Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
A facut cineva asa ceva?...am citit cateva subiecte deschise pe diverse forumuri, dar nimic concret...ma intereseaza sa-mi cromez cateva elemente de bord, si nu numai...stiu sa sunt si spray-uri cu crom...le-a incercat cineva?
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu m-as baga la spray-uri.
... din cate stiu eu se face in baie de galvanizare.

Daca te intereseaza concret il pot pune pe tata sa ne explice in detaliu cum se face (ce substante, cat timp, ce curent) si daca putem sa incropim ceva acasa pe genunchi....
  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
edi, stiu ca este un subiect expus de ceva vreme, dar daca acum m-am inscris...
eu stiu pe cineva care si-a dat jentile aliaj cu un spray cromat si desi aratau super bine, pelicula de vopsea (sau ce era aia) se lua cu degetul chiar si a doua zi. el spunea ca in mod normal se mai da cu un lac peste cromul respectiv, dar eu recomand sa intrebi o persoana avizata.
concluzia ar fi sa nu dai bani aiurea (si cunoscandu-te stiu ca n-o sa faci asta)
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sprayurile asa zis cromate sunt bullshit, unde dai iese un gri aproape mat care intr-adevar e ia cu mana si se zgarie extrem de usor, pe mine m-a pus naiba sa incerc sa-mi vopsesc cursiera in tinerete Smile si am facut-o varza. Cel mai bine e prin electroliza in baie de oxid de crom, dupa ce in prealabil acoperi piesele cu un strat subtire de grafit si la un curent de voltaj mic si amperaj mare se rezolva... (asta asa din minte, sigur exista info mai multe pe net...)
Skip ads

  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
evitati "sprayurile cu crom"; sunt niste porcarii care doar arata bine.Cum ai pus mana ramane urma si daca stergi se ia cu totul. Daca dai cu lac peste: SURPRIZA ! se matuieste, nu mai luceste deloc..arata ca o vopsea gri mat..Nu acelasi lucru se poate spune despre cele auto gri metal...puteti folosi unul din acesta, dupa care aplicati un strat de lac...arata mai bine si rezista in timp..pentru efect alegeti unul in care metalul este de granulatie mare..
deci nu dati banii pe sprayurile cu crom...! nu se pot folosi decat in locuri unde nu se atinge.. eu am luat o plasa acum ceva vreme..
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am dat jantele cu spray d'ala... la 10ron
dupa vreo 3 luni aratau asa:
http://img156.imageshack.us...image=rimszb8.jpg

Sunt aproape multumit de ele (desi cred ca in poza arata mai bine ca in realitate)... oricum daca inainte vedeam la altu asa ceva ziceam ca-i de neam prost (auzi acolo... sa dai cu spray jante de aluminiu... da daca nu am unde sa le sablez Sad). Puteti rade si voi de mine Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR