Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Saut
As vrea sa stiu si eu daca as incerca sa pun niste jante pe 16" pe Vectra C 1.9, cu ET 49 s-ar potrivi, peste tot vad numai cu ET 41, cu o diferenta de 8 mm, care ar fi inpactul asupra directie etc...
Astept pareri
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ET49 cred ca e prea mare pentru vectra c
la directie nu cred ca se pot intampla foarte multe in afara de uzuri
insa la viraje (si drumuri romanesti pline de gropi) e posibil sa bata in contraaripi cele de pe fata
pe spate nu cred ca reprezinta vreo problema...
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mersi pentru sfat, ced ca am sa fac un test, deoarece in cartea masini zice ca s-ar potrivi si cauciucuri de 225/45/17, sunt curios daca aceste jante cu cauciucuri de 205x55x16 se potrivesc.
Numai bine
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut pe astra h jante cu et 49 si arata ca si cu ochii scosi: jantele sunt intrate mult sub masina iar pasajele rotilor par niste hauri nefiresti de mari.
Skip ads

  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am vectra c cu jante de b2 sport cu et de 47 si crede-ma ca vin mai mult decat perfect pe masina atat din punct de vedere vizual cat si din punct de vedere tehnic iar o diferenta de 2mm de la 47 la 49 este insesizabila. Acum nu stiu ce sa zic dar parerea mea este ca, conteaza atat dimensiunea jantei cat si modelul.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai ai posibilitatea sa ne lamuresti daca arata bine sau nu: pune varianta originala (neprelucrata) a pozei cu titlu "mine !" din garaj si inca una, tot neprelucrata, facuta din acelasi unghi cu jantele de b2.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut Gabi, poti sa te uiti la mine in garaj. Acum sunt 2 poze facute acum cateva zile dupa ce am montat jantele. Si eu la inceput m-am speriat cand am auzit de et 47, mai ales ca jantele de tabla pe 15 aveau un et de 35 dc nu ma insel dar dupa ce le-am pus pe masina mie mi se pare ca arata foarte bine.
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Am facut pana la urma un test ieri cu jante si cauciucuri mult mai mari decat ale mele si anume. Eu am jante de tabla 195x65x15 cu ET 49 si J6.5, am schimbat o roata cu jante si cauciucuri de 205x50x16 ET 49 si J6 precum si 225x55x16 ET 49 si J6 si m-am lamurit cat de importante sunt ET (dezaxarea jantei) si J (latimea jantei), jantele intrau mult in interiorul aripei chiar si fata de ce aveam eu, incat aratau mult mai mici decat ale mele, apoi ma gantesc ca se mai micsoreaza si distanta intre roti, ceea ce banuiesc eu ca ii va reduce din stabilitatea masinii, nu va sta tot asa pe drum cum e acum, parearea mea.
M-a ajutat mult sa inteleg ET si J jantelor si pagina de internet de mai jos
https://www.clubopel.com/lin...cs.jsp?postId=906
Numai bine
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
teo1985 a scris:Salut Gabi, poti sa te uiti la mine in garaj.

Gusturile nu se discuta, asta e clar. Daca tie iti plac asa, nu este problema noastra sa te lamurim ca sunt prea intrate sub masina dar probabil stii asta de nu ai pus si varianta neprelucrata a celei cu jantele de tabla.
Eu am ajantele de vara cu et-ul 33.
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut . Am si eu o intrebare. ... Poate ma vor huli unii ca intreb dar nu prea inteleg treaba asta cu ET-ul? Ce este el de fapt ... mai pe babeste vorbind ca la "copchii" . Vreau sa pun pe masina jante pe 17" ET38.Acum am jantele pe 16" originale vrianta pre facelift. Habar nu am ce ET au alea originale oare ma poate ajuta cineva cu treaba asta? Mersi anticipat
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Desi s-a mai discutat:
Dimensiunile standard care definesc o janta sunt: latimea jantei, diametrul jantei, diametrul gaurii centrale (center bore), numarul de prezoane si PCD-ul (pitch circle diameter) - adica diametrul cercului pe care sunt situate centrele prezoanelor, cel mai adesea denumit mai scurt distanta intre prezoane. De exemplu, veti regasi la jantele de otel pentru Logan urmatoarele specificatii :
6 x 15 - reprezentand latimea jantei de 6 inci (1 inch=25.4 mm) si diametrul jantei 15 inci (toli); prindere 4 x 100 x 60 - reprezentand numarul de prezoane x PCD in mm x gaura centrala in mm; offset-ul sau Et-ul - 50mm.
In imaginea de mai jos aveti o reprezentare grafica a sectiunii unei jante unde puteti identifica elementele enumerate, urmand ca in continuare sa va dam mai multe detalii despre fiecare in parte.

Deoarece latimea si diametrul jantei sunt usor de inteles si identificat, vom acorda mai multa atentie celorlalte elemente ale jantei.
Diametrul gaurii centrale este o dimensiune importanta deoarece difera in general de la masina la masina, astfel ca desi prinderea la Audi A4 de exemplu e aceeasi cu cea de la Mercedes Clasa S, nu am putea monta aceleasi jante - interiorul la A4 fiind de 57.1 mm, in timp ce la Clasa S este de 66.5mm. Sunt producatori la care diametrul gaurii centrale difera de la un model la altul, motiv pentru care exista mai multe variante de jante de otel pentru fiecare marca auto. La jantele de aliaj, in special cele aftermarket , se practica cel mai adesea diametre centrale universale, mai mari, pentru a acoperi o gama mai larga de modele auto, utilizandu-se inele de centrare standardizate pentru montarea pe modele diferite.

Et-ul sau offset-ul este o dimensiune care da de multe ori batai de cap deoarece are un mod de functionare "pe dos". Offset-ul este distanta dintre centrul imaginar al jantei si fata interioara a jantei care va veni lipita de fuzeta, si cu cat este mai mic cu atat roata va fi scoasa mai in afara aripii si invers, cu cat e mai mare, janta va fi mai in interior, sub aripa. Offset-ul poate fi si negativ, dar in special pentru jantele 4x4 sau utilizate in offroad, care sunt mai mult scoase in afara planului lateral al vehiculului. Fiecare producator are o plaja mai mica sau mai mare de dimensiuni in care se poate incadra offset-ul unei jante astfel incat acestea sa se potriveasca in conditii de maxima compatibilitate cu masina, chiar daca nu sunt identice cu dimensiunile jantelor echipate din fabrica.

Prinderea jantei, definita de numarul de prezoane si de distanta intre prezoane (diametrul cercului pe care se afla prezoanele), este un alt element distinctiv intre marcile auto cand vine vorba despre jante. La jantele in 4 prezoane se poate masura ca si distanta diagonalei patratului format de prezoane, sau utilizand formula data in imagine, care se aplica pentru aflarea PCD-ului jantelor cu 3,5 sau 6 prezoane.

Deoarece anvelopele sunt mult mai populare decat jantele, o sa enumeram pe scurt semnificatia fiecarui element : 205 reprezinta latimea benzii de rulare in milimetri, 55 (55%) reprezinta cat la suta din latimea benzii de rulare este talonul (peretele lateral) iar 16 este diametrul jantei pe care se pot monta.

  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsul dat! Mi s-a mai limpezit si mie vaga cunostinta despre jante Smile .
Skip ads

  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor
vreau sa-mi cumpar jante noi de tabla pentru vectra c 1.9 cdti 120cp
vrea sa ma informez inainte de a le cumpara pentru a nu avea probleme ulterior
dimenziunile sunt acestea: 6.5 J x 16' ET 37
si cauciucuri ma gandeam la dimensiunea asta: 205/55 R16 91H
sunt compatibile? daca aveti alte sfaturi astept idei
masina are jante de 17' de aliaj
vreau sa iau pe 16' pentru iarna
multumesc
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E ideala dimensiunea propusa de tine,inclusiv ET-ul,tot ce e peste ET40 la Vectra C va face ca jantele sa fie mai in interior,iar lookul nu e tocmai ok.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mersi, tocmai acel et nu stiam ce inseamna.
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Va salut. Eu am 195/65/15 pe Vectra C 2.0 DTI. As dori sa pun pe 215/55/16. Ce pareri aveti? Diferenta nu i prea mare, dar sunt curios, pt k unii unii ziceau k creste consumul si trage mai greu ? E adev? Eu stiu k voi castiga mult in stabilitate, aderenta etc..
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie sa pui 205/55/16 si va fi in regula.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mai degraba pui ce ai in CI a masinii
daca pui alte dimensiuni cu siguranta vei avea probleme la intalnirile cu ARR sau la ITP
depinde de noroc
pe vectra c merg 205/55/16 dar si 215/55/16
gandeste-te ca intre astea 2 diferenta de latime e 1 cm si de inaltime e de 6 mm iar la circumferinta 11 mm
sunt foarte apropiate ca dimensiune...
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am pe vectra mea si 205 si 215, merg ambele dimensiuni fara nici o problema.
  • trx23

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
jante 17 ,225/45 suspensie reglabila si nu are treaba
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR