Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca e un topic de zgomotele produse la franare, am sa scriu aici. Am sesizat aseara, pentru prima oara ca n-a mai facut pana acum, un zgomot metalic suficient de puternic doar la roata dreapta fata. Se manifesta doar in momentul in care franez mai puternic si masina este la viteze reduse, sub 20 km/h, aproape oprita, sub forma unui pocnit puternic si scurt. Aveti idee de la ce ar putea fi, ce as putea sa verific?
Skip ads

  • maxwell00

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Si eu am avut aceeasi problema, zgomot "slefuire" roata stanga spate. Diagnostic - joc culisante ( care au mai fost schimbate pe garantie) si discuri ovalizate.
Rezolvare: schimbat discuri (1), schimbat placute frana (2), schimbat garnitura cilindru etrier(3), a fost curatat si gresat, schimbat culisante(4) + altele ... gresare frana de mana si alte verificari.
Piesele au costat 900 ron+ 200 ron manopera. Masina are 3 ani si 70.000 de km.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ce marca sunt discurile si placutele noi?
  • maxwell00

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Discurile de frana - zimmermann
Placute frana, garnitura etrier si culisante - GM
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si mie mi s-a intamplat in weekend am plecat din bucuresti si dupa vro 50 km brusc a inceput sa scartaie ceva la roata spate stanga. cand calcam frana nu se mai auzea.

am oprit, etrierul si roata erau fierbinti (restul erau reci reci , ploua si era si frig) am dat un sut in roata Smile si am dat inainte /inapoi de 2 ori si am plecat mai departe in cautarea unei vulcanizari.
Nana am ajuns la o vulcanizare am mai facut vro 5-10 km, timp in care nu a mai scartait deloc, s-a mai racit si etrierul si roata dar tot calde erau.
Nenea de la vulcanizare a dat roata jos si a zis ca e cam infranata roata si ca de aia se incalzeste. mi-a pus el acolo un fel de gel pe disc si a inceput sa invarta de roata pana s-a dat drumu. La plecare s-a aprins in bord ABS-ul dar s-a stins pana am intors masina in curtea omului.
concluzia mecanicului de acolo .... am franat mai tare si s-a blocat un pistonas care si-a dat drumu mai greu apoi
eu cred totusi ca aintrat si ceva mizerie acolo de la mocirla care era pe jos + un ventual pistonas blocat momentan
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@burtal ceva de genul am patit si eu. Am franat mai tare in spatele unui tir si de sub masina a inceput sa se auda un zgomot de frecat fier pe fier.. Am mai pus doua frane mai puternice si nu s-a mai auzit.
A doua oara mi s-a intamplat intr-o depasire, era pe jos nisip fin si cred ca a intrat pe la etrier si se auzea un scartait foarte urat, cu 1-2 frane mai puternice si o accelerare am scapat de problema.
  • florinconstanta

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu am aceleasi probleme cu franele pe spate la Astra J (100000 km). Mai am un Astra H cu care nu am avut astfel de probleme. Interesant este ca mai am un prieten tot cu Astra J si franele lui fac exact ca ale mele.
Prin oras nu se aude nimic, e totul OK. Daca plec pe autostrada dupa vreo 60 km incepe sa se auda scartaitul/fluieratul asta si se incing rotile pe spate cand stanga cand dreapta...Am fost la service-uri in Cta, specializate in Opel si mi-au zis ca totul este in regula...ca nu aud eu bine.
E ceva gresit la masinile astea, nu e posibil sa fie totul OK si sa mergi cu rotile franate. Sau sa treci cu masina prin praf mocirla si apoi sa cureti etrierii...nici cu Dacia nu faceam asa ceva. Masina e facuta sa mearga pe strada nu prin casa...
Am vazut tot felul de variante si ati scapat de problemele astea. Eu cred ca Opel trebuie totusi sa verifice compatibilitatea la toate piesele din angrenajul asta de franare la Astra J....
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Da, asa cum s-au implicat si pana acum in rezolvarea problemelor. Hai sa fim seriosi, nu-i intereseaza decat sa le intre banii, nu dau doi bani pe masinile defecte sau pe clientii nemultumiti. Halal reclama: 100k km (si aia furati cu vreo 2%) fara probleme.
Skip ads

  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, am intalnit si eu aceiasi problema ca colegii care au postat mai sus, respectiv aseara la plecare cred ca 2-3 km se auzea un scartait gen fier/fier la rotile spate. Am pus cateva frane bruste si in final a disparut. Cand am plecat spre casa aceiasi problema, tot cu frane si tot dupa 2-3 km a disparut scartaitul. Azi tot drumul spre munca am ascultat daca se mai aude scartaitul si nimic. Zilele viitoare voi schimba placutele. Sper ca asta sa fie problema.
Va intreb, stie cineva cine face placutele GM? Ce furnizor are GM pt placute?
Multumes.
  • mm7163

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acel suierat fier/fier imediat dupa plecare poate fi normal mai ales daca placutele nu gliseaza foarte bine. Penultimii mecanici mi-au batut efectiv placutele pe etrieri si a reaparut acel fluierat (dar nu la inceput, ci dupa ce se incalzeau/dilatau placutele), ultimii au curatat etrierii de rugina si de atunci nu mai am probleme.
Nu stiu cine face placutele GM dar imi ziceau mecanicii ca au un continut f mare de fier. Atunci am trecut pe Ferodo si intr-adever, s-au uzat mult mai repede avand un continut mai scazut de fier.
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ceau. Am si eu un opel astra j sport tourer si aceleasi probleme le aveam cu franele la roata stanga spate pe distante lungi. Am schimbat placute, curatat disc si etrieri, dar acum face zgomot cand sunt in vit 1 la relantii....tin sa precizez ca astazi a plouat...sa fi intrat mizerie?
Am citit in alta parte ca poate e pistonasul de vina in ambele situatii.
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Problema asemanatoare celor scrise mai sus.Am schmibat discuri,placute spate,si dupa 10 km a inceput sa suna,zgarie stg spate ,zgomotul dispare daca franez,apare la eliberarea pedalei,cateodata dispare pt o perioada.Am fost inapoi la mecanic ,a zis ca totul e la loc.Incalzire,urme neobisnuite,nu am.Ar fi o solutie numai sa schimb placutele?
Skip ads

  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru am patit si eu dupa ce am schimbat placutele. Din ce am inteles ar fi de la pistonas ca ramane blocat. Eu nu l-am schimbat inca ca nu am mai auzit zgomotul.
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Dacã este pistonaș blocat,nu ar trebui sã frâneze roata sau mãcar sã se încãlzeascã?
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
La mine se incalzea janta
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
cam dupa cat timp/distanta parcursa a disparut zgomotul?deocamdata am umblat in oras vreo 50km,la nivelul nostru asta inseamna putine franari si de la viteze mici.Urmeza sa fac drumuri mai lungi,si ma gandesc sa nu mi faca probleme
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
joanovics a scris:Dacã este pistonaș blocat,nu ar trebui sã frâneze roata sau mãcar sã se încãlzeascã?


depinde cat mergi, cu ce viteza mergi, cat de cald e afara.....etc
se incalzeste si janta ....simtitor

Da jos rotile si curata culise de la etriere si greseaza-le, mai ales ca acum incep ploile si o sa fie mizerie mai multa.

Daca zici ca ai schimbat discurile si placutele ma gandesc ca cine le-a schimbat a gresat ce trebuia gresat , caz in care inseamna ca nu le=a montat bine si ar trebui sa mergi inapoi la el .....
La fel ... fiind noi si placutele si discurile in primi KM pot face zgomote normale pana incep sa lucreze la parametri normali,....un fel de rodaj. se numeste bed in
http://www.youtube.com/watch?v=pdPX6rzuINc

De principiu orice lucrare pe frane, in afara de schimbat placute (LEGAL) trebuie urmat automat de un test de frana pe un stand autorizat RAR.
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Va ajut eu la schimbat curatat placute eu le am schimbat. Personal...
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Poate au fost montate gresit. Au niste tamburusi ssi nu calca in fantele de pe piston...
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am fost de fata cand a montat.Adevarul e ca au intrat cu greu la loc,gresare n a facut,numai cu peria de sarma a curatat.Desii omul e cu experienta si pana acum nu m s dezamagit,poate de data asta a neglijat ceva.Ma intorc la el si revin.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR