Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Popa Matei Cristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Astra Gtc an 2008, motor z16xer, 1.6 benzina, 16 v.Sunt nou pe forum, daca scriu ceva gresit, sper sa nu se supere nimeni ca postez gresit sau alte probleme de genul. Sunt disperat, nu stiu unde sa mai apelez. Am o problema, cand masina este in accelerare, turatia se aude ciudat, nu stiu cum sa o descriu, urca greu in turatii, iar la 4000 rpm se opreste.Masina are doar 72000 km, este luata de noua din reprezentanta, unic proprietar. Am fost la n mecanici, nimeni nu-i da de cap. Recent am fost la reprezentanta Opel de unde am achizitionat masina, am pus masina pe tester iar raspunsul a fost ca masina este perfecta din punct de vedere mecanic. Anul trecut am inlocuit bobina cu una aftermarket, bujiile de asemenea , a mers perfect chiar si un drum de 1200 km dus si retur.Problema a aparut dupa iarna , cand am incercat sa fac o depasire fiind uscat pe jos. Asemenea, nu trecea de 4000 rpm si nici nu prindea viteza.Cei cu testerul au updatat soft-ul sperand ca se va remedia, dar tot degeaba... Ce credeti ca sr putea fi?multumesc anticipat.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu stii sa descrii sunetul fa o inregistrare si urca pe youtube dupa care posteaza link. Poate a mai auzit careva....ciudatenia.
In TIS la motorizarea ta e un Field Remedy....incearca-l si revino cu raspuns


  • Popa Matei Cristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
multumesc catastefan pentru indicatii.am reusit sa gasesc problema ce consta in catalizator infundat...la ce scor mi-au dat...cred ca o sa-l dau jos,sparg carbunele si il montez la loc....sper sa fie ok, daca nu apelez la dezmembrari...
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cam prea repede s-a infundat catalizatorul la 72 k km .....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR