Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • DaZe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am un Opel Vectra C, 11/2002, 2.2 Benzina, cutie automata in 5 trepte.
Povestea incepe asa: In urma cu o luna am plecat din Bucuresti catre Olanda. Undeva pe la Frankfurt am inceput sa simnt un soc suficient de puternic la mutarea manetei din "R" in "D".
Mai explicit, cand mut maneta din "R" in "D" Dureaza aproximatvi 1-2 sau chiar 3 secunde pana intra in viteza 1, urmata de un soc suficient de puternic.
Face aceast soc doar cand motoru (Uleiul) este cald, deci cand plec dimineata cu ea, iar acu de temperatura este la minim, funcioneaza perfect.
Treptat pe ce creste temperatura, soc-ul devenind din ce in ce mai puternic si frecvent
La temperatura optima (90c), la schimbarea in treapta 3 face iar un soc similar, dar masina find in deplasare nu este atat de evident.


Masina are 150.000Km, schimbul de ulei in cutie a fost facut la 60.000. Cei de la service spun ca la acest model de cutie se schimba uleiul doar cand este necesar iar filtru nu se schimba aproape nici-o-data.

Am oprit la o reprezentanta Opel in Germania, au verificat-o, au reparat 2 erori gasite in computeru de bord, au plecat cu ea la un test drive si mi-au spus ca; Cutia nu are nimic, Filtru nu trebuie schimbat, au scos 3 litri de ulei din cutie, uleiul era curat - rosiatic. au pus 3 litri de ulei nou si au spus ca daca mai am probleme cu ea, sa merg la reprezentanta mare Opel din Germania de la Wesel....


Am vorbit cu un prieten ce are un Opel Astra mai vechi, tot cutie automata, el avea probleme similare, ce s-au rezolvat dupa schimbarea uleiului.
In Germania nu vor sa schimbe tot uleiul din cutie (7L) deoarece mana de lucru este scumpa, plus ei spun ca problema nu este de la ulei. Ei mi-au spus ca il schimba, dar ma costa in jur de 250/300 euro si daca problema nu se rezolva este treaba mea....

A mai avut cineva o problema similara? Daca da, care a fost rezolvarea?

Multumesc pt. Ajutor!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Citeste pe aici -> https://www.clubopel.com/vie...asc&start=400
  • DaZe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Citeste pe aici -> https://www.clubopel.com/vie...asc&start=400

Salut! Da... am vazut dar totus nu vad un raspuns concret, cel putin nu in cazul meu.
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se poate face un update de soft la cutia automata Af40?
Doar cu Teh2 se poate?
Ma poate ajuta?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR