Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
M-ar interesa daca are cineva Zafira B de 1.8L., sa-mi spuna si mie cam cat consuma masina. Ma bate gandul sa-mi schimb a mea Vectra C pe o Zafira B si parca nu as lua Diesel, desi vad ca pe 1.8 nu sunt cutii automate (asa cum mi-as dori).

Desi sunt mai tentat sa iau cutie automata si implicit motor diesel, am zis sa intreb si de motorul de 1.8 inainte de a ma hotari.
  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe aceasta tema din cate stiu mai sunt deja deschise topicuri, dar te ajut cu un raspuns.
Depinde foarte mult de stilul de condus si pe unde conduci mai mult (oras sau mixt). Eu am 1.8 140CP modelul 2011 si consuma la drum intins (mixt) 7,2-7,4litri (mers linistit in zona de campie si fara sa depasesc 115km/h decat rareori in depasiri). Daca relieful este si muntos si serpentine (Bucuresti - Maramures - Transalpina - Bucuresti 1400km) cu ceva plimbare si in oras si mers putin mai sprinten (dar fara a depasilimitele de viteza 140km/h pe autostrada pana la Pitesti la dus si 110 la intors, depasiri prin serpentine pe transalpina la urcat si in rest depasiri destul de multicele la viteze rezonabile) a rezultat un consum mediu de 8litri.
In schimb doar mers prin Bucuresti si de cele mai multe ori la ore de varf am un consum intre 12 si 12,8 litri in functie de cum o calci sau cat stai pe loc la semafoare (creste foarte mult daca mergi mult bara la bara uneori te poti bucura de drumuri cu consum de 14 litri). Daca orasul (Bucuresti) e mai liber consumi undeva pana in 11 litri daca mergi decent.
Pana acum am 9.000 si ceva de km din care aproape 30% facuti in Bucuresti si am un consum mediu de 9litri.

Daca nu mergi multi km pe an (cum e cazul meu) nu cred ca merita sa-ti iei motorina pentru ca practic dupa vreo 4 ani incepi sa simti castigul la motorina daca tii cont de achizitia initiala ca fiind autoturism nou si nu merita sa platesti in avans conbustibilul pentru 4 ani. Cel putin cand mi-am facut eu calculele cam asa rezulta...

Cutia automata pe 1.8 o gaseai pana acum cateva luni, asa ca poti intreba la dealeri daca cumva au pe stoc sau poate mai sunt pe stoc deja produse, dar asta inseamna ca iti mai restrange posibilitatea de a alege ce optionale vrei...
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mersi pt raspuns. Ma gandeam la SH de 1.8, in nici un caz noua.
  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu sunt multumit de ea si nu am avut nici o dezamagire. Uneori parca ma gandesc ca am un consum cam mare fata de cei ce au motoare pe motorina. La SH diferenta pana la motorina este foarte mica si daca mergi mult cu ea intre 10k si 15k pe an cu diferenta de bani de la conbustibil cred ca-ti plateti toate asigurarile CASCO si RCA deci e mult mai convenabil...
Succes si sa ne spui ce te-ai decis...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR