Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu neaparat din cauza COX-ului Smile. In general, in orase, drumurile nu sunt asa line ca cele de afara. Cel putin in Bucuresti, multe canale, care nu sunt la nivelul suprafetei soselii, gropite, plombe puse prost, sine de tramvai` etc. Oricat de mult ai incerca sa le feresti nu prea ai cum.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit!
Trebuie sa schimb bieleta antiruliu stanga pe masina Astra H 1.7 CDTI an fabricatie 2005. Din cate am citit ar fi bine sa le schimb pe ambele stanga/dreapta. Ce marca recomandati? Eu am citit ca LEMFORDER si TRW sunt cele mai de calitate. Si mai exista doua versiuni: unele pentru masini cu sistem IDS si altele fara. Cele simple sunt din plastic ceea ce mi se pare ciudat. De care sa cumpar?
Multumesc anticipat.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Defectul uneia provoaca automat defectarea celelilelte...Totul e o chestiune de timp..schimbi pe una..programare..timp pierdut..si peste catva timp o sa bata si cealalata...si o sa o strice pe cea noua...si pt a doua..iarasi timp pierdut cu programarea, schimbarea programului personal ca sa ajungi la mecanic...Deci..cumperi ambele bielete de la inceput si rezolvi o data problema...pana la prima groapa mai serioasa. Referitor la material..PVC sau metal..nu prea are importanta; ele se defecteaza in articulatii...care sunt aproximativ identice. La cele de metal se uzeaza teflonul..sau ce material e in interiorul articulatiei, la cele de plastic..se uzeaza concomitent alveola de plastic si teflonul...
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc @livcro
Care sunt producatorii consacrati ai acestor piese? Am auzit ca LEMFORDER si TRW sunt de cea mai buna calitate. Nu sunt sigur daca imi trebuie pentru sistem IDS sau normal.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si Ruville sunt foarte bune. Eu am Ruville de 70 000km si inca sunt OK. In primii 70000km am schimbat doua seturi de bielete originale.
Daca ai IDS, iti trebuie neaparat versiunea pentru IDS, pentru ca celelalte nu se potrivesc.
Daca nu ai IDS merg ambele tipuri.

Daca ti le schimbi singur, schimb-o pe aia cu probleme. Nu e regula sa se strice ambele la scurt timp. Eu am schimbat doar una la Corsa si cealalta inca e OK dupa cativa ani.
Daca mergi la mecanic, schimba-le pe amble sa scapi de o grija, ca sunt oricum ieftine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR