Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Seda

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua , de curand am observat ca temperatu trece de 90 de grade . Precizez ca nu am termostat , si am ventilatorul pus pe direct. Daca merg cu caldura data la maxim imi scade temperatura , dar daca dau pe rece creste.
Apa nu fierbe in borcan , dar se aude un fasait , si imi da pe afara pe la returul care duce in borcan , am pus 2 cotliere si tot da. Poate sa fie garnitura de la chiuloasa ciupita, sau traseul infundat ?
  • Seda

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2014

  • Mesaj Privat
A trecut ceva timp de cand am postat , dar tot nu am rezolvat problema cu racirea.
Am schimbat pompa de apa , am dat radiatorul jos , care era infundat, am incercat sal curat eu , dar pana la urma l-am dus la un meserias care la desfacut si la curatat ca la carte. I-am pus termostat (nou de frontera) , mai tare incalzea cu termostat, l-am dat jos si am pus ventilatorul pe direct. Tot incalzeste.... Precizez ca-mi incalzeste nu mai cand e cald afara (peste 20 de grade). Cand e frig sau noaptea nu-mi trece apa de 70-80 ....
  • claudiu arghir

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salut
in general motoarele TD sint motoare reci , merg la o temperatura cu 10-14 grade mai jos ca cele pe benzina .
daca ai pus ventilatorul pe direct si cu instalatia de racire curatata si aerisita si tot trece de 90 grade ar putea fi din avans , e prea mic sau prea mare . la unele TD-uri avansul se regleaza din pompa de injectie .. mai vino cu detalii si mai sapam dupa raspunsuri.
  • Seda

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2014

  • Mesaj Privat
N-am aerisit instalatia , "meseriasul " cu care am umblat la ea mi-a zis ca nu se aeriseste modelul asta ... Iar de umblat la avans , nu stiu nimica .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR