Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
trebuie sa calce bine placutele pe disc, verificati daca se invarte lejer roata, poate e si discu oval.....la mine calcau pe diagonala...

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
maxwell00 a scris:


@joanovics Maxwell a pus o poza forte buna trebuie gresate piesele de la NR 4 , daca a dat cu peria de sarme clar nu nu le-a gresat ca nu are ce sa caute acolo cu o perie de sarma. Culisele are sunt protejate de niste mini burdufe de cauciuc.... cu peria de sarma le rupi
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Revin cu rezultat,dupa demontare,curatare,gresare etc,zgomotul persista neschimbat,Mai ales la viteze mici se auzea ca deja ma intrebau vecinii ce este ca l trezeam duminica dimineata venind acasa.mai bine trageam un click frana de mana si aatunci era liniste Smile .Am parcurs 1200 km,oras,drumuri de munte,autostrada,abia acum s a redus zgomotul la vreo 50%.Vazand diferentele la urmele lasate de placute pe discuri,constat ca placutele contin ceva care ar fi cauza,pe discul "cantaret" se vad niste dungi ,dar cu degetul nu se simt diferente de relief,la cel silentois numai niste dungi fine.Am facut si test pe stand,rezultate bune ,maxime,fara diferente.
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
In decurs de 10mii km,zgomotul persista cand si cand mai tare,mai slab.Fiindca in marsarier scotea un sunet identic cu frana trenului personal,am demontat tot pe roata respectiva.Ce am observat si fiind cauza sunetului,la placuta din interior(avand uzura chiar mica) canalul din mijloc era plin cu ceva depuneri tari,mai tari decat restul placutei.am reusit sa elimin spargand acesta,dupa acesta ramanand silentios.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR