Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • crazy_of_love

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Sunt incepator in tot cea ce priveste tunningul si masinile la orice capitol asa ca am nevoie de ajutorul vostru
De curand am cumparat un astra g 1.6 2003 si acum vreau sa incep sa il modific.Vreau sa-i cobor garda si sa-i puni jenti pe 16" de la tsw modelu shadow. Problema este urmatoare am doar 4 prezoane si vreau sa trec la 5 am inteles ca exista flanse adaptoare dar acestea scot rotiile in afara ceea ce eu nu imi doresc asa ca as vrea sa stiu ce trebuie schimbat pentru a trece la 5 prezoane concret fara nimic in plus sau minus si ce trebuie schimbat pentru a cobora garda la limita pentru a nu atinge cauciucul doar arcurile sau si arcurile si amortizoarele. un prieten de-al meu are masina exact la fel cum vreau eu sa o fac asa a cumparat-o nu a modificat el nimic dar el are motor 2.0dti si masina are 5 prezoane din fabrica din cate stiu eu.Am citit si alte topicuri pe forum dar nu am inteles mare lucru.
Multumesc


Ultima modificare facuta de crazy_of_love la Dum 20 Nov, 2011 3:33 pm
Skip ads

  • crazy_of_love

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Atasez si o poza pentru a va face o idee cum vreau sa arate
http://imageshack.us/photo/...8/dsc02053xb.jpg/

Asta e din 1999 si e cam lipsita de culoare.
Mai vreu sa-i pun ploape de culoarea caroseriei si capace pe oglinzi cromate si cred ca ar arata supeer:X
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca o sa cauti o sa gasesti jante la fel doar ca in 4 prezoane. Daca totusi vrei neaparat sa treci de la 4 la 5 prezoane trebuie sa schimbi rulmentii fata/spate, discurile si cam atat din cate stiu eu(in privinta etrierilor nu ma pot pronunta). Poti sa cauti pe la dezmembrari o masina care are 5 prezoane si sa iei de la ea tot c iti trebuie. Am eu la dezmembrat o astra g in 5 prezoane daca esti interesat de piesele necesare conversiei.
  • crazy_of_love

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ms pentru raspuns.Acum daca poti sa ma ajuti cu un link cu jentile astea pe 4 prezoane
Skip ads

  • crazy_of_love

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nimeni nimic
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
de ce vrei so pui pe burta? alergi cu ea? pretul arcurilor+suspensii poate ajunge si 800euro...de banii astia mai bine ii pui spoilere, evacuari , eleroane Smile)
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mare dreptate ai mishule
tu care alergi cu ea stai pe burta cu masina ,
  • crazy_of_love

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa alerg cu ea doar ca imi place cum arata si nu vreau deloc sa trec la 4 prezoane doar ca nu gasesc modelu asta de jenti pe 4 prezoane pe 16'' sau un model asemanator macar pe 4 prezoane iar arcurile sport sunt cam 100e.Vreau doar sa am jenti pe 16" identice cu alea din poza si garda joasa atata nu vreau sa investesc bani aiurea sa trec la 5 prezoane doar ca nu gasesc Sad
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Claudiule eu am deja sasiul sport, suspensii mai rigide si acceleratia mai prompta , crazy dak te intereseaza doar aspectul adopta solutia romaneasca si taie din arcuri Smile) si la itp te descurci k esti baiat mare:)) sa te fereasca dumnezeu in trafic de ARR ! Tot pt aspect micsoreaza talonul la cauciuc +distantiere + latime mai mare la cauciuc si asta e, am avut eu 235 pe spate , o facusem X6 Smile)
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
N-are rost sa treci la 5 prezoane. Sunt prea mari costurile si nu se justifica. Daca jantele alea nu se fac 4x100 cauta alt model. Imposibil sa nu-ti mai placa si alte jante.
Daca vrei sa o si cobori cauta jante cu ET cat mai apropiat de cel standard, 49 si nu exagera cu latimea cauciucurilor. 195/55 sau 205/50 e suficient.
Niste arcuri sport gen Eibach pro o coboara fara sa fie nevoie sa schimbi si amortizoarele. Costa cam 180-200E setul. S-ar putea sa ai nevoie si de amortizoare daca are pachet drumuri grele si e foarte inalta din fabrica.
Nu face improvizatii de genul flanse pentru jante si arcuri taiate.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR