Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • BrabilaDaniel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut ajutatima si pe mine cu o chestie am si eu un opel astra g 1.7 dti si am cateva probleme cu ea ...in primult rand imi baga ulei in vasul de expansiune si nu stiu din ce poate fii din (termoflot,garnitura de chiuloasa sau garniturile de la termoflot) si a doua problema nu mai imi baga nici caldura ast un ras va rog Crying or Very sad
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cum se intampla in 90% din cazuri eu zic ca termoflotul este de vina
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
BrabilaDaniel a scris:Salut ajutatima si pe mine cu o chestie am si eu un opel astra g 1.7 dti si am cateva probleme cu ea ...in primult rand imi baga ulei in vasul de expansiune si nu stiu din ce poate fii din (termoflot,garnitura de chiuloasa sau garniturile de la termoflot) si a doua problema nu mai imi baga nici caldura ast un ras va rog Crying or Very sad


eu zic sa-l anulezi...ca altfel tot asa o sa patesti si o sa schimbi si oringurile de la caloriferu de clima ca din cauza uleiului, cand pui antigel curat o sa il pierzi pe acolo .. EU am astra g de aproape 3 luni si am schimbat debitmetru, senzor turatie, oringuri calorifer clima.. cam pretentioasa masina asta...
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
djfllo a scris:
BrabilaDaniel a scris:Salut ajutatima si pe mine cu o chestie am si eu un opel astra g 1.7 dti si am cateva probleme cu ea ...in primult rand imi baga ulei in vasul de expansiune si nu stiu din ce poate fii din (termoflot,garnitura de chiuloasa sau garniturile de la termoflot) si a doua problema nu mai imi baga nici caldura ast un ras va rog Crying or Very sad


eu zic sa-l anulezi...ca altfel tot asa o sa patesti si o sa schimbi si oringurile de la caloriferu de clima ca din cauza uleiului, cand pui antigel curat o sa il pierzi pe acolo .. EU am astra g de aproape 3 luni si am schimbat debitmetru, senzor turatie, oringuri calorifer clima.. cam pretentioasa masina asta...

Subscriu si eu,este intr-adevar pretentioasa.Asa incat,dupa doi ani,am vandut-o.Tu cam cat prevezi ca vei rezista?

Pentru Brabila Daniel- desfaci termoflotul(sau apelezi la cineva) si il verifici cu aer comprimat sa nu aiba fisura,nu cumpara degeaba termoflot.
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Am masina de 5 ani si nu am avut probleme cu termoflotul niciodata. Masina avea 110 mii km cand am luat-o, am parcurs vreo 60 mii km pana acum. Verifica termoflotul, nu-l anula. Daca e necesar, inlocuieste-l.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
marin70 a scris:Salut. Am masina de 5 ani si nu am avut probleme cu termoflotul niciodata. Masina avea 110 mii km cand am luat-o, am parcurs vreo 60 mii km pana acum. Verifica termoflotul, nu-l anula. Daca e necesar, inlocuieste-l.


Eu merg cu el anulat de 3 ani, si masina se comporta normal, momentan am 222k km ! Un week placut !
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
marin70 a scris:Salut. Am masina de 5 ani si nu am avut probleme cu termoflotul niciodata. Masina avea 110 mii km cand am luat-o, am parcurs vreo 60 mii km pana acum. Verifica termoflotul, nu-l anula. Daca e necesar, inlocuieste-l.


la 165 k mi s-a dus si mie Smile)
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu se intampla nimic daca il anulezi, stiu taxi cu termoflot anulat de 3 ani Smile
Skip ads

  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat

Subscriu si eu,este intr-adevar pretentioasa.Asa incat,dupa doi ani,am vandut-o.Tu cam cat prevezi ca vei rezista?

Pentru Brabila Daniel- desfaci termoflotul(sau apelezi la cineva) si il verifici cu aer comprimat sa nu aiba fisura,nu cumpara degeaba termoflot.


nustiu, in primavara daca tot asa pretentioasa e o vand...nu se merita, numai senzorul de turatie, debitmetrul, m-au costat aproape 1000 lei.
oringuri calorifer clima, antigel, etc... sunt destule
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
djfllo a scris:

Subscriu si eu,este intr-adevar pretentioasa.Asa incat,dupa doi ani,am vandut-o.Tu cam cat prevezi ca vei rezista?

Pentru Brabila Daniel- desfaci termoflotul(sau apelezi la cineva) si il verifici cu aer comprimat sa nu aiba fisura,nu cumpara degeaba termoflot.


nustiu, in primavara daca tot asa pretentioasa e o vand...nu se merita, numai senzorul de turatie, debitmetrul, m-au costat aproape 1000 lei.
oringuri calorifer clima, antigel, etc... sunt destule



Pretentioase sunt toate. Macar daca le schimbi numai ai probleme 4-5 ani.Am un prieten,asa de ex, are passat...are vreo 12 brate pe roata si a schimbat 2 dintre ele la 320ron/buc. M-am ingrozit.
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pai asta am zis ca am tot facut acuma la ea de m-am ingrozit...daca tot asa continua e masina de vandut...sper sa nu fie cazul ca imi place masina asa, cum merge, aspect, etc...
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
djfllo a scris:

Subscriu si eu,este intr-adevar pretentioasa.Asa incat,dupa doi ani,am vandut-o.Tu cam cat prevezi ca vei rezista?



nustiu, in primavara daca tot asa pretentioasa e o vand...nu se merita, numai senzorul de turatie, debitmetrul, m-au costat aproape 1000 lei.
oringuri calorifer clima, antigel, etc... sunt destule

Si mai urmeaza:calculator injectie(cu lipituri reci),valva y 33 de pe pompa de injectie(pe unde curge motorina), ECU motor(cu motorina in mufa M provenita de la valva respectiva),s.a.m.d.
Skip ads

  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sincer atunci tind sa cred ca astea nu mai sunt masini de tinut Smile ajungi in 20 000 km la 1000 euro numai reparatii ii cam urat Smile

nu cred ca toate sunt asa rele....
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Floreen a scris:
djfllo a scris:

Subscriu si eu,este intr-adevar pretentioasa.Asa incat,dupa doi ani,am vandut-o.Tu cam cat prevezi ca vei rezista?



nustiu, in primavara daca tot asa pretentioasa e o vand...nu se merita, numai senzorul de turatie, debitmetrul, m-au costat aproape 1000 lei.
oringuri calorifer clima, antigel, etc... sunt destule

Si mai urmeaza:calculator injectie(cu lipituri reci),valva y 33 de pe pompa de injectie(pe unde curge motorina), ECU motor(cu motorina in mufa M provenita de la valva respectiva),s.a.m.d.



Calculator injectie( l-am lipit a 2 oara in 4,5 ani-10 ron), momentan nu am probleme cu valva y33, in Ecu nu mi-a urcat motorina desi am ajuns la 222k km !Masina e din 2000,sunt multumit DAR nu pot spune ca nu am bagat bani, in toate "problemele din fabrica".
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Probleme apar la cele din generatia 2000(ceea ce nu e cazul tau, djfllo) sau la cele care au avut anterior niste proprietari dobitoci,care nu au stiut sa le ingrijeasca.Dealfel sunt masini cu motoare bune,economice.
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Aiss,esti un fericit ca ai reparat calculatorul la pretul asta.Eu nu am auzit decat de la 250 lei in sus.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Floreen a scris:Probleme apar la cele din generatia 2000(ceea ce nu e cazul tau, djfllo) sau la cele care au avut anterior niste proprietari dobitoci,care nu au stiut sa le ingrijeasca.Dealfel sunt masini cu motoare bune,economice.



A mea din 2000 este, si proprietarul german chiar nu a fost dobitoc, tot ce am pe cartea service mi-au confirmat si cei de la reprezentanta Greiner,din GM.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Floreen a scris:Aiss,esti un fericit ca ai reparat calculatorul la pretul asta.Eu nu am auzit decat de la 250 lei in sus.



Nu e mare smecherie, m-am dus la un service de pc si l-am rugat pe baiat sa imi refaca lipiturile.Atat,n-am fost la reprezentanta sau la altceva.10 ron atat:)
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
va salut !
daca ati avut careva antigel sub pres si ati schimbat oringurile cam in cat timp vi s-a uscat mocheta?
mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR