Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Va salut,
A dori pareri (evident avizate) despre carduri de debit pentru salariu, in speta, care banca fura mai putin si, cu alte cuvinte, la care banca as putea apela pentru cardul de salariu. Nu este vorba de o suma mare, un pic mai mult de 2100 RON, nu este vorba de mine, ci este vorba de prietena mea care s-a sictirit pana in maduva oaselor de BCR si de comisioane si taxe ascunse. Pur si simplu vrea sa stie daca poate sa gaseasca o banca cu o oferta mai buna pentru a primi leafa, mai transparenta, cu comisioane si taxe mai mici ( stiu ca deloc nu se poate Smile ). Si nu in ultimul rand,isi doreste o schimbare si datorita arogantei personalului BCR. Va multumesc anticipat
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cardul la BT (Banca Transilvania) de aproape un an si inca nu m-am lovit de nici un comision ascuns, sau alte taxe surpriza. Am comision fix pentru fiecare retragere de numerar, indiferent de suma, si e destul de mic. Personalul de la BT inca nu m-a enervat, si sper sa nici nu ma enerveze vreodata, pana acum fiind destul de amabili si de interesati de mine ca client al lor.
Din cate stiu BT lucreaza mai mult in zona transilvaniei, iar in bucuresti nu stiu cat de raspanditi sunt...
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mersi Florine, notat! Smile
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am conturi la bcr, dar nu mi se par asa scumpi, la bcr serviciul internet banking e net superior celui de la BT, colegul cu care lucrez avea cont acolo, la orice tranzactie online trebuia sa astepte pe cineva de la banca sa confirme.daca era tarziu, ramanea pe a doua zi dimineata cand incepeau programul Smile).
la bcr fac plati interne/externe online, banii ajung instantaneu la destinatie. comisioanele sunt mici, de exemplu cand am platit una din masini, la 1 miliard vechi am platit 9 lei comision de transfer.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La BT aveau intr-o vreme o oferta pentru carduri de salar, cu comision de 0% pentru retragere de la ATM.
Ar fi bine sa mearga pe la cateva banci si sa ceara oferta, i se va da o lista cu comisioane (administrare lunara, plata la POS, retragere de la ATM, consultare sold la ATM, retragere si depunere numerar la ghiseu, etc), si le poate compara. De asemenea, odata cu cardul, ar putea sa se intereseze de cat costa internet banking-ul (de exemplu la BT e 1 RON/luna la persoane fizice), e o chestie foarte utila (eu imi platesc facturile prin serviciul asta, pentru furnizorii traditionali, gen electrica, eon, rds, romtelecom nu ai comision)
De asemenea, daca prefera sa plateasca cash (scos de pe card sa fii cu banii in portofel) un criteriu e disponibilitatea ATM-urilor in zonele in care se invarte ea...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
BT iese castigatoare in orice situatie.
Ce mai simplu e sa te duci la fiecare banca si sa intrebi cat costa in plus internet banking-ul. La BT e 1 leu, la BRD e 1 euro.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA, te-ai mai uitat la comisioane de cand astia de la BT au bagat IB prin SMS sau token?
Mi se pare ca am vazut taxa de IB de 20 lei pe luna cand am semnat carnatul ala interminabil de contract. Cred ca l-am si pierdut ca il cautai si acum. S-ar putea sa spun prostii ca m-am uitat fugitiv pe el doar sa vad ca nu imi vand masina si casa.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La BT lucreaza un sfert din promotia mea de la facultate.
Am vrut IB si la PFA. Ziceau ceva de comision mare si le-am zis ca nu deschid contul de PFA la ei. Am vrut sa plec si m-au oprit oferind moca acest serviciu. Astfel ma taxeaza doar 1 leu din contul de salarii, sper, ca nu am mai verificat... Oricum, am ceva rate pe la ei, asa ca la cat castiga de acolo sunt irelevanti cativa lei.

PS: Comisioanele practicate bugetarilor difera, astfel doctorii sunt taxati mai mult pe principiul "lasa ca n-are timp si are de unde" Very Happy
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incercati o intrebare si la ING, eu am cont la ei, card atasat.
Cel mai simplu card are 0 comisioane peste tot, iar e-bankingul costa 3 lei pe luna. (0 lei daca ai sub 26 de ani).
Dezavantajul major e ca au puuutine banci si si mai putine bancomate. Iar comisionul de extragere din alt bancomat e nesimtit Shocked
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu cel mai bine m-am inteles cu milennium.la deschidere am avut comision 0 pe cont de euro si lei timp de 1 an.plus comision 0 la card.stiu ca aveau o oferta si la cardul de salarii.merita intrebat.
bcr imi par cei mai camatari din toti.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io n-am avut niciodata comision de retragere de la ATM la BT, din 2006 de cand lucrez cu BT-ul. De anul trecut din noiembrie au implementat si sistemul cu digipass la BT24, un lucru extrem de util fata de aberatia dinainte cu certificatul SSL. Restul comisioanelor sunt mici.
La ING platesti destul de mult administrare cont, card, online banking, retragere ATM. Merita doar daca ai dobanda la contul curent si minim vreo 2000 euro constant in cont (dobanda acopera costurile).
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cred ca cel mai important criteriu e sa afli cu ce banci lucreaza angajatorul ... eu cel putin am primit "lista" cu bancile cu care lucreaza ..
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru raspunsuri...inca mai studiem Smile
@Cipiotul:Angajatorul e obligat sa lucreze cu ce banca vrei tu
Inteleg ca momentan BT "conduce" Smile
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris:Va salut,
A dori pareri (evident avizate) despre carduri de debit pentru salariu, in speta, care banca fura mai putin si, cu alte cuvinte, la care banca as putea apela pentru cardul de salariu. Nu este vorba de o suma mare, un pic mai mult de 2100 RON, nu este vorba de mine, ci este vorba de prietena mea care s-a sictirit pana in maduva oaselor de BCR si de comisioane si taxe ascunse. Pur si simplu vrea sa stie daca poate sa gaseasca o banca cu o oferta mai buna pentru a primi leafa, mai transparenta, cu comisioane si taxe mai mici ( stiu ca deloc nu se poate Smile ). Si nu in ultimul rand,isi doreste o schimbare si datorita arogantei personalului BCR. Va multumesc anticipat


Pt plata salariului pe card de debit: Contul Benefit+ de la RBS; are cateva puncte forte cum ar fi comision 0 la retragere de la orice bancomat national, vizualizare disponibil la ATMul oricarei banci, overdraft atasabil pana la 3 salarii, taxa administrare nula (se plateste doar taxa emitere card). Se pot atasa mai multe carduri si mai multe valute pe acelasi cont. De asemenea internet bankingul de la RBS e OK.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Din ce am mai citit eu RBS se pare ca va renunta, cam intr-un an, la clientii de pe retail, si sa ramana doar cu cei corporate.

Eu lucrez cu BT si cu Millennium. BT mai OK dpdv al comisioanelor decat Millennium.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
BT - au comisioane mici si este o banca destul de raspandita. Cred ca si capitalul este romanesc
dar nu sunt sigur 100%.
Despre BCR (acolo am si eu cardul de salariu) aceiasi parere: personal f. arogant, in plus la mine
in localitate rar stau la o coada mai putin de 30 min. cu toate ca au automat de bilete de ordine.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am cardul de salarii la CitiBank si am gratis doua extrageri pe luna de pe card de maxim 4000RON, de la orice bancomat. 8000RON extragere gratis lunar este mai mult decat suficient pentru majoritatea salariatilor din Romania. In plus, cardul VISA negru imi asigura intrarea gratuita la cele mai mari 10 muzee din Romania si reduceri la tranzactii online pana la 5%. De exemplu, la cumpararea unui DSLR de 1699RON am primit 50RON, ceea ce nu e putin lucru. Pentru cine are abonament Vodafone, poate opta pentru VISA Citi Vodafone cu multe beneficii pe care nu le enumar aici. Se poate solicita si o limita de credit de 3 salarii cu 60 de zile de gratie, care se poate folosi in caz de mare nevoie.

Comisionul e vreo 30lei pe an, daca tin bine minte.
  • abiabi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
La Banca Transilvania pentru persoane fizice comisionul de retragere de la ATM-urile proprii este zero , limita de retragere cu cardul este undeva la 9.000 RON(atentie aici ca sunt banci care au limita pe zi la retragerile de numerar cu cardul de la ATM-urile proprii).
Internet banking-ul este 1 RON/luna iar daca doreste si mobile am impresia ca o costa inca 5 ron.
Ca si comision ar fi cel de incasare daca cei la care lucreaza nu au conventie de virare salarii cu BT-ul.
In rest cardul se emite gratuit nici el nu are taxa de administrare sau alte costuri pentr PF
Ca si alt cost ar mai fi interogarea de sold la ATM care este de 0.3 Ron , dar poate fi "ocolita" sa zicem daca in momentul in care se face retragerea se solicita chitanta sau merge diret la ghiseu si cere informatii despre cont.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR