Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ma bate gandul sa dotez masina cu niste jenti din aliaj, am vazut la real 10.000.000 setul de 4 buc, destul de dragute,dar merita, sunt fiabile la drumurile noastre...cu CRATERE, ce parere aveti, merita investitia sau mai bine stau linistit, in afara de aspectul estetic mai am si alte avantaje...am inteles ca daca le lovesc puternic, de indreptat nu mai am cum. Nu am indoit in 8 ani de condus nici o jeanta pana acum nici macar putin. Deci, ce parere aveti?
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Din experienta proprie pot spune ca jantele de aliaj sunt mai rezistente decat cele de tabla, mai bune la folosirea de zi cu zi, plus ca ai un aspect mai bun.
Daca le schimbi, iti recomand un compromis intre confort si stabilitate. Deci la F-ul tau, ti-as recomanda un 185/60/14 . Eu am avut 195/50/15 si uneori, cand erau gropi, le simteam prea brutal. Ca idee....directia era alta, franarea clar mai buna, dar si cand vroiai sa pleci de pe loc era mai greu un pic.
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ma gandeam la jenti tot de 13 ca sa nu fiu nevoit sa schimb si cauciucurile Embarassed sa schimb doar jentile, si ca diferenta nu cred ca se va simti, de 15 sunt mari si cauciucurile prea subtiri, sunt de viteza...dar pe drumurile din ro nu prea e intelept, de 13 nu sunt 0k?
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Vrei consum mic si nu mergi cu peste 100km/h, ramai pe R13. Vrei stabilitate mai mare, franare mai buna, aspect iti iei de Al, si eu am jantele pe 15 195/50/R15 creste consumul dar e ok !!!
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mihalcea dan a scris:Ma gandeam la jenti tot de 13 ca sa nu fiu nevoit sa schimb si cauciucurile Embarassed sa schimb doar jentile, si ca diferenta nu cred ca se va simti, de 15 sunt mari si cauciucurile prea subtiri, sunt de viteza...dar pe drumurile din ro nu prea e intelept, de 13 nu sunt 0k?

Salut,eu am cu jentile Al marca ENZO de 15' si merge foarte super si manevrarea foarte usoara si aspectul e super,si am avut grija cu gopi dar va recomand mai bine 185/65/15 sa nu iei cauciucuri matador sunt tare naspa,eu am avut aia si am aruncat-o (ca se vibra la viteze mai mari de 100km/h) acum am cauciucurile Barum Brilliant si se poate si alte marci (dar nu matador sau montana). pana acum masina mea se comporta f bine si franarea e super si la curbe e tot super si poti sa te uiti la garajul meu si daca mai te intereseaza ceva si va spun ce vrei sa stii... e tare e cu Al arata cu masina super,dar la austria am vazut e acolo cu 65eur bucata,noi sau la ungaria e cu 85 euro.
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
deci propuneti jante aliaj pe 15" cu cauciucuri 185/65/R15...asa ma gandeam sa iau si io.
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
sirblue a scris:deci propuneti jante aliaj pe 15" cu cauciucuri 185/65/R15...asa ma gandeam sa iau si io.

F bine,daca pui jenti aliaj si o sa arata aspect super pe masina ta si ai sa vezi diferenta de placere de a conduce masina ta.Te astept cand ai cumparat si mai tinem legatura,va recomand sa mergi la reprezentanta jenti sau cumva si ei va spune merimea exacta potrivit masina ta cu catalog ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR