Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Oricum daca ai nevoie de ceva informatii poti sa-mi scrii pe privat nicuviasu@gmail.com
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@nicuviasu
1. bine ai venit in club si o sedere placuta.
2. nu este nevoie de 2 sau mai multe posturi succesive pentru un singur raspuns.
3. ar fi bine daca ai putea trece masina in semnatura, pt noi ca stim si noi despre ce vorbesti tu, pt tine ... daca ai vr'o data o problema (desi asta nu ar fi de dorit) vom sti cum sa te ajutam.
4. omu a spus ca nu a modificat inca nimic prin bord.
5. si noi stim ce vorbim.
  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
OK,
legat de semnatura sincer sa fiu nu stiu cum sa o activez. Avand in vedere ca sunt nou in club poate ma puteti ajuta (eu m-am uitat pe la profil dar nu am reusit). Iar legat de siguranta aceea nu am vrut sa ma dau mare ci doar sa-l ajut pe om. Eu lucrez la o firma (Delphi) unde producem instalatiile electrice ,inclusiv pt opel si la treburile astea chiar stiu si eu cate ceva. Si mai ales ca numai eu stiu cate masini iau foc din cauze asta.
Oricum bine v-am gasit si sper ca daca avem probleme ne putem ajuta unii pe altii. Very Happy
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@nicuviasu
foloseste cu incredere butonul ala pe care scrie "Gaseste"... e pus mare in fruncea forumului.

uite cate lucruri interesante gaseti pe forum:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7358
Skip ads

  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mi-am cam prins urechile printre schemele alea electrice, mai ales ca germana nu e limba mea preferata. Deci botosu, da-mi un hint; care din alea e schema electrica pt bord si care crezi ca ar fi problema la mine?
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
http://www.skandia-sauna.de...a/Astra_F_10p.zip
de aici am luat eu o schema suficient de bine scanata si este si in englez si in germana.

acum depsre bord:
pe schema in dreptul clemei 543 este P7 - turometrul (1/min)
asta mic pe care il cam soliciti tu, are 3 fire
- unu se duce la X21.8 cel pe care il cautai tu ca sa il conectezi la turometrul digital.
- unu se duce la X21.4 care este de fapt si de drept MASA
- unu se duce la X21.9 care trece prin F7 la PLUS

Din cate povestesti tu, atunci cand fortezi motorul, turometrul cred ca iti face un mare scurt intre MASA si PLUS iar F7 isi face datoria.

Intrebare:
Nu este turometrul original al masinii sau ai modificat motorul si asa turatia maxima a motorului este mai mare decat turatia pe care o poate arata turometrul?
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
M-am mai gandit la ceva:
nu stiu exact cum functioneaza turometrul analogic.. (poate ne-ar putea ajuta cei de la Delphi aici)... dar in principiu acul ala este actionat tot de o bobina in care se injecteaza un curent direct proportional cu numarul de impulsuri primit prin firul verde.

Cand tu il pui sa afiseze 7500 de ture in loc de 7000 de ture, turometrul asta incearca sa traga un curent mai mare decat curentul lui nominal... ceea ce ar explica arderea sigurantei.

DAR cat de mult poate sa varieze curentul ala Shocked , tare curios sunt.
sigur nu vrei sa pui un ampermetru in circuitul ala... poate descoperim vr'o america. Smile
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
motorul merge acum cu alt soft de management care printre altele anuleaza limitarea de turatie. Asta a fost primul meu gand cand s-a ars prima siguranta, ca trage mai mult curent decat poate sa "duca" siguranta respectiva si de aia am pus una de valoare mai mare.
Din pacate acum nu pot sa pun un ampermetru pe siguranta respectiva deoarece masina e in revizie si am inceput deja sa o demontez.
Are nevoie de amortizoare si sa o sudez pe alocuri. Sper ca in weekend sa pot sa ma uit exact cum e legat turometru si sa vad daca nu cumva e vreu fir ciupit si face scurt.
Skip ads

  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dupa structura, frane, instalatia de alimentare cu benzina, racire, a venit randul instalatiei electrice sa fie revizuita.
Acum, aveti idee unde este localizata pe masina mufa X21, X9 sau X5 ?
Din cate inteleg din scheme, semnalul este luat direct de la alternator pe un fir alb (W).

Multumesc.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu deschid alt topic ...

ASTRA F, cu bord fara turometru ... am gasit bord cu turometru la second hand ...

Din cate am inteles de la voi pana acum, acesta se poate monta fara nici cea mai mica dificultate, ptr ca mufa practic exista doar ca nu este cuplata. Am inteles eu bine, sau am inteles prostii ?

Cu respect,
Mircea !
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:
ASTRA F, cu bord fara turometru ... am gasit bord cu turometru la second hand ...

.... acesta se poate monta fara nici cea mai mica dificultate, ptr ca mufa practic exista doar ca nu este cuplata....
Mircea !


Din ce am citit tot pe forum, nu ar trebui facuta nicio improvizatie, pur si simplu cuplezi mufa si ...gata Wink. Ideal ar fi sa coincida si litrajul la rezervor.
De unde si la ce pret l-ai achizitionat?
Sunt interesat Wink.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Inainte sa dai bani pe aparatele de bord, verifica daca ai firul asta tras:
botosu a scris:...
pinul 8 mufa X21, pinul 2 mufa X9, pinul 12 mufa X5
este un fir verde.
....


Daca nu il ai tras si vrei turometru si te pricepi la tras fire, se poate trage de la ecu (parca Rolling Eyes )
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc botosu, sincer sunt paralel in domeniu, dar poate gasesc pe cineva care sa ma ajute.

Cu respect,
Mircea !
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa cauti firul si sa te convingi ca exista:
cauta cu atentie prin forum, s-a tot scris cum se desface bordul,
nu e complicat, trebuie sa ai rabdare...

Ca sa tragi firul:
daca nu te pricepi, mai bine lasi pe cineva care stie sigur ce face,
eu unu nu as avea incredere in orice electrician de la service sa imi umble pe la ECU,
(eu am umblat singur Mr. Green )
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cu ajutorul lui botosu, caruia ii multumesc pe aceasta cale, am reusit sa montez al doilea turometru.
Am scos ceasurile de bord si am legat inca un fir pentru celalalt turometru.
  • Shorty

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare domnilor.
Am si eu un astra f fara turometru si dupa ce am citit posturile am dat o fuga pana in garaj si am desfacut bordu.Surpriza a fost placuta cand am gasit acel fir verde(pinul 8 ) despre care se vorbeste.Am pus mana pe un aparat de masura si in urma masuratorilor alta surpriza....Am masurat o tensiune de vreo 4.4 V care spre uimirea mea scade proportional cu cresterea turatiei(in mintea mea cred ca ar trebui sa creasca).
Astept si eu o lamurire.
Va multumesc!
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cu voltmetrul degeaba mãsori acolo, turatia e "tradusã" printr-un tren de impulsuri, care sunt mai rare la turatie micã ºi mai "dese" la turaþie mare. Voltmetrul tãu face o mediere a tensiunilor ºi de aceea o vezi ca o tensiune care variazã lent (de fapt asta e ºi ideea, la fel face ºi bobina care acþioneazã acul turometrului). Cred cã ai gãsit firul corect!
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Shorty - leaga cu incredere un bord cu turometru ptr ca va merge in proportie de 99% ! Pana acum nu am auzit sa fi avut cineva probleme. In rest explicatiile date mai sus cred ca ti-au lamurit intrebarile.
  • Shorty

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:Shorty - leaga cu incredere un bord cu turometru ptr ca va merge in proportie de 99% ! Pana acum nu am auzit sa fi avut cineva probleme. In rest explicatiile date mai sus cred ca ti-au lamurit intrebarile.


Multumesc frumos ca a existat acest thread si celor care dau sfaturi utile.Azi am dat fuga la un parc de dezmembrari mi-am luat bord cu turometru si l-am montat,MERGE f bine.Ba mai mult acum am si un beculet in bord fix sub indicatorul de benzina care imi arata cand e scazut nivelul din rezervor(pana acum aveam numai probleme ca imi ramanea blocat acul la benzina si restul se stie....).
Numai bine in continuare si ne mai auzim si la alte discutii.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Shorty a scris:Multumesc frumos ca a existat acest thread si celor care dau sfaturi utile.Azi am dat fuga la un parc de dezmembrari mi-am luat bord cu turometru si l-am montat,MERGE f bine.


Ma bucur ca este totul ok ... n'joy ! Wink

@dyS a scris:De unde si la ce pret l-ai achizitionat?


@dyS - imi pare rau ca raspund atat de tarziu ... de cumparat l-am cumparat de la un shrot de langa Orastie (Hunedoara) si am dat pe el 100 lei deoarece il stiu pe patronul de acolo. In rest am inteles ca cer in jur de 150 lei pe la alte shroturi.

Bafta !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR