Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dolphspeed99

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Am o astra din 2001. Toamna trecuta i-am schimbat toate amortizoarele si, imediat cum am iesit din service, am remarcat un zgomot care apare atunci cand trec peste mici obstacole sau cand merg pe drum denivelat. Zgomotul e ca o bataie de plastic pe plastic, un zgomot sec, care vine din bord, de dedesubtul volanului. Parca ar fi un obiect de plastic lasat liber pe o placa de plastic si la denivelari scoate mici zgomote super enervante.
Am avut aceeasi problema si la penultima masina, care a fost o astra din 1993. A aparut acest zgomot imediat dupa ce am schimbat amortizoarele. Mentionez ca la ambele masini am pus Monroe.
La astra din '93 am dat bordul jos si am mers fara bord ca sa gasesc bataia - nimic. Am schimbat bordul, bolturile de la portiere - nimic. Am schimbat coloana volanului - nimic. Am verificat flansele din capul amortizorului - nimic. Pana la urma am renuntat si m-am obisnuit cu zgomotul. Stiind aceste lucruri, nu vreau sa ma apuc sa demontez si masina asta fara nici un rezultat. Daca i s-a mai intamplat cuiva, haideti sa schimbam pareri, poate gasim solutia la problema asta extraordinar de enervanta.

PS: Sa nu spuneti ca e de la pivoti, capete de bara, bielete anti-ruliu samd, ca au tras baietii la 2 service-uri de roti de ii dureau mainile si nu se misca nimic.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie kilometrajul mic ajuns la 999 km...ca cel putin la mine asa face...tacane...nu se duce singur la 000 km....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
M-am intilnit ieri cu el si nu stiam de acest post, i-am aratat flansele terminate Embarassed dupa care a povestit si el despre zgomot. Maimutoii din service au schimbat amortizoarele dar de flanse se pare ca nu stiau, numai 4-5mm au joc si urme clare cum bat.
Deci aviz celor cu bataie pe fata. Neschimbarea flanselor duce la uzura prematura rulment si amortizor.
  • dolphspeed99

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:vezi sa nu fie kilometrajul mic ajuns la 999 km...ca cel putin la mine asa face...tacane...nu se duce singur la 000 km....


nu e ajuns la 999 si nu e de acolo. Oricum, kilometrajul e electronic deci nu are ce sa bata de acolo ... doar displayul Smile
  • iulian1989

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutari , vin si eu cu aproximativ aceeasi problema , bataia din bord ; dar la mine se aude ceva mai taree mai ales cand trec prin gropi si ce-i mai rau pot si misca volanul care se misca cu tot cu coloana de directie in sus si in jos . mentionez ca am desfacut volanul si pe sub bord plasticele si am vazut ca se misca prima parte a coloanei care ajung in articulatie si bataia vine dintr-un butuc care se afla pe la mijlocul ei exact sub bord unde habar nu am cum se poate ajunge sau ce e acolo (dupa pipaie si mizerie pare a fi un inel sau ceva gen rulment. Daca cineva poate veni cu o idee sau cunoaste ce este acolo si cum se poate remedia as fi recunoscator . Merci
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR