Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • txce

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut

am pus testerul pe masina deoarece aveam senzorul abs aprins,si mi a zis electricianul ca este stricata pompa abs,am cautat la dezmembrari si nu gasesc,una noua este scumpa de unde sa fac rost ce ma sfatuiti?
Skip ads

  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu te speria ca nu gasesti , eroare in general apare din cauza senzorilor dp spate de la frana de mana!
  • txce

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2011

  • Mesaj Privat
photo.csp a scris:Nu te speria ca nu gasesti , eroare in general apare din cauza senzorilor dp spate de la frana de mana!


si ce pot face?sa verific senzorii spate?problema este ca nu gasesc oameni priceputi in orasul unde locuiesc
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Din cauza aceasta avem probleme cu senzorii de abs .. in mare parte din cauza franei de mana...
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ai certitudinea ca senzorii de pe spate sunt de vina? (asta indica testerul?).Mai poate avea drept cauza coronitele abs de pe fata, contact imperfect la mufe, calculator defect, bateria slaba si in cele din urma rulmentii pe spate care au senzorii abs inclusi,
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
andrei_alik a scris:ai certitudinea ca senzorii de pe spate sunt de vina? (asta indica testerul?).Mai poate avea drept cauza coronitele abs de pe fata, contact imperfect la mufe, calculator defect, bateria slaba si in cele din urma rulmentii pe spate care au senzorii abs inclusi,

In general problemele cu ABS apar la masinile cu discuri frana spate din cauza uzuri sabotilor din interio se incalsez discurile si uneori din cauza calduri se poate da eroare in calculator!
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu te contrazic , poate fi si asta.Eu am zis doar alte cauze.La b2 frana pe spate e cu saboti?
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
andrei_alik a scris:nu te contrazic , poate fi si asta.Eu am zis doar alte cauze.La b2 frana pe spate e cu saboti?

sistemul de franare spate cu discuri in general este alcatuit din disc frane simplu(cum era pe fata la batrana dacie ) si un tambur ...
imaginea de mai jos asa ar tebui sa arate discul de frana spate la opel
si in interiosul sau se afla niste saboti mici.
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ok dar la mine am schimbat placute si pe spate , nu saboti...in fine
ceva de genul https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=928175
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
andrei_alik a scris:ok dar la mine am schimbat placute si pe spate , nu saboti...in fine
ceva de genul https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=928175
ok... dar saboti cand i-ai schimbat ultima oara?eu spre exemplu nu sunt schimbati de vreo 5 ani...Sad rusine sa-mi fie
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut am avut si eu problema asta la masina mea vectra b2 o perioada clipea martoru abs sau statea aprins uneori dupa o vreme a stat numai aprins si m_am gandit sa rezolv problema am chemat un coleg de munca priceput la masini avand in dotare si un tester ff bun mi_a zis ca e pompa abs si ca ar trebui schimbata dar.......a mai fost o speranta a zis ca e posibil sa fie de la electrica pompei, si asa a fost a desfacut capacul de la pompa numai cel de parte electrica nu a desfacut si la conducte ca a zis ca nu e de acolo si a schimbat un releu treaba asta e facuta de acu 4 luni si totu functioneaza perfect nu se mai aprinde martoru si abs functioneaza perfect am scapat cu 150 lei cu tot cu tester pompa e in jur de 500-700 din cate am vazut eu +manopera Crying or Very sad cauta pe cineva priceput si sigur vei rezolva problema succes!
  • leon_leonis

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut!si eu am avut ptobleme cu abs si sa rezolvat ,a fost de la frana de mana
Skip ads

  • stresu1984

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare am si eu o problema la senzorul abs stanga fata,pe cel din fabrica l au atins cei de la servis si mi au strambata suportul iar senzorul mi a atins putin dinti cei dupa care citeste,i am cumparat suport nou si am facut rost de un senzor de vectra b,sunt aproape identici in afara de capul cititor la acesta este ca un patrat la cel vechi e rotund,l am skimbat se potriveste perfect la suruburi dar nu imi merge adica imi sta aprins becul in bord.Ce credeti ar trebui sa fac,intreb, dinti acei care sunt pe planetara sunt incorporati in ea sau poti cumpara doar acel cititor ca fiind un inel cu dinti?ca poate fii si din acesta precizand ca sunt foarte putin atinsi,distanta dintre senzor si cititor trebuie sa fie una exacta?o fii functional compatibil cel de la vectra b cu cel vechi al meu?astept raspunsurile voastre,va multumesc.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai trebuie stearsa eroare din bord apoi vezi daca mai apare.Aia din servis sigur erau mecanici ? poate ai dat de omul de servici sau contabilul
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
coronita abs gasesti foarte greu.Daca a sarit ceva dinti ( chiar si unul) abs nu mai este functional/.Se poate inlocui coronita dar mai greu acasa( ai nevoie de presa ).Distanta este standard data de strangerea la maxim a surubului de la senzor
  • stresu1984

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aia de la servis nu spun asa e cand vrei pe bani putin,e un servis la 5 blocuri de mine am zis ca e mai econom asa dar .......acum 1000 de vorbe un ban nu fac,si cum pot sterge eroare ramasa,precizez ca am tot citit pe acest site si dupa inlocuire ar trebui sa fie functional dupa parcurgerea a cativa zeci de metri adica stingerea becului din bord si implicit functionarea corecta a abs-lui.Nu l am incercat sa vad daca tine chiar daca e aprins becul,o sa revin cu relatari dupa,va multumesc oricum.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
depinde de ecu.La mine am avut stocata o eroare ( am pus contactul cu mufa scoasa) si nu a mai disparut( bec abs aprins) decat dupa ce am sters eroarea
  • stresu1984

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dinti nu sunt sariti la coronita numai ca sunt putin juliti si implicit nu mai au aceeas cota pe toata latimea lor,ar fii cam 1 mm luat din ei pe jumatatea latimi cum mi a atins senzorul vechi,mersi inca odata.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
abs mai functioneaza?.Eroarea data de un circuit intrerupt nu se sterge singura nici daca faci 10 000 de km.Testerul ce zice?
  • stresu1984

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai eu am mers cu mufa scoasa cateva zile adica cam de sambata trecuta cand am luat la cunostina cam tot ce imi trebuieste si am extras suportul vechi crapat si senzorul stricat, si pana astazi cand l am schimbat,deci eroare o sterg doar la un servis specializat sa inteleg pe un testar ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR