Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
salutare colegi!
prin 2007 am avut parte de un accident destul de uratel, la care s-a dovedit ca eu am fost vinovat !
mai exact din anumite motive nu m-am mai uitat la drum si nu am observat ca intru intr-o intersectie in care eu nu aveam prioritate si am intrat in plin intr-o skoda fabia !
mi s-a suspendat dreptul de a conduce si toate cele !
asa ... asta a fost rezumatul !
skoda fabia a vrut sa fie reparata pe casco (ALLIANZ TIRIAC)
eu, RCA valabil la UNITA.
skoda a fost reparata pe casco
ALLIANZ TIRIAC ar fi trebuit sa recupereze suma de 10.553,05 lei de la RCA - ul meu, SC UNITA VIENNA INSURANCE GROUP SA, fapt care nu s-a realizat !
prin urmare ALLIANZ a chemat in judecat pe UNITA, iar mie mi s-a trimis acasa o citatie, cum ca trebuie sa ma prezint la proces in calitate de INTERVENIENT FORTAT !
stiu ca "Legea nr.136/1995 prevede obligativitatea introducerii in proces a persoanei vinovate de producerea accidentului, in calitate de intervenient fortat" dar nu stiu cu ce se mananca asta ... ce trebuie sa fac ?
imi trebuie avocat ?
un sfat va rog ?!
multumesc !
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Intervenient Fortat
Intervenient Fortat

sper sa-ti fie de ajutor ... mai cauta si tu cu google "intervenient fortat"
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@mark - am cautat prima data pe google, chiar am citit unul din exemplele data de tine !
m-am gadit ca imi poate explica cineva mai multe, mai detaliat ce si cum !
poate a mai fost cineva in situatia asta, poate cineva de aici este avocat, s-o pricepe cineva !
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa pui intrebarea pe avocatnet.ro pe forum, sunt acolo oameni competenti, avocati, notari etc, si eu am intrebat despre diverse (contract colectiv de munca, rca etc)
Skip ads

  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In urma cu 3 ani ,mai precis pe 15.03.2009 am produs un accident din vina mea(lovire din spate).Eu m-am prezentat la politie,am recunoscut,am primit amenda,am dat asigurarea obligatorie...ETC.Cel pe care l-am lovit si-a reparat masina pe CASCO.Dupa aproximativ 1 an am primit o citatie ca intervenient fortat in proces cu SC AMNIASIG in calitate de reclamant pt. Fond-pretentii.Precizez ca parata este SC EUROINS (societatea la care aveam eu RCA-ul).....M-am prezentat(prima data in viata mea intr-o sala de judecata)dar nu am auzit nr.meu de dosar(ori nu am fost atent).....a mai trecut un timp si am primit o comunicare unde la sfarsit spune asa.PENTRU ACESTE MOTIVE IN NUMELE LEGII HOTARASTE:Admite exceptia netimbrarii.Anuleaza cerereaformulata de raclamanta SC Omniasig cu sediul ............in contrariu cu parata SC Euroins si intervenienta (eu),ca netimbrata.Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.Pronuntata in sedinta publica,azi,18.03.2010. Pe data de 10.11.2011 am primit iar o citatie in calitate de intervenient.Tin sa precizez ca este exact acelasi dosar cu aceleasi hartii numai ca mai are una in plus.PE ACEEA HARTIE MA INDEAMNA SA SOLUTIONEZ PREZENTUL LITIGIU APELAND LA PROCEDURA DE MEDIERII.Precizez ca sunt citat pe data de 30.03 2012.Ce sfaturi imi dati?
A mai fost cineva in "pielea"mea?
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
omul reparandu-si masina pe casco, firma lui vrea sa-si recupereze banii de la firma unde ai avut tu rca sau de la tine, de asta te cheama ca parte in proces(intervenient).
tu trebuie sa nu te lasi intimidat si sa-si recupereze banii de la euroins, cred ca ar trebui sa mai ai rca de atunci pt a le da nr si seria.
oricum, nu cred ca in aceasta cauza te poate chema ca intervenient, sunt altfel de cauze unde se aplica acesta situatie, tu ai platit rca -ul, firma raspunde si punct, asta-i sigur intimidare.
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ms frumos de raspuns.RCA-ul meu a platit suma(aproximativ 4400 ron)dar factura de service era de 5200....practic din ce deduc eu din dosarul pe care il am,ei se pat pe TVa-ul facturii de service(800 ron)
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut , cine te-a citat pe 30.03.2012? si unde?
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
te-au citat pt ca asa e procedura, nu e obligatoriu sa te prezinti, nu vei pati nimic. se va mentiona in hotararea ce va fi data ca ai fost legal citat. si eu m-am judecat cu un asigurator si am fost nevoit sa il chem in judecata si pe vinovat chiar daca acesta mi-a dat rca-ul lui. omul m-a sunat speriat apoi a inteles situatia. nu a venit la proces.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Aaaa.... Din nou Euroins implicata. Astia impreuna cu Carpatica sunt singurii care platesc cat vor muschii lor, nu cat trebuie. Astia doi te trimit la service-uri de-alea unde incearca sa iti repare masina chiar si cu piese SH, doar sa iasa ei mai ieftin.
Eu unul, in cazuri ca al tau, chiar m-as bucura daca v-ar pune sa platiti omului diferenta de bani din buzunarul vostru, plus cheltuieli de judecata. Poate va invatati asa sa nu mai faceti RCA la nemernicii astia doi. Toti plang pe forumuri ca au avut probleme cu Euroins si Carpatica, dar cand expira RCA-ul fug repede la ei si fac o polita mai ieftina cu cateva zeci de lei decat la ceilalti.
Asa ca, va doresc tot "binele" din lume din partea lor si ganditi-va oameni buni ca numai nefacand asigurare la ei ii putem scoate de pe piata.
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Aaaa.... Din nou Euroins implicata. Astia impreuna cu Carpatica sunt singurii care platesc cat vor muschii lor, nu cat trebuie. Astia doi te trimit la service-uri de-alea unde incearca sa iti repare masina chiar si cu piese SH, doar sa iasa ei mai ieftin.
Eu unul, in cazuri ca al tau, chiar m-as bucura daca v-ar pune sa platiti omului diferenta de bani din buzunarul vostru, plus cheltuieli de judecata. Poate va invatati asa sa nu mai faceti RCA la nemernicii astia doi. Toti plang pe forumuri ca au avut probleme cu Euroins si Carpatica, dar cand expira RCA-ul fug repede la ei si fac o polita mai ieftina cu cateva zeci de lei decat la ceilalti.
Asa ca, va doresc tot "binele" din lume din partea lor si ganditi-va oameni buni ca numai nefacand asigurare la ei ii putem scoate de pe piata.

De vina sunt cei ce dau voie celor de la EUROINS sa faca asigurari RCA , nu un simplu cetatean platitor de Asigurare Obligatorie, asa ca pastreaza-ti blestemele pt tine . Eu sunt patit cu Generali , am masina de 1 luna in service si nu vor sa achite , asa ca nu numai euroins sunt rai platnici ..
Atata timp cat e legal sa faci asigurare la ei , de ce il judeci pe el (pe cel ce a deschis topicul) ?

LE : Ia legatura cu cei de la CSA (comisia de supraveghere a asigurarilor) cu siguranta or sa te ajute , daca ai ceva dubii.
Uite si un link http://www.avocatnet.ro/con...-de-vehicule.html
De la art 35 in jos ..presupun ca te ajuta
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Atata timp cat calculul RCA-ului nu se face corect de catre asiguratori, vor fi multi care se vor duce acolo unde e mai ieftin.
Skip ads

  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mateivn a scris:salut , cine te-a citat pe 30.03.2012? si unde?

Salut....Sunt citat ca intervenient.....si unde?...la tribunal:)
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Aaaa.... Din nou Euroins implicata. Astia impreuna cu Carpatica sunt singurii care platesc cat vor muschii lor, nu cat trebuie. Astia doi te trimit la service-uri de-alea unde incearca sa iti repare masina chiar si cu piese SH, doar sa iasa ei mai ieftin.
Eu unul, in cazuri ca al tau, chiar m-as bucura daca v-ar pune sa platiti omului diferenta de bani din buzunarul vostru, plus cheltuieli de judecata. Poate va invatati asa sa nu mai faceti RCA la nemernicii astia doi. Toti plang pe forumuri ca au avut probleme cu Euroins si Carpatica, dar cand expira RCA-ul fug repede la ei si fac o polita mai ieftina cu cateva zeci de lei decat la ceilalti.
Asa ca, va doresc tot "binele" din lume din partea lor si ganditi-va oameni buni ca numai nefacand asigurare la ei ii putem scoate de pe piata.

Aici......nu comentez
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cecenia a scris:
forbidden27 a scris:Aaaa.... Din nou Euroins implicata. Astia impreuna cu Carpatica sunt singurii care platesc cat vor muschii lor, nu cat trebuie. Astia doi te trimit la service-uri de-alea unde incearca sa iti repare masina chiar si cu piese SH, doar sa iasa ei mai ieftin.
Eu unul, in cazuri ca al tau, chiar m-as bucura daca v-ar pune sa platiti omului diferenta de bani din buzunarul vostru, plus cheltuieli de judecata. Poate va invatati asa sa nu mai faceti RCA la nemernicii astia doi. Toti plang pe forumuri ca au avut probleme cu Euroins si Carpatica, dar cand expira RCA-ul fug repede la ei si fac o polita mai ieftina cu cateva zeci de lei decat la ceilalti.
Asa ca, va doresc tot "binele" din lume din partea lor si ganditi-va oameni buni ca numai nefacand asigurare la ei ii putem scoate de pe piata.

De vina sunt cei ce dau voie celor de la EUROINS sa faca asigurari RCA , nu un simplu cetatean platitor de Asigurare Obligatorie, asa ca pastreaza-ti blestemele pt tine . Eu sunt patit cu Generali , am masina de 1 luna in service si nu vor sa achite , asa ca nu numai euroins sunt rai platnici ..
Atata timp cat e legal sa faci asigurare la ei , de ce il judeci pe el (pe cel ce a deschis topicul) ?

LE : Ia legatura cu cei de la CSA (comisia de supraveghere a asigurarilor) cu siguranta or sa te ajute , daca ai ceva dubii.
Uite si un link http://www.avocatnet.ro/con...-de-vehicule.html
De la art 35 in jos ..presupun ca te ajuta

Ms frumos pt Link
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Atata timp cat calculul RCA-ului nu se face corect de catre asiguratori, vor fi multi care se vor duce acolo unde e mai ieftin.

aici ai si tu dreptate
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
trecand peste tonul lui forbidden, nu foarte potrivit, tind sa ii dau dreptate. Am auzit destui oameni zicand "imi fac RCA la ... ca e mai ieftin, oricum, nu eu o folosesc"
Nu putem folosi ca scuza "pai daca ii lasa sa activeze pe piata...". Trebuie sa fim si noi constienti, si responsabili. Daca cei care au legal puterea de decizie sunt corupti or something, trebuie sa luam noi atitudine. Altfel nu vom schimba lucrurile in tara asta, si o sa ne plangem in continuare de mila.
Cristi, sper ca aceasta experienta (neplacuta) sa iti fie invatatura de mine si, pe viitor, sa nu te uiti la cei cativa lei (sau zeci de lei) diferenta, si sa iti faci asigurarea la o firma serioasa.
Cat despre chemarea ta ca intervenient, nu esti primul. Acum ~2 ani a mai fost un coleg, cu aceeasi problema:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=50881
zilele urmatoare voi uni cele doua topice, in ideea de a avea discutiile pe subiectul acesta puse intr-un singur topic.
  • Dilimandrache

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut , in aceeasi situatie sunt si eu in 12.03.2012 trebuie sa ma prezint si eu la judecatoria Bucuresti sector 2 . Acum 2 ani am fost devina de producerea unui accident . Partea nasoala e ca din cate scrie in dosarul primit acasa , suma cu tot cu intarzieri sa ridicat la vreo 750 mil. La vremea respectiva aveam asigurarea la Carpatica , m-am invatat minte!
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
750.000.000 Shocked I-ai trecut cu TIR-ul prin sufragerie?
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dilimandrache a scris:Salut , in aceeasi situatie sunt si eu in 12.03.2012 trebuie sa ma prezint si eu la judecatoria Bucuresti sector 2 . Acum 2 ani am fost devina de producerea unui accident . Partea nasoala e ca din cate scrie in dosarul primit acasa , suma cu tot cu intarzieri sa ridicat la vreo 750 mil. La vremea respectiva aveam asigurarea la Carpatica , m-am invatat minte!

Wow 750 de mil Shocked .Deocamdata nu stiu ce sa fac.Osa incerc sa fac o intampinare dar mai intai tre sa aflu si cum se face....ca bani pe avocat nu prea as vrea sa dau si nici nu prea am pt asa ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR