Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
50% din latime reprezinta inaltimea anvelopei.
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua si La Multi Ani, tuturor Exclamation

Ieri, 09.01.2014, am intrat si eu in posesia unor roti ptr sezonul de vara: Bridgestone Potenza 050A 225/45/R17 J7 si ET35.....modelul il consider unul dosebit....dealtfel ,nu am vazut pe strazile noastre acest model (cand le voi monta pe masina voi postasi poze), a vazut ceva asemanator dar e odiferenta (se pare ca sunt OPC). Motivul ptr care am optat la inca un set de roti e simplu, gumele de vara, originale, cele cu care a fost echipata masina din fabrica, Bridgestone Turanza 215/55/R16 au ajuns la final de cariera, si m-am cam saturat sa tot schimb vara/iarna cauciucuri, mai mult cele actuale de iarna Vredestein Extreme Wintrac sunt in perfecta stare.
Dupa ce le-am verificata (arata fff bine desi nu sunt noi si nici vopsite) am tinut sa montez una pe masina, dar am facut-o pe o roata din spate, asa ca nu mi-am dat seama de diferenta fara de actualele roti, desi aceasta era principalul scop fiind o diferenta de ET....de la ET39 la jantele originale la ET35 jantele proaspat achizitionate....dar cred ca nu e mare diferenta nici la partea frontala....sau ?!
Oricum elucru nou si sunt curios la vara, sa vad diferenta intre R16 si R17 si latime de la 55 la 45.....sper sa nu ma scuture ff tare.
sa aveti un 2014, plin de bucurii !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Directia ar trebui sa fie putin mai greoaie (nu ca se simte doar nu e dacia 1300).
In rest, gropile si denivelarile le vei simti mai bine, va creste stabilitatea masinii dar si consumul, masina va fi putin mai secsi, in rest nu cred ca vei simti diferente decat cand va fi nevoie sa schimbi gumele, adica vor fi mai scumpe...
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
probabil vor fi mai scumpe, dar nu e grav atata timp cat din OCT.2008 am reusit sa fac 99.500 km cu doua setui de roti (vara/iarna)....sa nu mint cele de iarna sunt doar la cel de-al doilea sezon (am primit setul de la firma si le-am schimbat Smile ....normal...nu?!), iar cele originale acum le-am dat, iar cine le-a primit a zis ca la vara cu ele merge....mai au ceva pana la martori....deci in acest ritm, consider ca asta sa fie cel mai mare neajuns.
mersi de sfaturi.
o seara faina,
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La 1.8 se simte diferenta si la acceleratie. De fapt, cel mai bine se simte toamna, cand treci de la 17 la 16. Parca ai cativa cai putere in plus.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
adica vrei sa spui ca e mai lenesa cu roti pe 17".....banuiesc ca la demaraj....nu?!
oricum fratilor vectra c nu este o masina de mers prin oras si sincer nici pe DN-urile noastre supra aglomerate nu le prea place....indiferent de motorizare....este o masina grea, masiva....e numai buna ptr autostrazi.
acum ce m-am intors dintr-un sejur prin Slovacia, Cehia, Austria si bineinteles Ungaria si vreau sa va spun ca pe aici incep masinile sa-si arate adevarata fata (ma refer la autostrazi) si o spun chiar in conditii de viteza, ploaie, ceata....atunci vezi cum accelereaza, franeaza, demareaza, cat e de stabila la o frana pe apa si la 0 grade de 150km/h.....la noi ce sa vezi intre 30km/h si 40km/h......?!
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Indiferent de cat sint de frumoase ar trebui sa respecti valoarea ET data de constructor. Vad ca ai o diferenta de 4 mm ceea ce presupune o deplasare de 4 mm a rotii fata de axa verticala ce pica perpendicular pe rulment.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
oricum eu le-amluat atat ptr aspect cat si ptr stabilitate la drumul mare (autostrazi, DN-uri).
personal din 2006 am masini de serviciu, iar masina asta o foloseste mai mult doamna pana la serviciu, scoala copilului....ptr clujeni, Someseni - str. Avram Iancu....in rest e masina de week-end si deplasari in afara orasului. Am luat-o cand copilul avea 3 ani si aveam nevoie de spatiu.Sper ca in aceasta primavara sa-i pot achizitiona doamnei ceva mic de oras si apoi chiar ca va fi masina exclusiv ptr afara.
numa bine, tuturor
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ai dreptate....dar din cate am citit eu ptr modelul meu de vectra ET merge de la 35 pana la 41.....deci ma incadrez conform datelor constructorului, la care se mai adauga si tolerantele lasate special de catre constructor....iar pe masina s-au potrivit la fix.
sper sa nu fac alte probleme....?! ce as putea sa fortez ?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu freaca in nimic la viraje sau greutate , atunci doar rulmentii.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu de iarna am et43 si merg fara probleme...
diferenta e mica...
insa la un et 49 (cum e la astra g) cred ca pot aparea probleme...
  • OvidiuACO

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Vreau sa pun pe o vectra c jante originale de opel zafira cred ca sunt cu J6 pe 16 si ET44 merg ?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca ar merge daca nu te deranjeaza faptul ca stau mai inauntru decat cele de vectra c.
Daca sunt de 16 ar fi bine sa pui 6.5 j.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pe vectra merg jante cu et41 maxim.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am 43 si nu am avut nici o problema.
nu lovesc, nu ating.
singura chestie e ca fata de cele de vara sunt mai inauntru...
  • alexkobra

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut. vreau sa schimb cauciucurile de iarna si ma gandeam la ceva mai inalt 205 60 r16 . are cineva pe masina dimensiunea asta? (Vectra C) Multumesc
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Și care crezi cã ar fi câștigul?
Va consuma mai puțin?
Sau cã va arãta 100km/h dar în realitate are 110?
N-are nici un rost.Ai gãsit dimensiunea asta mai ieftin?
  • alexkobra

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Da le am si am zis sa le folosesc daca se potrivesc fara probleme si nu afecteaza nici altceva
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
bine nu poate fi,poate solicita altfel i planetarele,cutia,gândete dacã ai pune roi de18 ,19 crezi cã i-ar fi bine ?(presupunând cã ar încãpea)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
alexkobra a scris:salut. vreau sa schimb cauciucurile de iarna si ma gandeam la ceva mai inalt 205 60 r16 . are cineva pe masina dimensiunea asta? (Vectra C) Multumesc
mai bine pui 195/65/15.
Alea pe 60 sunt mai inalte cu 1 cm fata de 205/55/16 si la denivelari risti sa atingi in contraripa.
Plus ca pe vectra c nu sunt omologate aceste anvelope, itp-ul garantat nu-l treci, si daca te intalnesti cu vreun militian insotit de echipaj rar iti iau si talonul...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR