Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma care este metoda cea mai eficienta de a verifica aceste bielete? Am si eu ceva bocanituri pe fata si primul gand a fost la bieletele antiruliu.
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
demontat unul din capete si miscat cu mana
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu, bagi mana intre roata si aripa si incerci sa misti capatul bieletei. Cand masina sta pe sol, cu rotile nevirate,bara antiruliu este relaxata si poti simti jocul in capete. ...Daca ai o rampa sau un șaft e si mai bine. In rest..cu cric sau cu ambele roti suspedate, bara stabilizatoare va fi tensionata si va presa/intinde bieletele, facand imposibila sesizarea jocurilor.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
care bielete sunt bune? am vazut ca sunt unele de plastic si altele din fier(metal) . eu am schimbat recent o bieleta pe dreapta , si dupa 2-3 luni iar face zgomot. cred ca trebuie schimbata iar.
Skip ads

  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Misc stanga dreapta? Cred ca am incercat sa le misc si pareau a se misca lejer. O sa mai incerc zilele astea sa vad ce si cum, sa-mi fac ceva timp.

LeonteMihai alea metalice mi se pare ca sunt pentru masinile care au sistemul IDS+, cele de plastic (comune cu Astra G, daca nu ma insel) fiind pentru restul.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am gasit metalice cu specificatie pentru masini FARA IDS.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:care bielete sunt bune? am vazut ca sunt unele de plastic si altele din fier(metal) . eu am schimbat recent o bieleta pe dreapta , si dupa 2-3 luni iar face zgomot. cred ca trebuie schimbata iar.

Eu am de vreo 40k km Meyle HD (deavy duty) metalice si inca nu au probleme, iar drumurile din zona sunt destul de proaste.
PS: nu conteaza daca ai IDS sau nu, gasesti metalice pentru ambele modele.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Unde ai gasit? Cele metalice au forma mai ciudata, adaptata tocmai pentru acel sistem. Cele din plastic au bratul drept. Aia metalica tot asa este?
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
da. e dreapta. pe autokarma.ro ( nu fac reclama) . si sunt cu 3-4 lei mai scumpe decat cele de plastic
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La Autokarma. Vezi ca sunt doua modele, simple si HD (drumuri grele), ambele metalice cu bratul drept. 72 lei bucata.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic despre ele (am vazut si eu pe site). Si eu am pachet de drumuri grele, si sunt din plastic bieletele antirului. La urma urmei, chiar daca se rup nu se intampla vreo nenorocire, asa ca alea originale (pret vreo 60 de lei) cred ca sunt recomandarea cea mai buna.

Edit: m-am uitat pe alt site si pentru Astra H apar cele de plastic, iar pentru astra G apare una metalica. Sunt in ceatza si mai mult Very Happy.


Ultima modificare facuta de CristiNistor la Joi 11 Oct, 2012 2:44 pm
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
de rupt cred ca se rup greu. problema la ele e ca devin zgomotoase.pivotii aia din capat fac zgomot.cele originale de pe masina sunt tot din plastic
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu am pus acum doua luni Lemforder.Nu mai stiu cat am dat pe ele oricum pana in 100 lei /buc.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu cand va trebui sa le schimb tot din alea imi iau, au fost foarte rezistente.
CristiNistor a scris:
Edit: m-am uitat pe alt site si pentru Astra H apar cele de plastic, iar pentru astra G apare una metalica. Sunt in ceatza si mai mult Very Happy.

Depinde de producator, unii le fac de plastic altii metalice. La Astra G si la H sunt aceleasi bielete.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Bun, avem si de plastic si de metal (fara sstem IDS+). Cu ce ajuta mai mult alea heavy duty? Ca si pentru unele si pentru celelalte importante sunt capetele unde sunt articulatiile?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Din momet ce un producator ofera doua tipuri , normale si heavy duty ambele fiind metalice, difetenta ar trebui sa fie in capete (rotule).
Vezi aici o comparatie:

  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi.
Vin si Eu cu cateva intrebari.
Dece se strica la voi toate piesele astea , bieleta, pivoti , ...etc ?
Tata a avut un kia carens din 2005 luata de noua pana vara asta si nu a schimbat nimic la ea in 150k km in afara de discuri de frana si consumabile. Si totusi , coreeni (cred ca am scris bine) sunt buni la facut orez nu la facut masini Smile
Deci? care-i explicatia la atatea piese schimbate la masinile voastre?
un alt exemplu: fratele meu , are un astra g z17dtl din 2004 , a luat-o in 2006 si nu a schimbat nimic pe ea decat distributia ,injectoarele (pfff astea se duc repede) si consumabile.Si nu bate nimic.
O rugaminte , SA NU MA INJURATI Smile
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai, de ...placere, din aia schimba omul bielete sau pivoti. Ca fapt divers, am avut si eu un Astra H, Z17DTL, fabricatie 2004 si pana in 2012 prezent, nu s-a schimbat la ea decat distributia, capetele de bara si bieletele antirului, inca ceva dar nu-mi mai aduc bine aminte...oricum ceva care se duce repede si nu costa mult si daca am inteles bine de la actual proprietar ceva furtun de la traseul de racire. Fratele tau de ce-a schimbat injectoarele?
O rugaminte...NU MA INJURA...Smile
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Mai era povestea aia cu o domnita care isi luase un mertz nou si la 100k a ramas cu masina in drum ,a tractat o pana in reprezentanta si acolo cand au intrebat o mecanicii "doamna ati schimbat ceva la ea pana acum?" ea a raspuns : "Pai da ce eu imi iau masina noua ca sa schimb piese la ea?".Asa si voi acum.Le schimbi ca masina sa te tina mai mult timp decat e prevazut,pt a mentine nivelul de confort,etc.Din cate stiu durata de viata a unei masini e de 10 ani.Si cum ar fi sa mergi cu o masina care iti bate si ti troncane din toate incheieturile?Iti raspun tot eu ca am avut : GROAZNIC!

@Nu ma injurati nici pe mine Rolling Eyes
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mie nu-mi bate/troncane nimic . Nici lui tata sau fratelui meu. Nici Unchiului meu.
Deci.. Nu prea inteleg cum de la "voi" se strica/uzeaza.
Probabil ii dati talpa la masinuta Smile
Aveam un vecin care spune : Merge cazanelul? merge! , noh atunci COX! si o calca' de-i sarea capacele Smile))
pe gropi , pe pietroaie (chiar daca masina nu e offroad) ... POATE! din aceleasi motive vi se strica piesele .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR