Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • bastan5

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un Opel Astra F Caravan 1.7 TD din '96 ºi problema e cã are garda la sol foarte joasã. Pe deasupra ºi suspensia e cam durã de parcã nu amortizeazã aproape deloc când dau în gropi. Nu am schimbat arcurile ele fiind cele originale de fabricã. Dacã e în asfalt o denivelare puþin mai pronunþatã agãþ numaidecât cu maºina. Dacã trec peste o ''chestie'' de aia folositã la reducerea vitezei montatã de ex. în apropierea trecerilor de pietoni (mai rar) agãþ cu maºina numaidecât. Am vãzut ºi alte astfel de modele dar aveau o gardã la sol mult mai înaltã ºi se observa cu ochiul liber o diferenþã mai mare între roatã ºi aripã decât la maºina mea. Am auzit cum cã cineva ar fi pus ceva arcuri de Volkswagen dar nu ºtiu ce model. Dacã mã poate ajuta cineva cu orice informaþie i-aº fi recunoscãtor. Mulþumesc anticipat!
Skip ads

  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ai suspensie sport sau alt neam de arcuri.
  • bastan5

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Arcurile de pe faþã s-au rupt. S-a rupt unul ºi un an mai târziu s-a rupt ºi celãlalt. Dar am pus tot arcuri identice de la un service specializat de la mine din zonã care se ocupã ºi cu dezmembrãri opel. Cele de pe spate nu au fost schimbate, sunt cele originale din fabricã. Mã gândesc ºi la varianta cã au putut greºi cei de la service sã-mi punã alt model de arcuri...dar atunci de ce ºi spatele e la fel de jos ca ºi faþa.. Rolling Eyes N-am vrut ºi nici nu o sã vreau sã îmi pun piese sport la suspensie pentru cã nu are rost la un model ca ãsta.
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cauciucurile corespund cu dimensiunea din CIV nu sint alta dimensiune ? pe spate nu ai telescoape cu perne de aer sa le poti regla?
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
s-au montat pe Astra F amortizoare cu perna ?
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pe astra f nu stiu ,de aia am intrebat am un prieten ce are opel kadet de prin 80 si ceva caravan , si are telescoape cu perina de aer din fabrica ,am ramas uimit,asa ca nu ma-s mira daca ar avea si astra f
  • bastan5

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Amortizoarele le-am schimbat pe spate dar nu cred k astea pe care le-am pus sã fie cu pernã de aer ºi nici alea care au fost înainte nu mi s-a pãrut cã ar fi avut perne de aer Rolling Eyes Dar dak tot a-þi adus vorba...am în portbagaj o valvã exact ca cea de la roþi ºi dak am pompat aer prin ea am observat cã aerul iese printr-un furtunaº subþire cu o chestie în capãtul lui care se aflã în zona punþii spate acolo lângã rezervor...e posibil sã fie pt reglarea amortizoarelor? Rolling Eyes
  • bastan5

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Cauciucurile sunt exact dimensiunea din CIV 175/65 R14. Am sperat cã o sã reuºesc sã rezolv problema cu suspensia ºi încã mai sper dar dacã nu o sã mã poatã ajuta nimeni mai am un as în mânecã doar cã nu prea l-aº folosi...mai am trecute în CIV ºi cauciucuri de dimensiunea 195/55 R15 care îi mai ridicã garda la sol doar k problema e cu aceste cauciucuri cã trage mai din greu motorul. Dacã într-un final nu o sã rezolv problema asta e o sã-mi cumpãr alte roþi (pe 15'') Smile
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
de ce sa traga mai greu motorul ?
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca pe exteriorul telescoapelor se vede ca un manson de cauciuc atunci sint cu perne iar furtunasul de care zici e de la ele si probabil e iesit din distribuitorul de linga rezervor sau de pe puntea spate iar motorul nu are de ce sa traga mai greu probabil creste consumul cu ceva dar nesemnificativ
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
bastan5 a scris:Amortizoarele le-am schimbat pe spate dar nu cred k astea pe care le-am pus sã fie cu pernã de aer ºi nici alea care au fost înainte nu mi s-a pãrut cã ar fi avut perne de aer Rolling Eyes Dar dak tot a-þi adus vorba...am în portbagaj o valvã exact ca cea de la roþi ºi dak am pompat aer prin ea am observat cã aerul iese printr-un furtunaº subþire cu o chestie în capãtul lui care se aflã în zona punþii spate acolo lângã rezervor...e posibil sã fie pt reglarea amortizoarelor? Rolling Eyes


A FOST cu reglaj inaltime , acea valva la asta folosea dar am inteles ca ai schimbat amortizoarele.
  • bastan5

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Da, am schimbat amortizoarele spate. Nici nu mi-a trecut prin cap cã ar putea fi pe aer alea originale. Mulþumesc pentru sfaturi. O sã mã interesez sã vãd dacã gãsesc altele ca ºi cele originale pe aer ºi apoi aºtept sã se rezolve problema suspensiei. Mulþumesc încã o datã!
Skip ads

  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
de ce nu ai pus cu aer ca cele originale ? ti-ai mai facut de lucru nu cred ca merita
  • bastan5

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sincer habar nu am avut cã au perne de aer. Se balansa foarte tare când treceam peste o denivelare efectiv avea toate simptomele care arãtau cã s-au dus amortizoarele spate ceea ce m-a fãcut sã le schimb ca dupã puþin timp sã observ cã agãþ cu ea ºi nici cum nu mi-am dat seama din ce cauzã. Acuma asta e...dak am fost tâmpit ºi nu m-am documentat mai întâi...Chiar azi am deschis cartea tehnicã (ceea ce nu am fãcut în 3 ani de când am maºina) ºi am observat cã explicã acolo câtã presiune trebuie sã aibã amortizoarele când e încãrcatã maºina ºi câtã presiune când e goalã etc. Sincer nu mi-a trecut prin cap cã ar putea sã aibã dotarea asta. dacã îs tâmpit asta e... Embarassed
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
masina nu e ca femeia daca nu vrei sa ii dai ce -i trebuie,cind ii trerbuie te lasa cind ti lumea mai draga asa ca atentie
  • bastan5

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mulþumesc tuturor pentru timpul ºi ajutorul acordat problemei mele Wink
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
CU MULTA PLACERE COLEGU
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR