pe messenger si imi dai dati niste sfaturi,sunt novice in asa ceva
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sunt tutoriale pe forum.
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pana la urma distributia pe lant se schimba? la mine cand accelerez se aude un zdranganit.
  • alladyn88

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:pana la urma distributia pe lant se schimba? la mine cand accelerez se aude un zdranganit.


Din cate stiu,si distributia pe lant se schimba,insa la un nr mare de km,ex mercedes undeva la 300 000 km,park asa stiam de la un amic.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
asa o fi la mercedes, dar noi avem opeluri Smile).eu deja am 180k cu ea .in carte am vazut ca scrie ca se schimba pe la 150k. o sa o schimb si eu , macar scap de o grija Smile).
  • alladyn88

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:asa o fi la mercedes, dar noi avem opeluri Smile).eu deja am 180k cu ea .in carte am vazut ca scrie ca se schimba pe la 150k. o sa o schimb si eu , macar scap de o grija Smile).


Eu tot opel am,insa am dat un exemplu pe care eram cat de cat in cunostinta de cauza,sa zic asa
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@LeonteMihai
Daca ti-i lene sa desfaci, poti incerca si un Wynn EGR3. Pentru injectoare merge tot solutie Wynn, bagat direct dupa filtru.

@alladyn88
Suna a segmentare.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR