Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salutare prieteni!

Iata intrebarea mea catre voi! Doresc sa fiu scurt si la obiect si sa va prezint si poza alaturata.

Posed pe al meu Opel Astra G sonorizarea standart al modelului, si anume un CD Delco CDR500. Citind pe forum, am observat ca mai exista niste meniuri ascunse. Daca apesi si ti apasat pe butonul AS pana se aude un bip in boxe apare un anumit meniu (optiune). Asemena, daca apesi pe tasta RDS pana se aude un bip in boxe se aprinde ledul rosu de la butonul de "Release Pannel" si se afiseaza pe TID-ul din bord urmatoarele caractere...



Rugamintea mea la voi este sa imi spuneti ce reprezinta aceste afisaje si cum pot seta anumiti parametrii legati de aceste afisaje? Cum se poate seta si optiunea corespondenta indicativului RDM (random), cel care in poza mea apare a nu fi aprins? Avand in vedere ca dispozitivul audio este un radioCD, ce cauta semnul de DOLBY aprins in afisajul de la bord? Mai sunt cateva caractere in fata frecventei postului de radio ascultat (in acel moment)... Ce reprezinta acele simboluri?

Cu multumirile de rigoare, va rog sa ignorati ca TID-ul meu e mai "obosit" si nu afiseaza toate liniutele de pe display. Asta nu afecteaza functionarea CD-ului meu...

Pe curand!!!
Skip ads

  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ei, sa nu-mi ziceti ca v-am dat un "subiect" asa de greu? Chiar nu a mai intalnit nimeni aceasta problema? Macar incercati si voi combinatia de apasat pe butoane! Da-ti-mi si mie o speranta!!!

Astept in continuare semne de viata de la voi!

Toate bune!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca este un simplu "foc de paie", adica nu reprezinta nimic... probabil se face un test al afisajului si atat... in partea de jos a TID-ului e clar un teste, iar sus e afisat cati KM mai faci cu combustibilul din rezervor - ceea ce tot "vrajeala" este pentru ca nu ai legat nimic de la TID catre firul de la acul de combustibil din bord...
  • valyc76

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
RDM obtii daca tii apasat butonul CD
Skip ads

  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cam cat de mult trb.sa tin apasat? Nu cumva daca apas pe acel buton de care zici tu imi iese CD-ul afara? Din cate imi aduc eu aminte CDR500 nu are un buton pe care sa scrie "CD"... E doar unul de "EJECT".

In fine... merci pt.informatie!
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se tine apasat pana cand face beep. Exista si buton "CD" (acesta comuta intre radio si CD play).
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
citeste si aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=4512
  • JOHN_13

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
imi poate spune cineva ce simboluri sunt aceste de pe TID(cred ca e) si cand trebuie sa se aprinda
AS , CD ,CR ,CPS , RDS, EON ,[TP] ,RDM
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR