Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Astra H 1.7CDTI 2005 si acum cateva zile am fost la vulcanizare am schimbat cauciucurile de pe spate pe fata. Dupa ce am schimbat cauciucurile la cateva zile am observat un huruit in caroserie ca si cand s-ar freca ceva metal pe metal si ar rezona in caroserie, si asta doar cand franez si cand plec dupa loc, in rest nicio problema. Deci nu se aude niciun sunet, nu trepideaza nimic, doar in caroseria masinii se simte ceva ca si cand s-ar freca fier pe fier. Iar sunetul din ce imi dau eu seama vine de la rotile din fata. Ce poate fi?

Multumesc.
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
madalin8 a scris:Salut,

Am un Opel Astra H 1.7CDTI 2005 si acum cateva zile am fost la vulcanizare am schimbat cauciucurile de pe spate pe fata. Dupa ce am schimbat cauciucurile la cateva zile am observat un huruit in caroserie ca si cand s-ar freca ceva metal pe metal si ar rezona in caroserie, si asta doar cand franez si cand plec dupa loc, in rest nicio problema. Deci nu se aude niciun sunet, nu trepideaza nimic, doar in caroseria masinii se simte ceva ca si cand s-ar freca fier pe fier. Iar sunetul din ce imi dau eu seama vine de la rotile din fata. Ce poate fi?

Multumesc.


Nu cred ca are lagatura cu schimbatul anvelopelor. Verifica placutele si discurile de frana. Daca pe spate ai tamburi e mizerie adunata si fac zgomot mai ales acum de cand e frig.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Placutele,glisierele etrieri.Sau daca ai pus alte jante chiar posibil sa atinga etrierii.
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca o sa-mi schimb placutele de frana, iar daca se aude tot asa ma duc la service, ca de verificat nu ma pricep eu Smile Mersi pentru raspunsuri.
Skip ads

  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
madalin8 a scris:Cred ca o sa-mi schimb placutele de frana, iar daca se aude tot asa ma duc la service, ca de verificat nu ma pricep eu Smile Mersi pentru raspunsuri.


Asa se aude si la mine daca e doar cand pleci de pe loc colegii de pe forum spun ca nu e nimic grav. Un prieten tot cu o astra h a dat cu un spray de curatat discurile de frana si a rezolvat problema. Zgomotul vine de la umiditate si schimbari de temperatura.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
verificati placutele de frana acolo exusta un limitator pt. minim uzura si cand atinge discul face acel zgomont
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
tenk a scris:
madalin8 a scris:Cred ca o sa-mi schimb placutele de frana, iar daca se aude tot asa ma duc la service, ca de verificat nu ma pricep eu Smile Mersi pentru raspunsuri.


Asa se aude si la mine daca e doar cand pleci de pe loc colegii de pe forum spun ca nu e nimic grav. Un prieten tot cu o astra h a dat cu un spray de curatat discurile de frana si a rezolvat problema. Zgomotul vine de la umiditate si schimbari de temperatura.


Da, am vazut si eu spray pentru disc si placute in dedeman dar nu am stiut daca e bun de ceva Smile o sa cumpar sa il incerc, pentru ca nu ma pricep sa verific placutele Smile
  • maricws

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
problema cu zgomotul o am si eu la un astra g ,la mine se aude pe spate un zgomot ca si cum ar freca metala pe metal , si face ca un clopotel , la sevice zic mecanici ca nu am nimic dar cand pun frana nu se mai aude dupa ca merg cam 1 km apare zgomotul din nou.
ce poate fi ?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am problema asta la astra g si mecanicii zic ca nu e nimic, au dat si cu "crema" si un timp nu a mai facut, placutzele si discurile sunt noi, deci nu e uzura.Am vazut ca exista un spray de dat pe anumte parti ale tamburilor - nu stiu daca e cazul la tine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR