Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ok...aici ai dreptate Embarassed
dar eu ma refeream la tablarie,interior,motor etc.........
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am si un logan mcv 1.5dci,70cp si un opel astra h caravan 1.7cdti 101cp.loganul este din 2008 si are in prezent 55k km(l-am luat la 15k km),iar opel-ul este din 2005 si are vreo 115k km(l-am luat la 84k km).pe langa greierasii loganului din usa dreapta-fata(cred ca vine undeva de la masca usii),greierasul de la plafoniera,mai are si un motor EXTRAORIDNAR de zgomotos(atata galagie pentru 70cp).ce pot sa spun: loganul vede foarte rar 4000rpm deoarece incep sa ma sperii cand trece de 3000rpm la zgomotul pe care il scoate(probabil este de vina si antifonarea),pe cand opel-ul il turez mereu si la peste 4000rpm.loganl nu il pot compara la sosea dpdv al zgomotului pentru ca are si bare transversale pe masina,dar in oras pot sa spun.singurul zgomot neplacut la opel este un zgomot care vine de undeva de la haion(ori triunghiurile zdrangane,ori haionul).iar la de performante nu ma pot lega.asta e:70cp si o turbina cu geometrie fixa vs. 101 cp si o turbina cu geometrie variabila.
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut....scuze ca ma abat de la topic dar poti sa imi explici putin faza cu turbina?
cum adica cu geometrie fixa sau variabila?
si daca stii sa imi zici la y20dth de care este?
multumesc anticipat si scuze inca o data Very Happy
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
BN 04 AMJ a scris:salut....scuze ca ma abat de la topic dar poti sa imi explici putin faza cu turbina?
cum adica cu geometrie fixa sau variabila?
si daca stii sa imi zici la y20dth de care este?
multumesc anticipat si scuze inca o data Very Happy

ai PM.
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
BN 04 AMJ a scris:salut....scuze ca ma abat de la topic dar poti sa imi explici putin faza cu turbina?
cum adica cu geometrie fixa sau variabila?
si daca stii sa imi zici la y20dth de care este?
multumesc anticipat si scuze inca o data Very Happy
Exact aceeasi intrebare. merci!
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Sal eu am un opel b 2 99 si soacra mea are un logan de 2008 luat de nou a mea e sh de spania inmatriculata de mine.sincer va zic cand ma urc in logan totu e schimbat nu comfort pe scaune nu nimic sa nu mai zicem de bancheta spate seamana cu cea din fata blocului ......ca motorizare loganu e 14 dar e praf pui frana in panta pt a schimba treapta 1
  • deleted-68992

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
dacia nu poate fi un adversar pe masura opel-ului uitativa un pic in urma cu vreo 20 de ani in timp ce nempti scoteau opel astra f 1992-1997 in romanaia aparuse dabea dacia 1310 berlina in 1999 suntem mult mai inapoiati, si nu putem sa spunem ca am scos si noi un amarat de logan si gata suntem cei mai tari si nici nu ne meritam laudele din plin ca neau ajutat ff mult francezi. loganul este ff buna pentru romani casi pot achizitiona usor un logan si se prezinta f bine pe drumurile noastre nu ai treaba cu el nu sunt niste masini urate , dar ....doar atata .
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
alinastra f a scris:dacia nu poate fi un adversar pe masura opel-ului uitativa un pic in urma cu vreo 20 de ani in timp ce nempti scoteau opel astra f 1992-1997 in romanaia aparuse dabea dacia 1310 berlina in 1999 suntem mult mai inapoiati, si nu putem sa spunem ca am scos si noi un amarat de logan si gata suntem cei mai tari si nici nu ne meritam laudele din plin ca neau ajutat ff mult francezi. loganul este ff buna pentru romani casi pot achizitiona usor un logan si se prezinta f bine pe drumurile noastre nu ai treaba cu el nu sunt niste masini urate , dar ....doar atata .


Pacat ca nu te-au ajutat si pe tine francezii cu scrisul...
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Imi place Opel, sunt la al treilea, cumparate una dupa cealalta, am avut si Dacia 1310, si daca sa spunem ca maine, as avea nevoie de un Logan, mi-as cumpara fara nici un fel de probleme. La urma urmei este o masina ca oricare alta cu bune si rele cum de altfel este si Opel, Ford, Audi, etc.
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dacia are un mare plus vs opel: pretul. Pai opelul e de 3 ori mai scump decat dacia, de multe ori nejustificat.
Va place, nu va place, Dacia este o masina f fiabila. Bine, nu are navigatie, piele, DRL-uri, xenoane, etc, dar este o masina cu un raport pret/calitate f bun. Pai Loganul la 8000 E e full electric, iar astra j la 15700 E are manivela la geamurile din spate, ca la dacia 1300 de pe vremuri.
Cu cat dai pe o astra j, iti iei 3 Loganuri noi!







E
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asta e o afirmatie idioata ce nu-si are rostul! Ai citit tot topicul?
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ascatrix a scris:Cu cat dai pe o astra j, iti iei 3 Loganuri noi!E

serios?dar te-ai gandit la siguranta ta in "cosciugul" ala pe roti(vorbesc de logan)?cu diferenta de la un logan la o astra j nu cred ca poti sa iti cumperi viata pe care ti-o poate salva opel-ul in schimbul loganului.sa nu uitam ca opel vectra B a primit 3 stele la capitolul siguranta(si vorbesc de o masina din perioada anului 2000).aceleasi stele le-a obtinut si loganul,doar ca in perioada anului (2005).am scris si mai sus despre cat de zgomotos este loganul.eu nu cred ca acele geamuri electrice fac diferenta intre aceste masini.sunt alte lucruri mai importante(siguranta,comfort).
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Logan-ul a primit 3 stele ca ii lipseau centurile de siguranta cu pretensionare, tetierele de generatie noua pentru locurile din fata si airbaguri laterale care au fost adaugate ulterior deci Sandero intruneste astfel punctajul de 4 stele.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Sam 11 Feb, 2012 10:12 pm, modificat de 2 ori in total
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da...Da... Ca vrei tu 4 stele, sau cum? http://euroncap.com/tests/d...ero_2008/340.aspx
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
UNHleaSHD, ti-a luat mult pana ai cautat link-ul ala? Pe asta il stii?
Daca ma uit bine, sta mai bine decat Astra ta la protectia adultilor. Very Happy
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Hop! Daca ma uit mai bine: The test was not rated and shows only the scores of the test. De ce oare? Oare din cauza ca nu ar adauga nici macar jumatate de steluta?

Si totusi, a avut nevoie de pachet Safety ca sa fie cu un pic mai buna.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
UNHleaSHD a scris:Hop! Daca ma uit mai bine: The test was not rated and shows only the scores of the test. De ce oare? Oare din cauza ca nu ar adauga nici macar jumatate de steluta?

Pentru ca producatorul nu a dorit asta. Nu ii aducea nici un beneficiu stiind pentru ce a fost depunctat la testarea anterioara.
UNHleaSHD a scris:Si totusi, a avut nevoie de pachet Safety ca sa fie cu un pic mai buna.

Safety Pack-ul e standard fara airbag-urile laterale.
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De ce va tot certati pentru aceste teste ?Dacia e o masina ieftina care isi face treaba.Credeti ca intr-un Opel la 100km/h+ mai conteaza ca ai nu stiu cate airbag-uri,in momentul in care se urca motorul pe tine ?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
A.. Nu...
Cum dracu sa nu conteze? In functie de masina ajunge sau nu motorul peste tine.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
UNHleaSHD a scris:A.. Nu...
Cum dracu sa nu conteze? In functie de masina ajunge sau nu motorul peste tine.

Raspunsul corect e ca nu conteaza.
Decelerarea de la viteza mare la 0 e atat de brutala incat se rup pachetele vasculare ale organelor si intr-o masina sigura si intr-una nesigura. Corpul se opreste in airbag-uri si centura pe cand organele interne isi continua deplasarea inainte in virtutea inertiei. De fapt conteaza un pic. Vei arata mai frumos in cosciug daca ai fost in cea sigura(fara atatea leziuni externe la carcasa).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR