Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • otes

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut
-am inteles ca masinile care iasa pe poarta fabrici utilitara nu au acest cod:e1 cifre
-platesc costurile suplimentare pentru omologare ca autoturism,dar ingineru la care am fost,intrebat zice ca nu poate sa-mi faca daca nu am hartia de la firma autorizata de RAR.
-sa-i fac RAR ca utilitara trebuie scoase scaune centuri pus grilaj de metal,si nu-mi este convenabil in viitor din privinta taxelor,chiar daca taxa de inmatriculare este mai mica.
Skip ads

  • adi_8

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Buna baieti ,am si eu acceasi problema cu transformarea unui autoturism in utilitara.Masina este adusa din Italia de cateva zile ,primul pas de facut e sa o programez la Rar sau sa fac transformarea la centrul autorizat si abia apoi sa fac Rar-ul?
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cum a-ti mai rezolvat cu transformarea din autoturism in autoutilitara?
@taxi43edy, cum ai rezolvat pana la urma?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@cip077 a inmatriculato pe bulgaria Smile))
ca sa treaca masinna de la 7 la 2 locuri tre sa scoata tot centuri scaune etc sa puna podea si iese de 2 locuri utiltare .. apoi dupa ce plateste cu 2 locuri o poate trece inapoi la 7 cu reomologare. DAR trebuie sa mergi la reprezentata ca ei sa iti certifice ca masina este complet echipata cu 7 scaune si centuri Smile si revii la turism. treaba aparent e simpla .. hartogaraia si spagile is mari. eu asa stiu ca se face ! sper sa nu fi gresit!
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns, dar de ce trebuie sa fie neaparat 2 locuri?
O sa merg la RAR sa vad cum sta treaba.
Teoretic si dupa randul 2 de scaune se poate pune paravan si sa se scoata auto mixt, deci tot autoutilitara, dar cu 5 locuri si marfa.
Diferenta de taxa este enorma si de aici interesul(6800e via 230e).


@ acum am primit si raspunsul de la RAR.

"
Referitor la scrisoarea dumneavoastra, va comunicam ca incadrarea unui vehicul in categoria de folosinta se face in functie de configuratia in care vehiculul este prezentat la RAR tinand insa cont de omologarea de tip a modelului respectiv de vehicul. IN cazul dvs, daca vehiculul este amenajat corespunzator unei autoutilitare furgon si daca aveti o programare la una din reprezentantele noastre, reprezentantii nostri vor omologa vehiculul si vor schimba categoria de folosinta a acestuia. O astfel de omologare costa aproximativ 700 lei.

Modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante RAR sau la adresa http://www.rarom.ro/RO/arti...e_folie--298.html
"
  • Olariu Adrian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vivaro 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara . M-ar interesa daca in Romania executa cineva conversie de la o autoutilitatra duba la campervan. Va multumesc tel 0786560690
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR