Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu teapa cu termostatul Facet.Astazi l-am schimbat pe cel original cu garnitura aia distrusa si am pus unul nou Facet 89 grade.Nu etanseaza nici macar cat ala vechi,se incalzeste imediat radiatorul.O sa cumpar unul original si sper sa se rezolve..In concluzie,daca vreti sa schimbati termostatul,puneti unul original,ca riscati sa dati banii aiurea si sa munciti de doua ori.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Exact asta am patito ºi eu. Urmeazã sã iau unul original.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Termostatul Facet lucreaza cum trebuie in ibric,dar pe motor nu etansaza cum trebuie...Am impresia ca buza aia a lui e prea subtire si nu o preseaza suficient cat sa etanseze..Ar trebui sa le scoata de la vanzare,ca e enervant sa vezi ca dai banii si ii dai degeaba.Ciudat e ca unora le-a functionat porcaria asta de Facet.Sa inteleg ca le-a facut fabrica un pic mai groase si etanseaza bine?!Capacul meu arata perfect,i-am pus garnitura noua,un pic de silicon Victor Reinz,deci totul ca la carte ..Si degeaba!
  • tase20

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut.Am o corsa c 2004,z12xe.Din ce am citit am inteles ca termostatul GM-original ar fi cel mai bun.Ok,de acord.Dar ce sa fac in cazul in care am pus un termostat Behr,apa nu se ridica deloc.Apoi am pus un termostat Gm original,am schimbat si sonda de temperatura de pe motor....acum se ridica pe la 80 de grade,dar abia dupa 60 km,in conditiile in care am si carton la radiator.Mentionez ca incepe sa bage caldura dupa aproximativ 5 min,desi acul nu e ridicat deloc.
  • ionutzbot

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna.aceeasi problema am avut si am rezolvat simplu.clapetele de dirijare a aerului sunt problema.am desfãcut panoul din interior de la bord si am gãsit la reglajul cald rece mantaua de la cablu sãritã de la loc și în felul ãsta aerul rece era dirijat de afarã pe calorifer si îți rãcea apa continuu.se rãcea apa la coborârea unei pante.dupa ce am fixat mantaua a fost alta viața.incalzeste de te enerveazã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR