Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • deleted-67432

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara dragi colegi de forum,am si eu o problema careia nu ii dau de cap si poate ma ajutati.Am schimbat recent garnitura de la capacul supapelor deoarece pirdea foarte mult ulei pe acolo.Dupa schimbarea garnituri si curatarea zonelor murdare am observat sub blocul aprinderii electronice ca se prelinge ulei,in zona unde se uneste chiuloasa cu aprinderea.Acum rugamintea mea este daca are cineva idee ce garnitura este acolo sau o rezolvare a problemei?Am atasat si o poza in care am trasat o linie cam de unde vine si unde se scurge uleiul(motorul nu este al meu,poza este luata la intamplare).


Skip ads

  • deleted-67432

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni idee?pana la urma am sa demontez piesa respectiva sa vad ce este acolo,poate chiar are o garnitura care trebuie inlocuita.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur ai o garnitura sau un oring intre cele doua componente .
Ca solutie de moment poti pune un pic de silicon .
  • deleted-67432

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Mai mult ca sigur ai o garnitura sau un oring intre cele doua componente .
Ca solutie de moment poti pune un pic de silicon .


Salut

Am demontat pana la urma piesa respectiva si exista un oring acolo care este cam batran si obosit....nu am gasit sa il inlocuiesc momentan dar am pus silicon rosu in jurul lui si pe margine.La montaj sa format o garnitura care momentam am vazut ca nu mai scapa ulei,sper sa tina pana cand am sa gasesc un oring pentru inlocuire.
Skip ads

  • adysh

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,
Ca sa nu mai deschid alta discutie,postez aici referitor la nivelul uleiului si citirea jojei:prima tesitura de pe joja este nivelul minim iar a doua tesitura este nivelul maxim?Atasez si o poza(pentru X12SZ).Multumesc


  • deleted-67432

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
adysh a scris:Salutare,
Ca sa nu mai deschid alta discutie,postez aici referitor la nivelul uleiului si citirea jojei:prima tesitura de pe joja este nivelul minim iar a doua tesitura este nivelul maxim?Atasez si o poza(pentru X12SZ).Multumesc


Prima de la dreapta la stanga este pentru nivelul minim iar a doua pentru cel maxim.O zi buna!
  • adysh

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc
  • ratacata

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un Corsa B X12SZ, care are o problema adica pe cutia de viteze este plin de ulei si sub bujia de langa bobina de inductie. Partea interesanta este ca uleiul e la nivel si nici fum nu scoate.
V-ati intalnit careva cu o problema de genul asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR