Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
am de mers pana in germania, in zona bonn, aachen, koln. am consultat ruta cu viamichelin, si mi-a dat doua rute: una prin cehia, fara taxe, alta prin austria, cu taxe. taxele nu sunt asa de mari. deoarece pana la destinatie sunt cam 1650 km vreau sa fac o cazare pe drum. m-am dotat cu harti , gps nu am si nu cred ca merita o investitie in acest sens deoarece nu prea merg peste granita. As dori niste sfaturi de la cei care au fost prin zona, pregatire masina, care este ruta mai buna si cam la ce trebuie sa ma astept, deci orice informatie e bine venita.
multumesc pentru atentia acordata
Skip ads

  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
daca o iei prin cehia ... trebuie sa mai pui la socoteala si viza .... asa ca mai bine prin austria ... Idea
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca Ungaria, Austria, DE e cea mai buna ruta.
Masina o pregatesti ca pentru orice drum.
Cazare:
Avand in vedere ca esti din Deva, la plecare nu are rost sa inoptezi la noi sau la unguri, poate la iesirea din austria, tre sa gasesti o pensiune ceva la 10-15 eur iar la intoarcere este o pensiune la unguri inainte de nadlac pe partea stanga pe care scrie "Zimmer frei", ieftin, curat, nu tre sa cari bagaje ca au parcare pazita (daca nu te mai tine pana la deva).
Eu as merge direct cu conditia sa nu se stea la vama mult si sa nu prind schimbul de ture la 7.30.
Drum: de la unguri pana la koln autostrada, mergi cat te tine masina (la unguri 130/h)- nu ai nevoie de gps, harta de pe michelin iti este super de ajuns singurul lucru e sa fii foarte atent la iesirile si intrarile pe autostrada; Viena Exclamation Exclamation si budapesta Exclamation Exclamation daca nu vrei sa mergi zeci de km aiurea.

Bafta si drum bun.
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
viza nu e necesara la hu, a si d si e necesara la cehi ?. undeva in a o sa fac intreruperea. ce insemana prins schimb tura vamesi? apropo de pregatirea masinii: tot aud la europafm ca trebuie sa ai si becuri de schimb. te controleaza si la astea? si ce fac cu ele daca nu stiu sa le schimb (vorba vine) ca mai imi trebuie si o cutie cu scule.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
NU ai nevoie de vize, cel mai scurt drum e prin Ungaria si Austria, vezi daca poti cumpara de la Nadlac vinieta pentru Austria , pentru Ungaria nu poti lua decat pe bune ca iti trece si numarul masinii , in rest ia pentru Austria de la cineva care intra in tara.
Vezi ca ai nevoie de veste reflectorizante in afara, sunt recomandate noaptea daca ai vreo problema si vrei sa iesi din masina , e amenda pentru asa ceva , sa mai ai si extinctor(Doamne Fereste), in rest bea Cola cat cuprinde si dai bice, ai mare grija la indicatoare cum a zis cineva mai sus la Budapeste si Vienna schimbi autoruta, si grija ca daca intrii in orase e belea mare daca nu ai GPS sau harta f detailata a orasului respectiv,
ia-ti din vama sau din tara rezerve de Cola fiindca am fost nevoit sa iau una din benzinarie si am dat 5 euro,

Ps Trasel de care zici tu l-am facut retur adica din Bohn pana in Gyor nu am facut pauza de mers aproximativ 12 ore, bine doar oprit ca ii era foame masinii Very Happy
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
intradevar nu ai nevoie de viza la cehi dar ... iata ce ai nevoie ...
"ACTE NECESARE PENTRU ROMÂNIA
--------------------------------------------------------

La intrerea în Republica Cehã aveþi nevoie de:
- un paºaport valabil;
- un document privind asigurarea mijloacelor financiare pe durata ºederii pe teritoriul ceh sau echivalentul în valutã (aproximativ 30, - USD/zi) sau o invitaþie legalizatã de care sunteþi invitat la discuþii;
- poate fi solicitatã prezentarea unui document privind asigurea cazãrii pe perioda ºederi pe teritoriul Republicii Cehe;
- la intrarea pe teritoriul Republicii Cehe trebuie completatã aºa-zisa declaraþie (talon)de frontierã, unde menþionaþi principalele date personale detailii consultat."
sursa: http://www.cehia.ro/?cehiaturism=#acteR
Doar ca sa intri in cehia trebuie sa intri intai prin slovacia!!!!
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pentru intrarea in Ungaria, iti recomand vama Cenad, am fost eu acum 1 sapt si, atat la dus cat si la intors, nu am stat mai mult de 10 minute - nici macar in portbagaj nu te cauta
iar drumul Timisoara-Cenad este la fel de bun ca drumul E85 (Bucuresti-Suceava) (pentru cunoscatori)
-pentru Ungaria ai nevoie de vigneta autostrada, pe 4 sau 10 zile (depinde cat ai nevoie) - te sfatuiesc s-o platesti in forinti sau card bancar, nu euro
-pentru Austria ai nevoie de vigneta autostrada, este pt minim 10 zile si o poti plati cum vrei (Euro, Card)
Mai departe nu stiu, ca in Germania nu am ajuns
Traseul, pana la Viena, ar fi:
Timisoara-Cenad-Szeged-Budapesta-Viena (de la Szeged e numai autostrada)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR