Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • curt_marius

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
In blocul de lumini nu se mai aprinde lumina cand aprind pozitiile. Partea de jos cu reglajele am rezolvato cumva (am schimbat becul), dar partea de sus unde este comutatorul rotativ nu se aprind semnele de "0" "pozitzie" si "faza scurta". Acel beculet mic este led sau bec de 12 V. Ma poate sfatiu cineva ce pot face sa aprind si zona cu pricina ?
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acel bec mic sunt de fapt doua leduri !
desfaci blocul de lumini inlocuiesti ledurile cu altele si ai rezolvat problema , e simplu , acelas lucru a trebuit sa-l fac si eu , nu e mare greutate !
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Viorelxxx la blocul de lumini la vectra b e un bec cu soclu de 1,2v. Eu am scos blocul de lumini si doar acel bec l am gasit. Îmi spui si mie unde e al doilea led ?
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Blocul de lumini are un led in partea de sus care se aprinde la punerea contactului si un bec central care se aprinde odata cu pozitia... Pentru a schimba ledul trebuie desfacut blocul lumini. Uitati aici un video cum se desface blocul de lumini, se vede ledul in partea de sus pe placa intr-un cadru de plastic alb: http://www.opelarges.com/t7...or-bloc-de-lumini sau aici: http://www.youtube.com/watc...e=player_embedded
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cam asa arata !
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, nu vreau sa comentez aiurea sau sa induc in eroare pe cineva dar blocul de lumini de la vectra b este la fel cu cel care apare in linkul postat de colegul alin-smith, si la mine e la fel pe vectra mea din 97. Ceea ce apare in pozele de mai sus ori e ceva modificat deja ori nu este de vectra b.In mod normal in blocul de lumini se gaseste un bec de 12 v intr-un soclu si un led galben de 3 v care lumineaza punctul mort( zero) , punctul cu pozitiile si puntul cu faza scurta.Ledul este prins pe placa din blocul de lumini care are si o rezistenta pe ea pt ca ledul sa poata functiona pe 12 v.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
probabil ca pe vectra b mai veche adik 97 este altceva decat pe vectra b2 mai noua adik 2001 si ca sa nu induci in eroare casca mai bine ochii si ai sa vezi ( daca nu am sa fac o poza mai de aproape ) ca becul de 12 v este si el pus intrun soclu iar ledul la vectra b 2 este in numar de 2 bucati de 3v si au si ele o siguranta in partea dreapta a pozei tot asa pentru ca ledurile sa functioneze la 12 v

alte nelemuriri !?!?
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am ,,cascat'' ochii cum ai spus tu inca de prima data, eu doar am spus cum e la mine si care-i treaba in blocul meu de lumini.
Cand o persoana afirma ceva poate ai dubii dar cand si o a-2-a persoana spunel acelasi lucru (Alin- Smith) inseamna ca este ceva adevar la mijloc. Dar se pare ca unii (viorelxxx) nu suporta ideea ca si altii sa-si dea cu parerea si devin cam iritati. Sper ca ti-ai gasit raspunsul la problema Curt_Marius si poate ne spui si ce vectra ai.
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:cam asa arata !


Asta s-a pus pe B2. Cel de pe B1 se gaseste in postul lui Alin-Smith.
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Foarte posibil sa fie si acest model. Eu am tot b2 din 2001 si blocul lumini este ca cel din prezentarea pusa de mine. Asta este, cei care au de schimbat leduri vad la momentul demontarii blocului ce au de facut.
  • curt_marius

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am un vectra b din98 x16 xel si are un singur led cu un soclu alb. Ledul are un diametru de 2,5 mm si lumineaza toate cele trei pozitii ale comutatorului. Am rezolvat problema lipind 2 fire de la becul de 12v de care am legat o banda de leduri de 12v pe care am lipito de carcasa. Acum lumineaza tot blocul super.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
d_san3112 a scris:Am ,,cascat'' ochii cum ai spus tu inca de prima data, eu doar am spus cum e la mine si care-i treaba in blocul meu de lumini.
Cand o persoana afirma ceva poate ai dubii dar cand si o a-2-a persoana spunel acelasi lucru (Alin- Smith) inseamna ca este ceva adevar la mijloc. Dar se pare ca unii (viorelxxx) nu suporta ideea ca si altii sa-si dea cu parerea si devin cam iritati. Sper ca ti-ai gasit raspunsul la problema Curt_Marius si poate ne spui si ce vectra ai.


deci ca sa lamurim :

1. Curt_Marius are o problema cu iluminatul la blocul de lumini la vectra b -----nu b1 si nu b2 -----
2. primeste raspuns de la mine cu posibila pozitie si poza la ledurile care ar fi arse .
3. intervine cineva si spune citez:Ceea ce apare in pozele de mai sus ori e ceva modificat deja ori nu este de vectra b
4.posibil eu nu stiu ce masina am ori cel ce i-si da cu parerea ( adica tu ) e cel ce a fabricat masina si stie el exact ce bloc de lumini a pus la vectra mea
5. la cine e problema , la mine ca am vrut sa-l ajut pe Curt_Mariue cu sfaturi si poze , sau la tine ca i-ti dai cu presupusul ca ar fi de vectra , ca nu ar fi , ca ar fi modificat , ca nu ar fi !
6.daca nu ai ceva concret de aratat sau de spus si vii cu presupuneri sigur ai sa induci in eroare !
7. eu ca sa ajut un coleg am desfacut blocul de pe masina si l-am desfacut si in bucati ca sa pot face o poza , desi puteam sa-mi vad de treaba mea . TU CE AI FACUT ?

STIMA TUTUROR
Skip ads

  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu fac multe , in primul rand nu ma iau in gura cu toata lumea ci las pe altii sa fie mai destepti ( adica tu javascript:emoticon('Idea')) , am zis o parere care in cele din urma s-a dovedit a fi valabilajavascript:emoticon('Laughing') adica blocul de lumini al colegului Curt_Marius este cel descris de Alin si si tot odata este la fel cu cel din masina mea si are 2 surse de iluminat: un bec in soclu de 12 v si un led in partea de sus de 3v. Eu am desfacut blocul nu ca sa ajut un coleg in special ci pt a-l modifica deci cred ca vorbesc in cunostinta de cauza.javascript:emoticon('Smile')
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bai ia mai scuteste-ma cu explicatiile tale de gradinita fara pic de logica ca nu dau 2 bani pe timpul pierdut pentru a posta sa te fac sa intelegi ca ca te-ai bagat in seama ca chilotii in cur si nu fata de problema initiatorului topicului ci de faptul ca cineva s-a gasit sa ofere un punct de reper pentru a-si rezolva problema !

scuze fata de moderatori ptr limbaj !
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat - cu refacerea lipiturilor unde este led-ul prins in cablaj si s-a remediat.

Oricum lumina e cam chioara astfel ca atunci cand voi avea posibilitatea voi trece la schimbarea becului si a led-ului original cu unele smd de culoare alb rece.
  • florinmiga

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut !sunt nou pe aici si am o singura intrebare.
posed un astra clasic din 2007 1.4 twinport si am o problema minora la blocul de lumini si anume becul din interior cel in soclu de plastic nu lumineaza si l am schimbat cu unul de 12v si tot nu merge,in schimb ledul acela galbui functioneaza,si blocul de lumini functioneaza perfect !
Ma gandesc ca poate o avea vreo siguranta separata sau valoarea becului o fi alta?
mentionez k becul nou nu e ars si este testat cu aparatul de masura si are contact perfect pe placa si in soclu.
multumesc!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atunci sunt sanse sa fie probleme la contactele dintre blocul de luminici si soclul din spate in care intra...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR