Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat pe forum f mult pe tema asta. Sunt si foto cu precablajul. Search.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Aha... si tu te iei dupa un electrician, nu dupa ce ai vazut tu... Pai atunci de curiozitate sa te uiti sa-mi spui daca ai mufele aferente proiectoarelor su bara de protectie... daca as fi electrician as spune si eu asta, dar " stii... iti mai trebuie mufe, releu, bloc de lumini, si proiectoare, in rest ai tot"... (deci ai 2-3 amarate de fire...)

Daca vreti proiectoare fara cheltuieli prea mari, puneti-va alt model, cu fire si buton separat, ca nu stiu cat de mult bani scutiti cu un asemenea precablaj
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Le-am vazut si eu omule, nu mai dispera asa, sunt legate cu coliere de alea de plastic sa nu atarne pe sub masina. La tine instalatie electrica securizata ti se pare 2-3 fire. Vad ca ai luat-o pe aratura. Da cautare pe forum si ai sa vezi si foto. Si de unde stii tu cati bani sunt eu dispus sa bag in masina? Nu am pus proiectoare pt ca nu imi trebuie nu pentru ca nu as avea bani.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Si de unde stii tu cati bani sunt eu dispus sa bag in masina? Nu am pus proiectoare pt ca nu imi trebuie nu pentru ca nu as avea bani.


Meshtere, ti-a dat tie cineva vreo idee cum sa faci... daca vezi acolo cuvantu' "vreti" fii sigur ca nu vorbeam cu tine cu "dumneavoastra"... ma refeream la ceilalti... daca cineva intreaba "e precablaj pe masina?" sau "se poate pune doar buton de proiectoare in blocu' de lumini?" tu ce intelegi? in rest NO COMMNENT

Va d ca esti bun numai de jigniri si de contrazis, foarte rar te-am vazut sa dai tu primu' un raspuns...

As mai avea multe de spus dar ma abtin ca nu e aici un loc pentru astfel de lucruri

Si pentru ca tot iti place sa ai dreptate, arata-mi si mie pozele alea pe forum, ca eu n-am gasit (adevaru' ca nici nu m-am chinuit prea tare)
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si ma scuzati,mai am o intrebare,o masina care vine din fabrica fara proiectoare,are sau nu are instalatia electrica aferenta acesteia,pt o prealabila montare?

Asta era intrebarea omului la care tu ai raspuns cu certitudine ca nu exista acea intalatie electrica. Spre deosebire de tine eu nu dau raspunsuri daca nu stiu 100%. Tu ai ami dat pe forum si la altii raspunsuri eronate, si ti-ai dat cu parerea fara sa stii despre ce e vorba dar cu un ton de certitudine.
Si ca sa stii tu pt cultura ta generala se poate pune si butonul in blocul de lumini pt proiectoare de ceata, trebuie numai sa te pricepi.
https://www.clubopel.com/vie...light=proiectoare
si cu asta am terminat ca nu imi place sa fac polemici cu cei care nu stiu despre ce vorbesc dar vorbesc.
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
adicojocaru a scris:Apropo, unde sunt la Astra G sigurantele in afara celor de sub capota?


In torpedoul mic din stanga volanului[/quote]

Unde anume, am deschis torpeodul mic si nu am vazut unde ar putea fi, poti fi mai explicit?
Multumesc
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
DEsfa cele doua suruburi de plastic care tin torpedoul de sub volan si ai sa gasesti tabloul de sigurante.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
adicojocaru a scris:
adicojocaru a scris:Apropo, unde sunt la Astra G sigurantele in afara celor de sub capota?


In torpedoul mic din stanga volanului


Unde anume, am deschis torpeodul mic si nu am vazut unde ar putea fi, poti fi mai explicit?
Multumesc[/quote]

Se desface torpedoul (are suruburi in lateral) si se scoate afara... in spatele lui vei vedea ceea ce cauti
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:
Asta era intrebarea omului la care tu ai raspuns cu certitudine ca nu exista acea intalatie electrica. Spre deosebire de tine eu nu dau raspunsuri daca nu stiu 100%.

Daca la tine precablaj inseamna instalatie, atunci ai dreptate...

popescu iulian a scris:DEsfa cele doua suruburi de plastic care tin torpedoul de sub volan si ai sa gasesti tabloul de sigurante.


Parca sunt 4 suruburi, nu? Smile apropos de raspunsuri daca stii 100%
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am remarcat ca este o anumite tensiune aici in privinta existentei sau nu a cablajului. Eu cred ca asta tine de la masina la masina si tine mult de tipul de echipare. In general insa instalatia exista ca si la mine a fost si am facut si tutorial pe aceasta tema cu poze si tot ce trebuie. folositi functia search si veti gasi tot. O zi buna si beti o bere rece ca vin caldurile si face bine si la sanatate.
Cu respect, Mihai
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@popescu iulian: Nu am inteles de ce trebuie sa sari asa la gatul lui Gabi, chiar daca a gresit. Numai cine nu munceste nu greseste. Ar fi trebuit sa te mai gandesti inainte de a scrie. Pe vremea cand Gabi isi monta bord computer la Astra G si punea pe forum tutorialul, probabil ca tu nu intrasesi in acest club. Acest forum a fost creat ca sa ne ajute sau mai bine zis sa ne ajutam intre noi, nu sa ne dam in cap. Cred ca irascibilitatea nu are ce cauta intr-un astfel de forum.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu am avut nici cea mai mica intentie sa fac asta ci pur si simplu m-a deranjat tonul folosit, nu imi place sa fiu luat peste picior atunci cand am dreptate. Discutia asta a fost in iarna daca ne uitam la data, poate de atunci fiecare dintre noi a mai cautat pe forum si s-a mai informat.
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Desi vad ca nu a mai scris nimeni nimic de ceva vreme vin si eu cu o problema pana acum unicat. Nu am firele trase la proiectoare. Am pus un bloc de lumini modificat pentru a actiona si proiectoarele, releul si siguranta si martorul de proiectoare din bord mi se aprinde. Din cate am vazut prin schemele electrice firele care merg la proiectoare trec prin mufa X2. Intrebarea mea este unde se gaseste aceasta mufa? Nu am TIS. Daca gasesc aceasta mufa si un fir negru sau doua si ar fi cele care ar trebui sa mearga la proiectoare atunci m-as lega de acolo cu niste fire. Apelez la cei mult mai priceputi ca mine. Multumesc!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu posta aceeasi problema in 7 locuri, stiu ca esti nerabdator sa-ti rezolvi problema!
  • cosmindorin

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 X20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sunt nou pe acest forum......am si eu o nelamurire as vrea sa imi montez pe tractorasul meu proiectoare de opel astra g opc si nu stiu cum sa fac pt ca am deja montate proiectoare clasice imi puteti spune daca grilele de opc acopera gaurile pe care le am
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu cred ca acopera acele gauri decat sa iti cumperi alta bara fara gauri de proiectoare si sa le tai tu dupa forma noilor proiectoare. Eu am procedat asa si am pe masina Hell Micro DE si sunt super dar le folosesc foarte rar pentru ca nu e ceata decat rar (si nu sunt cocalar sau smecher sa merg cu ele aprinse indiferent de zi si vreme)...
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
acum 1 an si ceva am montat niste proiectoare rotunde valeo care au fost montate pe citroen dar sunt ca cele de opc proiect preluat dupa gabi77 si aratau cam asa

astea din cauza montajului pe bara care este rotunjita la capete bateau pe lateral ,
iari am montat alt tip de proiectoare tot rotunde cu tot cu masca special pentru astra g
si arata cam asa

Imi place mai mult cum vin astea decat cele pe care le aveam inainte.
  • cosmindorin

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 X20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
de unde le-ai cumparat ca vreau si eu dar la mine sunt gaurile de la proiectoarele care le am acum pe masina si nu stiu daca o sa mearga astept raspuns
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cosmindorin a scris:de unde le-ai cumparat ca vreau si eu dar la mine sunt gaurile de la proiectoarele care le am acum pe masina si nu stiu daca o sa mearga astept raspuns

nu o sa mearga pentru ca masca asta se prinde cu 4 holsuruburi si are si acele denivelari (dungile alea din bara )pe care trebuie sa se fixeze.
pretul cred ca il gasesti pe net ,pentru ca eu am dat o treime fata de cat e pe net
sunt deja reglate sa bata in fata si la nivelul solului .nu sa scoata ochi participantilor la trafic .
ca sa iti montezi cred ca trebuie sa scimbi bara cu una fara proiectoare.
  • MBoncea

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Apropo de proiectoarele rotunde asta pentru cei care au montat deja protectorul in sine se termina la nivelul țãrii sau e mai scos in interior?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR