Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Am si eu o problema la un vectra C 2003 z18xe. De anul trecut tot incerc sa schimb si eu bujiile dar nu reusesc in sensul ca am schimbat pana acum 3 randuri de bujii noi si pana la urma tot la cele vechi m-am intors. Am incercat bujii Beru, Bosch si astazi Gm originale(toate cu 4 electrozi ca si cele vechi de pe masina). Problemele sunt ca de fiecare data cand pun bujii noi incepe sa mearga in 3 pistoane si se aprinde martorul de gaze. Mentionez ca am probat bobina mea pe alta masina cu aceeasi motorizare si merge perfect. Intrebarea mea este de ce cu bujiile vechi care au peste 100.000km sau cel putin asa apreciez eu merge bine masina si nu imi da missfire iar cu bujiile noi de orice tip/marca nu merge. Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sau daca aveti idei va rog frumos sa le impartasiti. Inca un lucru mai ai de mentionat masina mea nu are EGR iar clapeta de acceleratie am curatat-o.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Va salut inca o data. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un cod de bujie GM originala pentru un vectra c 2003 z18xe-122cp-benzina?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In dotarea de fabrica vine cu Bosch FGR8KQEO si am senzatia ca nu prea exista echivalente la modelul asta.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mersi frumos. Da acesta e codul bujiilor originale. Intre timp am schimbat bujiile originale GM care defapt cum a zis si colegul mai sus sunt BOSCH cu unele NGK. Nu am apucat sa le incerc si pe acestea dar din ce am mai aflat este posibil totusi sa fie bobina care citez " este sensibila la bujiile noi". In concluzie masina mea are sentimente si lasand umorul la o parte sper sa se rezolve cu noile bujii. Revin saptamana viitoare cu mai multe detalii cand ma duc sa probez noile bujii si de asemenea o sa fac o proba cu o bobina noua pentru linistea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR