Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
De vreo 2 saptamani mi-am pus masina la vanzare in multe locuri . . . . . este chiar si pe forum aici , sunt curios insa , de ce nu am primit macar un telefon Smile) as dorii ca cineva sa imi dea o parere sincera , de ce anume nu se da un motor de 2.2 benzina ? adica bai , ma uit la unele masini gen pisicute de 3.0 benzina ... alea cum se dau? Smile) Sincer am ramas in pana de idei am pus masina in multe locuri si pur si simplu nu am noroc Smile) ... Am nevoie de un sfat ...
Skip ads

  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Adapteaza pretul la piata.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Una este pretul cerut,si celalalt este ca ai un motor "mare",si pe benzina.Cei ce cumpara masina in criza(care este Laughing ),cauta cu motor cat mai mic,pe motorina,si daca se poate pe gratis. Laughing
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai cine e atat de "destept" sa cumpere o masina de 10 ani in speta vectra, cu motor de 2.2 si pe benzina, si cu un airbag sarit, si reparata in urma unui accident cu elemente de caroserie standard nu sport edition ?

Cauta raspunsul la intrebarea de mai sus,... ala iti va cumpara masina
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
crs_crs a scris:De ce nu reusesc sa dau masina ?

Pe scurt:
Nu esti destul de smecher.

Pe larg:
In anuntul tau nu scrie niciunde ca e full extra, nu scrie ce masini poate sa faca de rusine, ai fost prea sincer: In Samsaria un motor 2.2 benzina consuma 6.7% in oras 5.5% afara, nu scrie ca e neaccidentata, nu ai 70.000km in bord facuti de bunica ta din germania pana la aprozar duminica, ai uitat sa scrii ca ai toate reviziile facute la zi: distributia, filtrele si uleiul schimbate tot la 10.000km (bunica era bogata si grijulie), etc...

Cand vei intelege toate astea vei da masina la pretul dorit, bafta-ti urez.

Morala: Sinceritatea dauneaza.
  • hepea

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Lumea, dintr-un motiv care-mi scapa, prefera masinile din Samsaria.... Presupun ca ei, cei din Samsaria, sunt fffff buni agenti de vanzari.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Smile) , pe forum sunt baieti care dau aceeasi masina cu 4000 , spre 5000 E , te-ar incalzi cu ceva sa dai 5000 pe o masina de 2.0 benzina cu airbagurile intregi ? sau sa dai 3300 pe una cu un airbag sarit si sa ii schimbi scaunele din fatza cu 200 euro ?Smile) In fond ce iti este 2.0 , 1.8 sau 2.2 , consuma aproximativ la fel , diferenta poate de 0.5 litri . . . . ca nu i-am dat km inapoi , ca nu i-am spalat motoru sa arate bine pt guster , e altceva .... in fond cine cumpara o masina veche de 10 ani si chiar crede ca are doar 120.000 ... tre sa fi retardat , la o masina de 10 ani , e normal sa aiba 200.000 km , in fond inseamna undeva la 20.000 km pe an ... asa puteam si eu sa dau 100 ron la un nene si sa-i zic pune-o frate sa aiba 99.000 km .... si sa zic in anunt ca a fost a unui batranel din germania care a avut mare grija de ea ...
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Simplu ... masina nu are cautare din cauza motorului.Cine isi permite sa bage benzina la un 2.2 nu isi cumpara Vectra B de 12 ani vechime, si fie vorba intre noi pentru unu care vrea un motor relativ puternic isi cumpara Bmw 318 IS care la o cilindree de 1800 cm3 are 143 CP (a tau are aproape aceeasi putere da` numai ca e 2.2 adica o "gramada de asigurare si impozit").
P.S. Daca un motor de 1.4 de clasa mica consuma cam 9-10 in oras ... un motor de 2.2 cat va consuma? eu zic ca vreo 14-15 % fara sa ai curaj sa o calci
Aaaa... si inca ceva romanul deja se fereste de un 2.2 diesel dar de un 2.2 benzina.


Ultima modificare facuta de petre.ion la Mar 01 Nov, 2011 5:18 pm
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu subestima puterea de autosugestie a omului. Daca el are numai 4000EUR atunci va crede din tot sufletul ca masina de 6000EUR pe care el a dat doar 4000EUR are kilometrii reali si ca a fost condusa de o bunicutza. In plus, gadeste-te si tu: de unde poate lua omul masina? De la un vecin, de pe net, de la targ sau personal din tari straine. Si cum nu le poate proba pe toate, cum nu le poate vedea pe toate si cum nu poate tarai dupa el un mecanic peste tot, face mai intai o triere. Si ce triaza? Masinile care au airbaguri sarite, pe cele cu kilometrii multi, pe cele cu pret peste media pietei si poate chiar pe cele cu motor murdar.

Admir faptul ca esti cinstit, dar adevarul e ca nu ai nici o sansa sa te bati cu samsarii daca nu ai macar textul si prezentarea lor.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:Simplu ... masina nu are cautare din cauza motorului.Cine isi permite sa bage benzina la un 2.2 nu isi cumpara Vectra B de 12 ani vechime, si fie vorba intre noi pentru unu care vrea un motor relativ puternic isi cumpara Bmw 318 IS care la o cilindree de 1800 cm3 are 143 CP (a tau are aproape aceeasi putere da` numai ca e 2.2 adica o "gramada de asigurare si impozit").
P.S. Daca un motor de 1.4 de clasa mica consuma cam 9-10 in oras ... un motor de 2.2 cat va consuma? eu zic ca vreo 14-15 % fara sa ai curaj sa o calci


15 este exagerat ,niciodata nu mi-a aratat 15 ... maxim am avut 13.8 , desigur braila e un oras relativ mic , nu ai genul de trafic din bucuresti , aici apuci sa o dai pe a 4a .... dar maxim am avut 13.8 si atunci mergeam destul de sportiv...
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Nu subestima puterea de autosugestie a omului. Daca el are numai 4000EUR atunci va crede din tot sufletul ca masina de 6000EUR pe care el a dat doar 4000EUR are kilometrii reali si ca a fost condusa de o bunicutza. In plus, gadeste-te si tu: de unde poate lua omul masina? De la un vecin, de pe net, de la targ sau personal din tari straine. Si cum nu le poate proba pe toate, cum nu le poate vedea pe toate si cum nu poate tarai dupa el un mecanic peste tot, face mai intai o triere. Si ce triaza? Masinile care au airbaguri sarite, pe cele cu kilometrii multi, pe cele cu pret peste media pietei si poate chiar pe cele cu motor murdar.

Admir faptul ca esti cinstit, dar adevarul e ca nu ai nici o sansa sa te bati cu samsarii daca nu ai macar textul si prezentarea lor.


Vazusem zilele trecute anunt pe autovit o laguna de 3.0 V6 automata ... anuntul spunea " consum mic findca este automata , a fost a unui batranel din berlin care a avut mare grija de ea " ... daca esti curios cauta anuntul sa vezi daca mai e ... rezulta ? masina s-a vandut Smile)
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Felul in care gandeste omul cand cumpara o masina este haotic ... daca ii arati ca merg geamurile electrice aproape uita ca la un diesel de exemplu tre sa vada cum merge o turbina sau sa vada daca scoate fum ... Nu stiu ma simt prost fatza de cunoscatori sa arunc un Titlu mare " FULL OPTIONS " cand de fapt masina mea ar mai avea neovie de otrapa , de o incalzire in scaune ... dar la suma de 3000~3200 euro nu prea iei masina euro 4 cum este a mea .
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Nu ai nici o sansa sa te bati cu samsarii daca nu ai macar textul si prezentarea lor.

Exact.

Ca o paranteza, am un vecin care ii vanduse unui alt vecin semnalizari laterale folosite de Passat (albe) mai scumpe decat noi din magazin.
Acelasi vecin a negociat la sange un 318d si l-a luat cu 7300e, nu a bagat nici un ban in el si l-a dat 6 luni mai tarziu cu 7900e.
Acelasi vecin a tinut un om 1 ora la telefon explicandu-i ce motocicleta grozava vinde, ca scrie editie limitata in interiorul jantelor dar ca trebuie date cauciucurile jos sa se vada sau ca e mai puternica decat stock fiind ed. limitata ... prosteli dinastea naive dar de efect.

PS: Eu am masina la vanzare de 3 ani deja Smile.


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Mar 01 Nov, 2011 5:34 pm
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca unii o au in sange , mie mi-ar crapa obrazu de rusine sa vand masina unui pusti ca mine si sa stiu ca se da ala cu capu de pereti ca a dat 4000 euro pe o masina si i-a cazut mai stiu eu ...
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Ideea ar fi sa renunti sa sinceritate in anunt.Oricum o masina cu un asemenea motor nu se vinde in saptamani,ci luni.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Smile) Flippcar serv , baietii de la care am luat-o , o aveau adusa in tara de 3 luni ... si pusa pe autovit de 5 zile cand am cumparat-o eu .
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Smile Daca nu veneai tu poate venea altul peste 2-3 luni. Intelege ca motorul nu are cautare...Majoritatea romanilor cauta diesel iar daca nu se incadreaza in bani se reorienteaza catre benzina 1.4 , 1.6 , 1.8 DAR 2.2 benzina ?
Motorul asta iti ia din buzunar cam 150 ROn pe luna chiar si cand sta pe loc. ( impozit asigurare)


Ultima modificare facuta de petre.ion la Mar 01 Nov, 2011 5:39 pm
  • hepea

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ca sa nu se mai sperie lumea de 2.2 spune cat costa impozitul si asigurarea. De exemplu, la 1.8 impozitul e pana in 150 lei si rca (1 an) pana in 300 lei Wink
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
exact , tocmai deaia vreau sa o dau . O sa plec la facultate in Suedia si ma gandesc cu groaza ca daca o las in romania se alege prafu de ea si pierd tot . Ca masina este deosebita , dar cum s-a spus , e motor mare si consuma chiar daca nu mergi cu ea . . . . eu stau si ma intreb unde sunt acum teribilistii , cei innebuniti dupa tuning , asta vara am avut 5 oferte , dar nu am dat-o findca eram intr-o perioada buna si faceam vreo 2 , 3 mil pe zi . imi permiteam sa zic asa .
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Acum ce sa fac am modificat anuntul dar nu cred ca am vreo sansa sa o dau pana in martie , vine iarna , asta inseamna Gume de iarna care si alea sunt mai scumpe pt masina mea , cam orice e mai scump . orice inseamna consumabil .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR